Макрон и Меркел се за „нова Европа“


Германската канцеларка Ангела Меркел и новиот француски претседател Емануел Макрон порачаа дека сакаат на Европската унија да ѝ дадат нови импулси, а доколку тоа биде потребно подготвен се и на промена на европските договор, беше искажано по срдбата на двајцата челници во понеделникот во Берлин. Ангела Меркел го дочека новиот француски претседател со највисоките воени почести. Инаку Емануел Макрон се сретна со германската канцеларка уште во март во Берлин, во периодот кога уште беше само претседателски кандидат Со посетата на Берлин како прва странска дестинација на должноста претседател, којашто беше остварена само ден откако стапи на должноста, Емануел Макрон ја продолжи традицијата на француските претседатели, кои прво патуваат во посета на Германија, традиционалниот европски сојузник со кој ја втемелија Европската унија. На Ангела Меркел, пак, ова ѝ е четврти француски претседател кого го дочекува во своите 12 години на должноста германска канделарка. Меркел повика на „нова динамика“ во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Француската воена операција во северноафриканскиот регион Сахел ќе трае до истребување на екстремистите, изјави денеска францускиот претседател Емануел Макрон. „Операцијата Баркан“ ќе биде запрена дури кога во регионот веќе нема да има било каков исламистички тероризам, рече Макрон пред новинарите во текот на посетата на француските војници стационирани во Мали, пренесоа британските медиуми. Макрон, исто така, изјави дека за регионалната безбедност вчера телефони разговарал и со алжирскиот претседател Абделазиз Бутефлика.
| | веќе видена | слични

Владимир Путин и Емануел Макрон вчера си ги слушнаа гласовите. Навистина на кратко, но сепак значајно за односите меѓу двете држави, кои последниве година, две, се во надолна линија. Телефонскиот разговор на двајцата претседатели означува почеток на реализацијата на она што тие го имаат во главата за тоа во која насока ќе се движи нивната соработка. Дали во онаа кога на чело на Франција беше Шарл де Гол, кој, може да се каже беше многу близок во соработката со тогашното раководство на СССР или пак во насока на соработката на Франсоа Митеран и Жак Ширак со Михаил Горбачов, односно со Борис Елцин. Андреј Гормико, некогашниот советски министер за надворешни работи своевремено, на шега, има изјавено дека Франција има две величини – Ајфеловата кула и Де Гол. И навистина за СССР Де Гол беше величина и голем пријател. Човек кој се залагаше за Европа од Атлантикот до Урал. Втемелувач на денешната ЕУ. Заедно со канцеларот Конрад Аденауер зачетник на француско-германското помирување.Човекот кој ја изваде Франција од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Биографијата на францускиот претседател Емануел Макрон ја крена јавноста на нозе… Неговата сегашна сопруга, Брижит Трудо, од него е постара 24 години, а која ја запознал кога имал 15. Некако е чини нереално, според многумина дури и „ненормално“. Но, статистиката и праксата говорат нешто друго- „Макрон и Трудо има и во Македонија“. Според последниот извештај на Државниот завод на статистика за бројот на склучени бракови во 2016 година, стои дека минатата година бил склучен еден брак каде невестата имала над 55 години, а младоженецот бил од 20 до 24 години… Невестата била барем 30 години повозрасна од својот избраник. Во една од матичните служби во земјава бил склучен и брак во кој младоженецот имал од 25 до 29 години, а невестата имала над 55 години. И македонските мажи сакаат млади жени. Лани четири девојки на возраст од 25 до 29 години запливале во брачни води со мажи кои имале над 55 години. Возраста не била пречка за вистинска љубов ниту за шест девојки кои биле на возраст од 30 до 34 години. Тие се ...
| | веќе видена | слични

( Фото: Reuters ) Ангела Меркел во понеделникот се сретна со четвртиот француски претседател за време на својот мандат. Жак Ширак го сретна пред неговото заминување, Никола Саркози не знаеше што сака па дури ни таа не успеа да го „скроти“, а Франсоа Оланд беше погрешен човек на вистинско место. Емануел Макрон е новата надеж на Европа, и сосема е разбирливо што веднаш, на својот прв работен ден, замина за Берлин за да воспостави цврсти темели за добра соработка . И двајцата се свесни и доволно разумни дека мораат да соработуваат за да ја зачуваат и зајакнат ЕУ и своите држави во таа рамка, затоа што и двете земји имаат свои слаби точки. Новинарите на порталот Politico.eu, веќе ги именуваа со популарно име : Меркрон, спојувајќи ги нивните презимиња во едно, како симбол на новата оска Берлин-Париз. Натали Нугереде, угледната коментаторка на британскиот „Гардијан“ и поранешна извршна уредничка на парискиот „Ле Монд“, добро поентираше кога истакна дека следните четири години за Меркел ќе бидат клучни за ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Серија од карикатури на новоизбраниот француски претседател Емануел Макрон објави сатиричното издание Шарли Ебдо. Последниот број е одраз на посетата на Макрон во Германија и средбата со канцеларката Ангела Меркел. На една од нив Меркел го штипе за лице Макрон и го предупредува: „Слушај мајка, инаку ќе има на-на„. Карикатурата очигледно го има земено в предвид поимот „мајка„ што е синоним за сопругата на францускиот претседател Бриџит, која е доста постара од него. Предтходно, Силвио Берлускони, новиот француски претседател го нарече Бриџит “убавата мајка”…
| | веќе видена | слични

Француските претседатели доаѓаат и заминуваат, а германската канцеларка Ангела Меркел останува – и со секој од нив се обидува да изгради што подобри односи. Дали тоа важи и за Емануел Макрон, анализира Дојче веле . Жак Ширак, гордиот деголист од стар ков, го наследи нервозниот самопромотер Никола Саркози. И покрај тоа што Саркози беше целосна спротивност на трезвената Ангела Меркел, ќерката на еден свештеник, нивниот однос, под притисок на финансиската криза се разви толку добро, така што за нив двајцата беше создадена и посебна кованица: „Меркози“. Изгледаше како да се политички нераздвојни. Меркел меѓутоа направи грешка, поддржувајќи го за време на француската предизборна кампања реизборот на Саркози. Но победи социјалистот Франсоа Оланд и тоа од почетокот фрли сенка врз нивниот однос. А тогаш уште и во авионот на Оланд, додека патуваше во прва посета на Берлин, удри гром. Каков знак! Сепак нив двајцата ги зближија- ако ништо друго, тогаш поради европските, но и интересите на сопствените земји-заедничките ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Биграфијата на францускиот претседател Емануел Макрон открива како реагирале неговите родители кога дознале дека 16-годишниот син е во врска со мажена професорка. Медиумите главно се интересираат за односот на Макрон и Брижит Трудом, неговата сегашна сопруга, која е од него постара 24 години, а која ја запознал кога имал 15. Приказната дополнително ја зачинува фактот дека таа во тоа време предавала во приватно училиште во Северна Франција. Авторката на биографијата „Емануел Макрон – Совршеното момче“, Ан Фулда, разговарала со неговите родители за врската на Емануел со мажената професорка и мајка на три деца, која во тоа време имала 39 години. Родителите на Емануел верувале дека тој е во врска со нејзината ќерка Лоренс се додека семеен пријател не им ја открил вистината, пренесува Индепендент делови од биографијата. Кога дознале што се случува, го испишале од училиште. „Не можевме да веруваме. Секако дека не можевме да се сложиме со тоа“, вели неговата мајка Франсис Макрон. Кога сфатила дека не се работи за ...
| | веќе видена | слични

Медиумите главно се интересираат за односот на Макрон и Брижит Трудом, неговата сегашна сопруга, која е од него постара 24 години, а која ја запознал кога имал 15. Приказната дополнително ја зачинува фактот дека таа во тоа време предавала во приватно училиште во Северна Франција. Авторката на биографијата „Емануел Макрон – Совршеното момче“, Ан Фулда, разговарала со неговите родители за врската на Емануел со мажената професорка и мајка на три деца, која во тоа време имала 39 години. Родителите на Емануел верувале дека тој е во врска со нејзината ќерка Лоренс се додека семеен пријател не им ја открил вистината, пренесува Индепендент делови од биографијата. Кога дознале што се случува, го испишале од училиште. „Не можевме да веруваме. Секако дека не можевме да се сложиме со тоа“, вели неговата мајка Франсис Макрон. Кога сфатила дека не се работи за фаза и се јавила на Брижит. „Ти со го проживеа животот, а тој со тебе нема да може да има деца“, ја предупредила очајната мајка. Татко му Жан-Мишел Макрон тврди ...
| | веќе видена | слични
2 копии

„Секси”, „спектакуларна”, „импресивна” – вака изгледа Биби Макрон, која е обожавател на Луј Витон. Таа носи кратки фустани и високи потпетици, а исто така има тенка половина, што ѝ овозможува да носи тесни панталони. Секој нејзин чекор веќе е следен од Пекинг до Њујорк. Вечно насмеаната 64-годишна Брижит Макрон, која блиските ја нарекуваат „Биби”, веќе ги презеде првите страници на весниците, фотографирани со сопругот по улиците на Париз, по капење на плажа или вечерта по победата, кога двајцата се држеа за рака, пишува АФП во посебен преглед. Љубопитноста кон антиконформистичкиот стил на нејзиниот брак веќе ги храни сите страници со нејзината љубовна приказна и со вкусот кон облеката. Кога се сретнала со Емануел на почетокот на 90-тите години на минатиот век била мажена и имала три деца – тинејџери. Тогаш Биби имала 39 години, предвала француски јазик, водела театарски клуб во гимназијата. „Покорена“ е од интелигенцијата на својот 15-годишен ученик. Следната година тој ги крши сите табуа и ѝ објавува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 612 | | | веќе видена

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 446 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Кинеските здравствени власти денеска апелираа до лицата кои се излекувани од новиот коронавирус да дадат крв заради лекување други пациенти. Крвната плазма на ...
сите 403 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Макрон и Меркел се за „нова Европа“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: