Шарапова не доби вајлд карта за Ролан Гарос поради суспензијата за допинг

Двократната шампионка Марија Шарапова не доби вајлд карта за да учествува на Отвореното првенство на Франција поради суспензијата за допинг. Соопштувајќи ја одлуката преку обраќање во живо на Фејсбук, претседателот на Француската тениска федерација Бернар Гудичели рече дека лично ѝ кажал на руската тенисерка за одлуката да не ѝ се дозволи настап на вториот гренд слем во годината. „Решив да не ѝ дадам вајлд карта на Марија Шарапова. Многу ми е жал за Марија и многу ми е жал за нејзините фанови. Тие можеби ќе бидат разочарани и таа може да биде многу разочарана. Но, тоа е моја одговорност и моја мисија да го заштитам спортот и да ги заштитам високите стандарди на спортот. Вајлд карта може да има кога некој се враќа од повреда, но не и кога се враќа од допинг“, вели Гудичели. Марија Шарапова, која има титули од сите четири гренд слема, победи на Ролан Гарос во 2012 и во 2014. Таа првично доби двегодишна суспензија поради користење на недозволената супстанца мелдониум, но потоа нејзината казна беше намалена. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Поранешниот светски женски тениски рекет број еден Русинката Марија Шарапова, соопшти дека ќе игра квалификации за најпрестижниот грен слем турнир Вимблдон и дека нема да бара „вајлд-карта" за главната ждрепка. Руската тенисерка е во центарот на вниманието по нејзиното враќање на тениските терени по 15 – месечната суспензија поради употреба на допинг. Марија, која моментно е на 200. место на ВТА листата, на неколку турнири играше со специјална покана од организаторите, но тоа наиде на серија критики од другите тенисерки кои беа против таквиот третман на некогаш најдобрата тенисерка во светот. -Со оглед на тоа дека после првите три турнири ми е поправен пласманот на ранг листата, ќе учествувам во квалификациите за Вимблдон и нема да барам „вајлд карта" за настап" – изјави шампионката на Вимблдон од 2004 година. Шарапова претходно побара покана за Ролан Гарос, но организаторите го одбија нејзиното барање. Досега искористи три вајлд - карти за настап на турнирите. На првиот настап во Штутгарт стигна до ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Марија Шарапова објави дека ќе игра квалификации за Вимблдон и дека нема да бара „вајлд-карта“ за главната ждрепка на престижниот турнир. Руската тенисерка е во центарот на вниманието по нејзиното враќање на тениските терени после 15 – месечната суспензија поради употреба на допинг. Шарапова која по враќањето падна под 200.место на ВТА листата, на неколку турнири играше со специјална покана од организаторите, но тоа наиде на серија критики од другите тенисерки кои беа против таквиот третман на некогаш најдобрата тенисерка во светот. – Со оглед на тоа дека после првите три турнири ми е поправен пласманот на ранг листата, ќе учествувам во квалификациите за Вимблдон и нема да барам „вајлд карта“ за настап – објави шампионката на Вимблдон од 2004 година. Шарапова претходно побара покана за Ролан Гарос, но организаторите го одбија нејзиното барање. Досега таа искористи три покани за настап на турнирите. На првиот настап во Штутгарт стигна до полуфиналето, во Мадрид загуби во второто коло. Потоа Русинката играше ...
| | веќе видена | слични

Марија Шарапова нема да учествува на претстојниот грен-слем Ролан Гарос откако организаторите не и одобрија специјална покана поради допинг скандалот поради кој беше и суспендирана. Русинката се врати на ВТА турнирите, но немаше ранкинг за директен пласман во Париз, а не доби ниту валјд карта која и беше уште една алтернатива да се најде на вториот грен-слем годинава. Поради ова, Шарапова најави дека ќе ја промени тактиката за Вимблдон и нема да бара покана од организаторот, туку ќе учествува во квалификациите. Со својот ранкинг, Шарапова ќе има право да се најде во квалификациската рунда и треба да оствари три победи за да се најде на главниот турнир. – Поради подобрувањето на мојот ранкинг по настапот на три турнири, ќе настапам во квалификациите за Вимблдон и нема да барам вајлд карта за главниот турнир, – објави Шарапова на својата официјална интернет страница.
| | веќе видена | слични

Марија Шарапова потврди дека нема да бара вајлд-карта за настап во главната ждрепка на Вимблдон, поштедувајќи ги организаторите од одлука која може да биде подложна на критики. Русинката веќе прифати покана да игра на подготвителниот турнир во Бирмингем, кој почнува на 19 јуни, откако претходно организаторите на Францускиот опен решија да не и доделат вајлд-карта. Шарапова ќе влезе во историјата како прва поранешна шампионка која ќе игра на квалификацискиот турнир, а исто така може да биде првата тенисерка која станала шампионка преку квалификациите.
| | веќе видена | слични

Русинката веќе прифати покана да игра на подготвителниот турнир во Бирмингем, кој почнува на 19 јуни, откако претходно организаторите на Францускиот опен решија да не и доделат вајлд-карта на нивната двократна шампионка. „Пред неколку месеци добив вајлд-карта за Бирмингем, еден од моите омилени турнири кога бев млада. Поради подобрениот рејтинг по првите три турнири ќе играм на квалификациите на Вимблдон во Рохемптон и нема да барам вајлд-карта во главната ждрепка“, изјави Шарапова. Шарапова ќе влезе во историјата како прва поранешна шампионка која ќе игра на квалификацискиот турнир, а исто така може да биде првата тенисерка која станала шампионка преку квалификациите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Парите и се околу нив говорат за себе. Можеби требало да му се даде покана и на Ленс Армстронг. Тој неколкупати ја освои велосипедската трка Тур де Франс. Каква е разликата меѓу него и Шарапова? Нема разлика, двајцата се измамници, остра беше Хрватката Поранешниот женски светски тениски рекет број еден Русинката Марија Шарапова, не доби вајлд-карта од организаторите на вториот грен слем турнир Ролан Гарос, а тоа го подели тенискиот свет, што воедно би можело да влијае и на одлуката на организаторите на најпрестижниот грен слем турнир Вимблдон, кои се уште немаат одлучено дали ќе и доделат покана за настап на Русинката. Од една страна Шарапова ја отслужи својата суспензија затоа што земаше мелдониум, кој долго не беше на листата на забранети лекови, ја призна грешката и си ја одлежа казната. Таа на турнирот во Рим, за каде доби покана играше против Хрватката Мирјана Лучиќ Барони и го предаде мечот заради повреда, а потоа ја искоментира ситуацијата на Русинката. -Треба да се биде критичен кон неа. Секој што не ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Никакви зборови, игри или активности, нема да ме спречат да ги постигнувам своите цели “, напиша руската тенисерка Марија Шарапова во социјалните медиуми. Шарапова ја објавува изјавата во врска со одлуката на Француската федерација да не ѝ обезбеди “Вајлд карта” за Ролан Гарос. Истовремено таа се повлече поради повреда од натпреварот во вториот круг на турнирот во тенис во Рим против Хрватката Мирјана Лучиќ- Баро и така загуби шанси да влезе во главната шема и на „Вимблдон“. 30-годишната Русинка која се врати по издржувањето на казна од 15 месеци поради допинг, порано доби одбивање за вајлд карта за опен Франција, како за главната шема, така и за квалификациите. Успехот на Шарапова во првиот круг во Рим сепак ќе ја испрати во првите 200 на светската ВТА листа, што најверојатно ќе биде доволно за учество во квалификациите на “Вимблдон”.
| | веќе видена | слични
2 копии

Марија Шарапова извиси за настап на Ролан Гарос зошто Француската тениска федерација одлучи да не и даде вајлд карта. Плус голем број тенисерки се кренаа против Шарапова поради допинг скандалот и изјавија дека таа добива премногу привилегии за некој што мамел и лажел во минатото. Шарапова повторно излезе со изјава на социјалните мрежи дека воопшто не ја допираат таквите изјави од нејзините колешки и дека е имуна на сите озборувања и препреки. Нејзината цел е јасна враќање на врвот и ништо нема да ја спречи да ги исполни своите соништа. – Спремна сум.Ништо не ме допира. Ќе поминам и низ оваа ситуација и повторно ќе бидам на врвот. Не постои ништо што може да ме спречи. Тежнеам и ќе ги остварам моите соништа. А само да им откријам на моите колешки од тенисот, имам многу соништа за остварување, – Шарапова беше децидна на својот твитер профил.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Потрагата по исчезнатите во уривањето на мостот во Џенова заврши во текот на ноќта, пренесуваат агенциите. Откако во болница во Џенова почина романски возач на ...
сите 223 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ се уште тактизира околу конечниот став на партијата за референдумот во септември. Лидерот Христијан Мицкоски сега вели дека прво ќе се консултира со ...
сите 159 | | | веќе видена

Хроничното недостасување на финансии за научно истражувачки проекти од областа на науката и образованието без оглед дали се од научен, технички или ...
сите 47 | | | веќе видена

Владата вo среда на седница ќе ја утврди сумата што ќе се потроши за референдумската кампања. Иако вчера истече рокот за министерствата да достават информации ...
сите 130 | | | веќе видена

Претседателот на Гана, Нана Акуфо Адо од понеделник прогласи еднонеделна жалост по смртта на поранешниот Генерален секретар на Обединетите нации , Кофи ...
сите 45 | | | веќе видена

„Имаме случај каде сомневањата се дека СДСМ, Сојуз на борци на НОВ и Сојуз на синдикати на Македонија во Куманово изнајмуваат на правни субјекти, имот кој е во ...
сите 229 | | | веќе видена

Во црквата „Света Софија“ вечер во рамки на фестивалот Охридско лето ќе настапат баритонот Горан Начевски, пијанистката Јасна Аврамовска, обоистот Васил ...
сите 76 | | | веќе видена

Владата денеска се пофали дека создала услови за вработување на 586 лица. Министерката за труд и социјална работа, Мила Царовска уверува дека тоа се должи на ...
сите 61 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Шарапова не доби вајлд карта за Ролан Гарос поради суспензијата за допинг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: