Македонска Каменица доби Дневен центар за деца со посебни потреби


3 копии

Заврши изградбата на Дневниот центар за деца со посебни потреби во Македонска Каменица, обезбедена е потребната опрема и се чека да се создаде законска можност за вработување на потребниот кадар за да профункционира оваа установа. За изградбата на Центарот од општинскиот буџет се издвоени 11 милиони денари, а Министерството за труд и социјална политика обезбеди два милиона денари за опремата. Новиот објект денеска го посетија претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и министрите за труд и социјална политика и за транспорт и врски Ибрахим Ибраими и Владо Мисајловски. – Општината немаше ваков центар и децата најчесто ги носеа во соседната општина во Делчево, што е сепак малтретирање за родителите бидејќи поминуваат повеќе километри пат во текот на еден ден, изјави Груевски. Покрај опремувањето на центарот и целосното финансирање ќе го обезбеди Министерството за труд и социјална политика. Како што потенцираше Ибраими по активностите за отворање и реновирање на дневните центри за деца со посебни потреби сега ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Каменица Саса ја доби својата „Куќа на Спортот”… Вчера официјално беше пуштен во употреба објектот наменет за фудбалските екипи и спортски работници. Со свеченото отворање Македонска Каменица доби нов, модерен спортски центар, се со цел остварување подобри резултати во иднина. На отворањето присуствуваше и генералниот секретар на ФФМ, Филип Поповски, а по повод отворањето на „Куќата на спортот“, ветераните од ФК „Каменица- Саса“ и поранешни репрезентативци на Македонија одиграа ревијален фудбалски натпревар. Фото: ffm.mk
| | веќе видена | слични
3 копии

Во Македонска Каменица денеска е пуштена во употреба Куќата на спортот. Објектот вреден 18 милиони денари, е инвестиција на Општината. Располага со современи соблекувални, сала за состаноци, простории за технички персонал, фитнес центар и канцелариски простории. Според градоначалникот Дарко Митевски, проектот е на барање на сите спортисти, посебно на фудбалерите. - Фудбалерите немаа никакви услови за тренирање, старите соблекувални беа продадени. Последниов период работевме за да овозможиме услови не само за нив, туку и за другите спортски клубови. Очекуваме со оваа инвестиција да се развива и фудбалот како спорт, а ФК „Каменица Саса“ да влезе во Втората фудбалска лига, рече Митевски. Место во Куќата на спортот, додаде, ќе имаат сите спортски клубови што ќе значи нов предизвик за развој на спортот во општината. Изведувач на проектот е фирмата „Хит градба Еуростил“ од Македонска Каменица. Опремата во фитнес центарот вредна 30.000 евра е на РОЦ Саса. Максим Прохоров, директор на инвестиции во РОЦ Саса, ...
| | веќе видена | слични

Македонска Каменица доби своја „Куќа на фудбалот“. Денеска и официјално беше отворен музејот за фудбал, кој воедно ќе биде административна зграда на третолигашот Каменица Саса, заедно со цел комплекс на кој можат да му позавидат и многу македонски прволигаши. Во присуство на претставници од ФФМ, како и фудбалски ветерани од Македонска Каменица и околината, беше отворен овој прекрасен објект.
| | веќе видена | слични

Како во време кога беше премиер, на лидерот на ВМРО ДПМНЕ, Никола Груевски, вчера во Македонска Каменица му рапортираа за напредокот на владините проекти, министерите за транспорт и врски Влади Мисајловски, за труд и социјална политика Ибрахим Ибраими, градоначалникот Дарко Митевски, а и техничкиот директор на Рудникот Саса, Максим Прохоров.Груевски беше официјално пречекан, но за разлика од порано, во време кога беше премиер, отсуствуваше масовноста од граѓаните. Градоначалникот Митевски на Груевски му ја покажа новата Куќа на спортот, инвестиција на Општината Макеоднска Каменица во вредност од 18 милиони денари, а рудникот Саса купи опрема за 30 илјади евра.Министерот за труд и социјална политика Ибрахи Ибраими му рапортираше на коалиционерот Груевски за новиот Дневен центар за деца со посебни потреби, во кој министерството има помало учество од два милиони денари, додека Општината обезбеди 11 милиони. Во моментот кога пред Дневниот центар Ибраими го заврши својот рапорт најавувајќи го владиниот ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во коментар на најавата од СДСМ за изградба на 500 километри автопатска мрежа, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски потенцира дека нивнот лидер Зоран Заев е добро познат по ветувања коишто не ги остварува. И тоа ветување што е кажано за 500 километри автопат ќе биде уште една голема лага од типот на она ветување кое што своевремено го кажаа дека ќе има по еден вработен во секое семејство.– 500 километри автопат во Македонија е како да се изгради нов комплетно автопат од Кавадарци преку Велес-Скопје до Белград. Тоа е ветувањето на Заев колку да имаат претстава граѓаните и ако тој изгради десет проценти од тоа треба да бидеме среќни и задоволни, но мислам дека ова ќе биде уште една огромна лага како онаа за вработување по еден член во секое семејство, изјави Груевски.Груевски смета дека СДСМ со најавата дека ќе ја укине радиодифузната такса сака да го партизира јавниот сервис Македонска радио телевизија и да воспостави целосна контрола врз него ставајќи го потполно кон целосно финансирање преку буџетот. ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски смета дека СДСМ со најавата дека ќе ја укине радиодифузната такса сака да го партизира јавниот сервис Македонска радио телевизија и да воспостави целосна контрола врз него ставајќи го потполно кон целосно финансирање преку буџетот. Укинувањето на радиодифузната такса, смета Груевски, нема да ги реши економските проблеми на граѓаните. - Економските проблеми на граѓаните се решаваат со нови инвеститори кои отвораат нови работни места и го стеснуваат бројот на невработени, а со тоа ги принудуваат работодавачите да ги зголемат платите и тоа да се зголеми животниот стандард. Тоа е основната работа за подобрување за стандардот на граѓаните, а не да им се укине или не радиодифузната такса, што ќе се направи така што ќе се плаќа од буџетот, а од него ќе се скратат средства за некои други значајни инвестиции, изјави Груевски одговарајќи на новинарски прашања при денешната посета на Македонска Каменица. Ако нешто води кон целосна контрола на Владата врз Македонската ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски денеска и вчера беше во посета Македонска Каменица и Кратово. Тој таму изврши увид во проектите кои се градат или се веќе завршени. Тој ја искористи и можноста да се види со членството на партијата од овие градови. – Ми беше задоволство, но и многу корисно да имам разговор со членовите на општинскиот комитет и претседатели на месни комитети, денес, во Македонска Каменица и вчера, во Кратово, напиша на својот Фејсбук Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Тој ја искористи и можноста да се види со членството на партијата од овие градови. -Ми беше задоволство, но и многу корисно да имам разговор со членовите на општинскиот комитет и претседатели на месни комитети, денес, во Македонска Каменица и вчера, во Кратово, напиша на својот Фејсбук Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

 Тој ја искритикува и најавата на СДСМ за изградба на нови автопатишта во должина од 500 километри. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, денеска изврши увид во градежните работи на магистралниот пат кочани – Македонска Каменица – Делчево, чија вкупна инвестиција изнесува 6 милиони евра, и е во должина од 30 километри. Груевски најави дека за еден месец ќе почне изградбата на експресниот пат Ранковце – Крива Паланка и патот од Штип до Радовиш. Груевски во Македонска Каменица заедно со министрите за транспорт и врски, труд и социјална политика и градоначалникот на општината ги посети и обновениот Дом на култура, новоизградената куќа на спортот и дневниот центар за деца со посебни потреби. Во обновата на Домот на култура се вложени 42 милиони денари, а куќата на спортот е изградена од страна на општината, а опремата за тренирање е донација од рудникот Саса. Со овие инвестиции, Груевски оцени дека значително ќе се подобри животот во општината. На денешната посета на Груевски во Македонска Каменица реагираат од СДСМ. Од таму ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 252 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 304 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 146 | | | веќе видена

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за ...
сите 389 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Македонска Каменица доби Дневен центар за деца со посебни потреби

Од:
До кого (е-маил):
Порака: