Силјановска: Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален


8 копии

Нелегалниот и надвор од деловникот избор на Талат Џафери за претседател на Собранието предизвика голем гнев кај многу граѓани во Република Македонија. И експертската и професорска фела не се согласува со начинот на кој е избран Џафери. Во гостување на Tелевизија 24, професорката по Уставно право и еден од најголемите познавачи на оваа тематика, Гордана Силјановска, вели дека не може да каже дека изборот на Талат Џафери легален и легитимен. -Би било најлесно да речам дека е легален и легитимен, но многу дилеми имам јас околу постапката на неговиот избор и мојата основна теза е дека подолгиот пат е и подобриот пат, бидејќи може да отвори и други проблеми. Од аспект на парламентарното мнозинство не само што постои 61, веројатно постојат и 67, иако како што гледам, тој не ужива довербата на една од партиите албански, односно на Беса. Ако добро се сеќавам тие не гласаа за него, изјави Силјановска Професорката смета ако според деловникот комисијата за избори и изменувања е овластен предлагач, не можете да биде ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Високиот функционер на Беса, Кастриот Реџепи го повтори ставот на движењето Беса дека поддршката за Владата на СДСМ ја условува со преразгледување на изборот на Талат Џафери за Претседател на Собранието на Република Македонија. Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во јавноста едно од клучните барања на Беса за поддршка на владата на СДС и коалиционите партнери е да го добие местото Претседател на Собранието на Република Македонија. -При предложувањето на господинот Талат Џафери како кандидат, тој беше предлог на СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците. Значи ние не бевме дел од тој процес на консултација и заради тоа мислиме дека тоа треба да се продискутира понатаму како една целина за можна соработка понатаму во владеачка коалиција.- рече Кастриот Реџепи Талат Џафери беше избран за Претседател на Собранието во процедура која е оспорена и според деловнички и според законски аспект и ваквите изјави кои доаѓаат од движењето Беса ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Движењето Беса не го поддржа изборот на Талат Џафери и имаше свој кандидат за оваа позиција. Според информациите кои кружат во јавноста едно од клучните барања на Беса за поддршка на владата на СДС и коалиционите партнери е да го добие местото Претседател на Собранието на Република Македонија. -При предложувањето на господинот Талат Џафери како кандидат, тој беше предлог на СДСМ, ДУИ и Алијанса на Албанците. Значи ние не бевме дел од тој процес на консултација и заради тоа мислиме дека тоа треба да се продискутира понатаму како една целина за можна соработка понатаму во владеачка коалиција.- рече Кастриот Реџепи. Талат Џафери беше избран за Претседател на Собранието во процедура која е оспорена и според деловнички и според законски аспект и ваквите изјави кои доаѓаат од движењето Беса дополнително го оспоруваат неговиот легитимитет.
| | веќе видена | слични
7 копии

ДУИ има многу поквалитетни кадри од Талат Џафери, кој провоцира, а верувам ќе продолжи со провокациите, изјави претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов во „Отворено студио“ на ТВ НОВА. Тој откри дека дури и првото писмо што го упатил кон него содржело провокации, па бил принуден да му го врати за да упати до Џафери порака дека е втор човек во државата и треба да се однесува така. „Со самиот избор да биде претседател на Собрание му следува обврска,а тоа е да го почитува Уставот. Се надевам дека неговиот хир наскоро ќе заврши и ќе се соочи со реалноста дека треба да биде претседател на Собранието, институција преку која народот зборува“, рече Иванов кој го оцени како провокација и поставувањето на албанското знаме во кабинетот на Џафери, првиот работен ден. Сепак, Иванов вели дека нештата треба да одат согласно законите, па остава институциите да го оценат легитимитетот на изборот.
| | веќе видена | слични
6 копии

Тоа е провокација, му беше толку наивно објаснувањето што не држи вода, дома тој може да си го држи знамето, неговата канцеларија има приватен дел и таму може да го држи знамето, меѓутоа тој ја претставува државата и симболите на државата се едни кои укажуваат на унитарноста на државата, истакна Ѓорге Иванов претседателот на Република Македонија во отвореното студио на Тв Нова. -Изборот на Талат Џафери можам да кажам дека беше несреќен избор, но тоа што е објавено во службен весник морам да го почитувам, граѓанската иницијатива тоа што го покрена тоа е легитимно право на секој па да ги оставиме институциите како тие ќе го оценат тоа, вели Иванов.
| | веќе видена | слични

Тој откри дека дури и првото писмо што го упатил кон него содржело провокации, па бил принуден да му го врати за да упати до Џафери порака дека е втор човек во државата и треба да се однесува така. „Со самиот избор да биде претседател на Собрание му следува обврска,а тоа е да го почитува Уставот. Се надевам дека неговиот хир наскоро ќе заврши и ќе се соочи со реалноста дека треба да биде претседател на Собранието, институција преку која народот зборува“, рече Иванов кој го оцени како провокација и поставувањето на албанското знаме во кабинетот на Џафери, првиот работен ден. Сепак, Иванов вели дека нештата треба да одат согласно законите, па остава институциите да го оценат легитимитетот на изборот.
| | веќе видена | слични

-Изборот на Талат Џафери можам да кажам дека беше несреќен избор, но тоа што е објавено во службен весник морам да го почитувам, граѓанската иницијатива тоа што го покрена тоа е легитимно право на секој па да ги оставиме институциите како тие ќе го оценат тоа, вели Иванов.
| | веќе видена | слични

Иницијативата од „За заедничка Македонија“ за поништување на одлуката за избор на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија вчера беше доставена до Уставниот суд. Со неа се бара од Судот да ја „запре од примена одлуката за избор на претседател и нејзино поништување“, но пред с` да „поведе постапка за оценување на уставноста“ оти станува збор за одлука која е општ пропис, односно повлекува други пошироки дејанија. - Уставниот суд како чувар на Уставот, уставноста и на законитоста во Република Македонија, имајќи го предвид поширокото уставно-правно значење, и можните последици од ваквиот противуставен и неделовнички спроведен избор на претседател на Собранието на РМ и носење на Одлука за избор на претседател на Собранието на РМ надвор од со Устав и со Деловник утврдената постапка, бараме да ја оцени сериозноста на случувањата во државата кои се во насока на уривање на уставниот поредок и да донесе привремена мерка за запирање на Одлуката бр. 08-1108/1 од 2 мај 2017 година од правниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“ истакна дека има повеќе иницијативи кои се однесуваат за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери. Претставници на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ денеска поднесоа иницијатива до Уставниот суд за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието на Република Македонија. Богдан Илиевски од „За заедничка Македонија“ истакна дека има повеќе иницијативи кои се однесуваат за оценување на уставноста на изборот на Талат Џафери. - Оваа иницијатива до Уставниот суд е само почеток. Имаме и други истанци до кои ќе се обратиме доколку Уставниот суд во конкретниот случај се прогласи за ненадлежен. Подготвуваме и една голема тужба, против многу чинители од последните три години која ќе опфати многу материјал, а покрај врвни правници со кои располагаме ќе се вклучат социолози, психолози, филозофи, историчари. Правната битка мора да ја водиме, бидејќи ние не бараме ништо вон правото и правниот систем, рече Илиевски. Посочи ...
| | веќе видена | слични
13 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ ја поднесоа претставката пред Уставниот суд за оценка на законитоста на изборот на Талат Џафери за претседател на Собранието. Богдан Илиевски од граѓанската иницијатива вели дека секој мора да ги почитува процедурите во оваа држава, дека не може мнозинството во Собранието да прави што сака. -Тој како претставник на мнозинството во парламентот имал легитимитет да е претседател. Се разбира, но дури и мнозинството во парламентот мора да ги почитува процедурите, тоа не значи дека мнозинството во парламентот може да прави што сака. Дополнително како што кажав, во име на тие притисоци кои што ги спомнавте, дека очекувал уставните судии да не одлучуваат по тоа дали била уставна или не одлуката, бидејќи тоа ќе било мешање во ингеренциите на Собранието, односно мешање во работата на мнозинството во парламентот. Тоа е една смешна и опасна теза и ако така функционираме во оваа држава, ова ќе биде еден преседан кој што во иднина секој ќе го користи на начин каков што ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Две недели по распишувањето на претседателските избори, а во исчекување на кандидатот со кој ќе влезе во изборна трка владејачкото мнозинство, „Макфакс“ ...
сите 212 | | | веќе видена

Наглата промена на времето, односно брзиот продор на многу студената воздушна маса која се спушта од Русија од утрешната ноќ како и во сабота ќе услови ...
сите 204 | | | веќе видена

Министерот за здравство, Венко Филипче, најави дека ќе им се исплатата дополнителни финансиски средства на медицинските лица кои останале повеќе од редовното ...
сите 197 | | | веќе видена

“Кога ги започнавме преговорите со ДУИ за нова влада, на првиот состанок Али Ахмети ми кажа дека има две опции : Или да направи коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, или ...
сите 153 | | | веќе видена

Дали сте подготвени да платите повеќе за одмор без пластика? Заслужено да уживате, а притоа да придонесувате против загадувањето на животната средина. Тоа е ...
сите 91 | | | веќе видена

Коалиција од 16 американски сојузни држави, предводени од Калифорнија, ја тужи администрацијата на претседателот Доналд Трамп поради неговата одлука за ...
сите 104 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Силјановска: Не можам да кажам дека изборот на Џафери е легален

Од:
До кого (е-маил):
Порака: