Обвинителство: Перење пари во НЛБ Тутунска, осомничен и поранешен министер


Поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија, 11 години функционирале како организирана мрежа за перење на пари. Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција соопшти дека е оформен предмет против овие лица за сторени кривични дела – Злоупотреба на службена положба и овластување и Перење пари. - Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола, се вели во соопштението од ЈОРМ. За утврдување на фактите и да обезбедување на потребните докази, обвинителството во соработка со Министерството за внатрешни работи издало наредби за анализа на финансиски трансакции и обезбедување на целокупниот доказен материјал од ...
| | веќе видена | слични

14 лица се осомничени за случајот Талир, кој денеска го отвори Специјалното јавно обвинителство, а се однесува на нелегално финансирање на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ.Денеска СЈО ќе побара замрзнување и на дел од имотот на партијата, меѓу кои и на зградата во која е штабот на ВМРО-ДПМНЕ.Обвинителката Фатиме Фетаи рече дека се работи за незаконско финансирање на ВМРО-ДПМНЕ и за основано сомневање дека првоосомничениот, претседателот на партијата, во период од 2009 до 2015 овозможил финансирање на партијата спротивно на законските одредби.Има основано сомневање дека првоосомничениот прифатил пари и со помош на другите осомничени лица овозможил акумулирање на финансиски капитал за потребите на партијата преку перење пари. Во случајов станува збор за злоупотреба на службената потреба и овластување.Има основано сомневање дека парите потекнуваат од сторено кривичното дело сторено од група лица што преку месните организации на партијата овозможиле перење пари, со внесување пари на партиската сметка преку ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Само еден ден откако со одлука на Врховниот суд, на бизнисменот Сеад Кочан му беше укинат притворот поради кој два месеца беше недостапен за полицијата и судовите, тој се појави во Скопје. Влегол во земјава преку граничниот премин Табановце, а утредента се јавил на скопската Клиника за кардиологија, пишува Макфакс . На повторното одлучување за притворот на Кочан, адвокатот Никола Додовски претставил документација со која се тврди дека неговиот клиент е сериозно болен. Клиниката достави документи дека на Кочан на 16 мај му е вграден стент. СЈО претходно побара во судницата да биде повикан лекарот кој го лекува Кочан. Судот ова го одби и на контроверзниот бизнисмен му дозволи да се брани од слобода, со гаранција од 875.000 евра. Во 65-те дена додека Кочан не беше достапен за органите, јавноста шпекулираше со дестинацијата на двомесечното „службено патување“ – од Косово и Србија, до Русија, се нагаѓаше со можните одредишта за бегство на бизнисменот, додека вработените од „Трансмет“ и од телевизијата „Нова“ ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Обвинителството молчи, не соопштува детали откако вчера објави соопштение со драматичен наслов „Се разоткрива организиран криминал со перење пари“, а во суштина е само отворена предистражна постапка. Обвинитеството вчера објави дека оформило предмет со кој биле опфатени актуелен и сегашен директор на НЛБ Тутунска банка, поранешен министер, адвокат,нотар и други лица, но и еден државјанин на Ребублика Словенија. Сега велат дека оваа фаза не можат да се изнесат повеќе детали, поради заштита на идентитетот на лицата. Посочуваат дека веќе се постапува по однос на анализите на финансиските трансакции на банката. „Во оваа фаза на постапката не можат да се соопштат повеќе детали бидејќи е сеуште рано, и поради заштита на идентитетот.“ - велат од ОЈО. Кривичарите отвораат повеќе дилеми за овој случај. Прво, се објавуваат наоди иако се уште нема докази, односно истрага , со што според екпертите се нарушува презумцијата на невиност и на правно лице. „Се зборува за тешко обвинување во оваа фаза каде што треба да се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кој е поранешниот министер во време на владеење на Никола Груевски и Али Ахмети, кого јавниот обвинител Марко Зврлевски го гони за перење пари со помош на актуелни и сегашни директори на НЛБ Тутунска банка, е прашањето на кое целата јавност го очекува одговорот, пишува Фактор . Од Јавното обвинителство не откриваат детали, ниту пак посочуваат иницијали. Само кусо посочуваат дека е отворен предмет против поранешен и актуелен директор на НЛБ Тутунска Банка, поранешен министер, адвокат, нотар и други лица, како и едно лице државјанин на Република Словенија за перење пари. „Постојат сомненија дека во периодот од 2006 до 2017 година биле преземани дејствија за основање на фирми, подигање на кредити и пренесување на парични средства во Словенија и во австриски фирми, а потоа дел од средствата се инвестирани во основање на нови фирми и купување на недвижен имот на подрачјето на град Битола“, се наведува во соопштението од Јавното обвинителство. Поранешни министри од времето на владеење на ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ, се и ...
| | веќе видена | слични

Црногорската полиција денеска по налог на Специјалното државно обвинителство уапси четири лица осомничени за кривични дела создавање криминална организација и перење пари, соопшти обвинителството. Во соопштението се наведува дека се уапсени четири лица со иницијали М.Н, Д.В, Ж.Ш. и Г.К. Црногорските медиуми претходно објавија дека е уапсен црногорски државјанин кој живее во Република Српска под сомнение дека со непознато лице извршил кривично дело создавање криминална организација и перење пари. Loading...
| | веќе видена | слични

Останато

Јавното обвинителство отвори предмет за објавените аудио записи на социјалните мрежи, потврди за МИА државниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се испитува кој ги ...
сите 542 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 389 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 56 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Обвинителство: Перење пари во НЛБ Тутунска, осомничен и поранешен министер

Од:
До кого (е-маил):
Порака: