КОЈА ИМ БЕШЕ КРАЈНАТА ЦЕЛ: Спасени 5000 мигранти за два дена

Околу 5.000 мигранти се спасени во четвртокот и петокот, во Средоземното Море крај брегот на Либија за време на бројни операции, организирани од италијанската и либиската крајбрежна стража, пренесе Франс прес. Од водата е изваден и трупот на еден мигрант, посочија денеска италијански војници од оние сили кои ги соопштија последните податоци. По активностите на спасувачките екипи во ноќта спроти сабота спасените се над 2100, и тие пловеа со 17 бродови и чамци. Седум лица се однесени во болници во критична состојба, вклучувајќи и бебе од 45 дена, прецизира ДПА, цитирајќи соопштение на властите. Во четвртокот се спасени 2900 мигранти, 2300 од нив се наоѓаат во меѓународни води, патуваат за Италија, а други 580, останале во либиска територија, и се вратени во Либија.
| | веќе видена | слични
2 копии

Шпанските власти соопштиле дека во саботата во Средоземното море спасиле 38 мигранти од два мали чамци, кои се обидувале да стигнат до Европа, пренесуваат светските медиуми. Во едниот чамец имало 27 мажи и шест жени, а во другиот пет мажи, јавуа АП. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
4 копии

Околу 2.300 мигранти се спасени денеска во близина на брегот на Либија, а се пронајдени и тела на две лица. Од вторникот, па досега, во Средоземно Море беа спасени вкупно 5.900 мигранти. Невладината организација Лекари без граници соопшти дека само денеска извршила 14 спасувачки операции. Организацијата ги повикува лидерите на Г-7, чија средба на врвот почнува утре во Таопмина, да преземат смели ангажмани за реализирање на долгорочна хуманитарна миграциска политика. Од почетокот на годинава во Италија пристигнаа над 50.000 мигранти. Над 1.400 мигранти се удавиле или се водат како исчезнати во Средоземно Море оваа година, покажуваат податоците на ОН.
| | веќе видена | слични

Најмалку 20 мигранти се удавија во Средоземното море откако бродот со кој пловеа кон Европа се преврте во близина на либискиот брег, соопшти во среда италијанската крајбрежна стража. На бродот имало 500 луѓе, а 200 завршиле во вода, од кои повеќето9 биле спасени, но сепак 20 се удавиле. Крајбрежната стража во вторник во 15 акции спаси 1.700 мигранти.
| | веќе видена | слични

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража соопшти дека нејзина поморска патрола спасила 28 мигранти денеска во близина на малиот источен грчки остров Ро, пишува весникот „Катимерини“.Официјални претставници на Фронтекс исто така уапсиле 19-годишно момче, за кого постоело сомневање дека е нелегален трговец со мигранти.Мигрантите биле префрлени на соседниот остров Кастелоризо. Турската крајбрежна стража вчера соопшти дека запрела 71 сириски мигрант, кои планирале да стигнат со гумен чамец до грчкиот остров Лезбос.Весникот информира дека изградбата на центар за мигранти на грчкиот остров Хиос ќе почне во период од два месеца. Центарот ќе се гради во околината на селото Олимпој, кое се наоѓа во југозападниот дел на источниот егејски остров.Според полициски извори центарот ќе биде мала градба од затворен тип со капацитет од 200 лица и нема да го замени неофицијалниот камп во Суда на истиот остров, каде пренаселеноста и лошите услови . за живот често стануваат причина за тензии.
| | веќе видена | слични

Teхнологијата овој пат во служба на разубавување на депресивните, врнежливи денови кога не ни помислувате да го напуштите домот. Паметниот чадор Pileus се поврзува на интернет, има вградена камера, компас, сензор за движење, GPS и најдоброто од се, можете да го користите како голем екран. Во моментов, прототип верзијата овозможува споделување на фотографии преку Flickr, а истите можете да ги прегледувате на вашиот чадор. Исто така, преку GPS опцијата, чадорот ве лоцира и можете да ја гледате мапата додека се движите на огромниот екран.
| | веќе видена | слични

Pileus е чадор поврзан на интернет кој ќе внесе забава во сивиот и досаден врнежлив ден. Овој чадор освен главната функција да ги штити корисникот од дожд делува и како огромен екран. Pileus има вградена камера, сензор за движење, GPS и дигитален компас. Досегашниот прототип располага со две фукнции: споделување на фотографии и 3Д навигација. Функцијата за споделување фотографии е поврзана со Flickr па корисникот може да направи фотографија со својот Pileus и да ја сподели на интернет, а подоцна да ги прегледа на својот личен екран со едноставно поместување на зглобот. Pileus има можност и за прикажување на 3Д мапи. Чадорот ве лоцира преку GPS и прикажува птичја перспектива од местото на кое се наоѓа корисникот, а мапата постојано се обновува додека тој се движи.
| | веќе видена | слични

Останато

Пред пратениците следната недела во Собранието ќе се најде новиот текст на законот за Јавно обвинителство, со кој Специјалното јавно обвинителство ќе се ...
сите 140 | | | веќе видена

Јавното обвинителство за организиран криминал во куса изјава за „Република“ демантира дека за специјалната јавна обвинителка Катица Јанева е издадена наредба ...
сите 339 | | | веќе видена

Откако го освои Вимблдон, најдобриот светски тенисер, Новак Ѓоковиќ, со семејството дојде на летување во Хрватска. Тој пред неколку дена стигна на Корчула, па ...
сите 249 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

КОЈА ИМ БЕШЕ КРАЈНАТА ЦЕЛ: Спасени 5000 мигранти за два дена

Од:
До кого (е-маил):
Порака: