Трамп го пречека Ердоган на влезот на Белата куќа


Американскиот претседател, Доналд Трамп денес во Белата куќа го прими претседателот на Република Турција Реџеп Таип Ердоган. Трамп го пречека Ердоган на влезот во Белата куќа, каде што се поздравија и се фотографираа за медиумите, а потоа го продолжија состанокот во Овалната соба. Американскиот претседател пред состанокот истакна дека САД има многу добри односи со Турција. „Ние имаме многу добри односи со Турција и сакаме дополнително да ги продлабочиме“, изјави Трамп. Тој додаде дека ќе имаат, како што рече, долги и тешки преговори во врска со прашањата кои се однесуваат на двете земји. Ердоган од своја страна изјави дека заедничкиот настап против сите терористички организации во регионот, првенствено против ИД е многу важен. „Заедничкиот настап против сите терористички организации во регионот, првенствено против ИД, има големо значење. Решителни сме да се бориме против терористичките организации, без правење разлики меѓу нив, а кои се закана за нашата заедничка иднина”, рече Ердоган. Турскиот претседател ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Турција денеска побара од американскиот амбасадор во Анкара САД да ги осудат „агресивните и непрофесионални дејствија“ од страна на американските безбедносни служби врз припадници на турското обезбедување на нејзиното дипломатско претставништво во Вашингтон за време на минатонеделната посета на претседателот Реџеп Тајип Ердоган.Таквиот потег на Анкара претставува одговор на повиците на САД за решителни мерки против припадниците на турското обезбедување, кои употребија физичка сила врз демонстранти пред резиденцијата на турскиот амбасадор во Вашингтон за време на посетата на Ердоган.Турското Министерство за надворешни работи соопшти дека до американскиот амбасадор во Анкара била испратена „писмена и устна протестна нота“ поради мерките кои се „спротивни на дипломатските правила и практики“.Министерството наведува дека побарало од американските власти да спроведат „целосна истрага на тој дипломатски инцидент“.
| | веќе видена | слични

Шон Спајсер не се грижи доволно за Доналд Трамп, смета Мелани, тргнува и таа во кроење на кадровската политика на Бечата куќа. Првата дама на САД Мелани Трамп изјави дека портпаролот на Белата куќа Шон Спајсер и неговиот тим не вложуваат доволно напори за заштита на претседателот во центарот на скандалите, поттикнати од медиумите. Весникот “Политико” го цитира советник на Доналд Трамп, кој е во постојан контакт со него, и според кој “таа е многу загрижена дека Спајсер си прави лоша работата дека тие (неговиот тим) не преземаат активни мерки за заштита на претседателот”. Весникот го истакнува дне само незадоволство од страна на првата дама, така и голем број други испади на Спајсер, кои веројатно ќе бидат клучни по неговата судбина , прашање кое може да биде решено по враќањето на Трамп од прва задгранична турнеја. Во почетокот на неделава во американските медиуми тргнаа гласини дека за функцијата на Спајсер тврди поранешниот обвинител на Сан Франциско и Лос Анџелес (Калифорнија), водителот во телевизија ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров и генералниот секретар на Советот на Европа, Торбјорн Јагланд денеска во текот на состанокот Комитетот на министри на СЕ во Никозија, се пошегуваа на тема „откривање на доверливи информации“. - Нема да имате проблем со овие фотографии, му се обрати Јагланд на Лавров во текот на состанокот покажувајќи им на новинарите фотографии од средбата. - Зависи од тоа какви доверливи инфромации ќе ми откриете, му одговори Лавров со насмевка. Какп што јави ТАСС, шега се однесуваше во врска со тврдењата на весникот „Вашингтон Пост“ дека американскиот претседател Доналд Трамп минатата недела на средбата со Лавров во Вашингтон му пренел доверливи информации за плановите на џихадистичката група Исламска држава, кои САД не ги споделиле со своите сојузници. Белата куќа и Кремљ ги негираа ваквите тврдење на весникот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Tрамп продолжува со вработување на убави жени околу него! Згодната водителка Кимберли Гифојл е во преговори со Белата куќа за важна и одговорна функција, да зборува во името на Белата куќа и администрацијата на Доналд. Кимберли работи во Fox News, која во текот на кампањата отворено застана на страната на Доналд Трамп. “Јас сум патриот и би ми била чест вака да и служам на татковината.“ - изјави Кимберли и додаде “ако сакате да бидете успешни и комуницирате со претседателот Трамп морате да бидте особа во чие друштво тој сака да го поминува времето.“. Новинарката се познава со семејството Трамп повеќе од десет години, а се запознале на хуманитарна акција во 2004 година во Њу Јорк.
| | веќе видена | слични

Два дена по масовната тепачка меѓу приврзаниците и противниците на Ердоган пред турската амбасада во Вашингтон, американските медиуми излегоа со своја вистина. Не се тепале две спротивставени групи демонстранти, туку бодигардите на турскиот претседател ја зеле правдата во свои раце против 30-ина демонстранти, кои протестирале против посетата на Ердоган на Вашингтон. Медиумите објавија и видео снимка на која како што тврдат Ердоган ладнокрвно го гледа своето обезбедување како тепа прокурдски демонстранти, кои протестирале против политиката на Ердоган и барале ослободување на новинарот Селатин Демирташ. Сенаторот Џон Меккејн бара експресен одговор и протерување на турскиот амбасадор од земјата. - Тоа беше тим од обезбедувањето на Ердоган. Тие тепаа луѓе, кои мирно протестираа во Вашингтон. Ако тоа го прават во Турција, мене ми е навистина жал. Но, тие мора да знаат дека во Америка правото на протестот е нормална работа, изјави Џон Меккејн, сенатор Инцидентот се случи за време на посетата на Ердоган на ...
| | веќе видена | слични

Новата снимка од посетата на турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган на САД прикажува како овој мирно гледа додека неговото обезбедување напаѓа демонстранти во Вашингтон. Снимката ја објави турскиот канал на американската телевизија Voice of America. Нападот на демонстрантите се случил пред турската амбасада во Вашингтон. Како што јавува Њујорк Тајмс, нападот на демонстрантите се случил после средбата на Ердоган со американскиот претседател Доналд Трамп. Loading...
| | веќе видена | слични

Рускиот претседател Владимир Путин застанал на страната на Трамп, немешајќи се во внатрените работи на САД Ги нарече “тапи или опасни“ луѓе кои пишуваат соопштенија и информации во кои се тврди дека Доналд Трамп на шефот на руската дипломатија Лавров, му предал “тајни документи“. “Таквите луѓе ја дестабилизираат внатрешната ситуација на САД. Тоа го прават под антируски пароли. Меѓутоа, таквите или не сваќаат дека пласираат глупости, во тој случај напросто се тапи, или се сваќаат, а тогаш се опасни и валкани луѓе“, оценил Путин. Путин истакнал дека тешко може да замисли “што сеуште можат да смислат луѓе кои генерираат такви небулози и мизерија“ Во продолжение тој рекол се што му се подметнува на Доналд Трамп треба да сватат самите американски власти, а Москва нема намера да се меша за ситуацијата во САД. Шефот на руската држава изразил страв дека во САД се “развива некоја врста на политичка шизофренија“. “Ова што го гледаме личи развивање на политичка шизофренија во САД. Со ништо друго неможам да ги оправдам ...
| | веќе видена | слични

„Тајм“  на својата насловна страница објави слика на Белата куќа на која еден дел е преобликуван и личи на руската православна црква Св. Василиј. Со тоа списанието го критикува скандалот кој изби оваа недела, кога американските медиуми открија дека Трамп на Русите им открил доверливи и тајни информации за време на состанокот во Белата куќа.
| | веќе видена | слични

Американскиот сенатор Џон Мекејн денеска побара протерување на турскиот амбасадор во Вашингтон, по насилството кое изби меѓу демонстрантите и турските безбедносни сили за време на неодамнешната посета на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган. „Би требало да го протераме нивниот амбасадор од САД.Таквата работа не може да остане без дипломатски одговор“, изјави Мекејн. Според него, САД би можеле во овој случај да преземат и правни мерки. Американските претставници остро ја критикуваа турската влада по појавувањето на видеоснимка на која припадниците на обезбедувањето на турскиот претседател се туркаат покрај полицијата и насилно го прекинуваат протестот што се случувал пред амбасадата на Турција во Вашингтон. Во турканиците, како што се наведува, повредени се девет лица. Судирот се случил во резиденцијата на турскиот амбасадор, кога Ердоган стигнал по состанокот со американскиот претседател Донал Трамп во Белата куќа. (Макфакс) Loading...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Времето утре пртепладне ќе биде сончево со умерена облачност, а попладне нестабилно со пороен дожд и грмежи, локално во форма на невреме со појава на град, ...
сите 252 | | | веќе видена

 Поранешниот пратеник Насер Зибери смета дека на кадровски промени требаше да претходи темелна анализа, врз основа на темелните принципи на добро владеење. ...
сите 196 | | | веќе видена

Соединетите Американски Држави ќе предложат создавање на меѓународни поморски сили за заштита на бродовите во Оманскиот Залив, во момент кога администрацијата ...
сите 117 | | | веќе видена

Франција, Британија и Германија испратија официјално дипломатско предупредување до Иран за сериозните последици со кои ќе биде соочен Техеран доколку не се ...
сите 72 | | | веќе видена

– Потребен ни е политички дијалог и потребно ни е помирување дома, без разлика на политичките интереси на различните партии, за големите прашања кои се од ...
сите 74 | | | веќе видена

Големо невреме со дожд и силен ветер и грмежи во моментов има во скопско Лисиче и Аеродром. Невремето се приближува кон Центар и Карпош. Според УХМР истокот и ...
сите 102 | | | веќе видена

Повеќе од 500.000 граѓани живеат под прагот на сиромаштија благодарение на оваа криминална влада.Секогаш кога СДСМ ќе се соочи со фактот дека граѓаните живеат ...
сите 214 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Трамп го пречека Ердоган на влезот на Белата куќа

Од:
До кого (е-маил):
Порака: