Нов земјотрес во Јапонија, оштетена втора нуклеарка

Најмалку четири луѓе загинаа, над 150 се повредени, а оштетена е и втора нуклеарка во нов земјотрес со јачина од 7,4 степени по Рихтер, кој прексиноќа ја погоди североисточна Јапонија. Оштетувања од потресот имало во нуклеарката централа „Онагава“ во североисточниот дел на земјата, во која дошло до неконтролирано истекување на вода, но нема промена во нивото на радијација надвор од нуклеарката, соопштила компанијата „Тепко“, која управува со централата, јави „Ројтерс“. Според информацијата, водата истекла од базените за чување на обработено нуклеарно гориво, во првиот и во вториот реактор. Завчерашниот земјотрес беше вториот најсилен потрес по катастрофата што ја погоди земјата на 11 март годинава. Земјотресот предизвикал големи материјални штети на многу објекти, избувнале и пожари, а оштетувања имало и на системите за снабдување со гас. Повеќе од 3,6 милиони домаќинства останале без електрична енергија. Новиот земјотрес не предизвика дополнителни оштетувања на веќе хаварисаната нуклеарка ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции. Пред помалку од 12 часа во истиот реон беше регистриран и потрес со јачина од 6,6 степени. Потресот беше регистриран крај брегот на јапонскиот остров Хоншу, соопшти геофизичкиот институт на САД. Земјотресот бил на длабочина од 33 километри, на 112 километри југозападно од островот Хоншу. Според агенциите, епицентарот на новиот потресот, регистриран утринава околу 6 часот според средноевропско време, бил на територијата на префектура Фукушима, каде се наоѓа и атомската електроцентрала „Фукушима-1”, што беше оштетена од силниот земјотрес од 11 март. Нивото на радијација од нуклеарната хаварија во „Фукушима-1” беше зголемено од јапонските власти на максималниот седми степен. На персоналот на нуклеарните електроцентрали „Фукушима-1” и „Фукушима-2” му било наредено под итно да се евакуира. З. В/ К 77
| | веќе видена | слични
3 копии

Операторот на хаварисаната јапонска нуклеарна централа Фукушима, ТЕПКО, објави денеска дека по серијата силни земјотреси персоналот од нуклеарката е евакуиран, но дека пумпите во реакторите 1,2 и 3 работат без неправилности. Денеска Јапонија ја погодија два земјотреси, еден со магнитуда од 6,3 степени во близина на брегот на префектурата Чиба на истокот на земјата и втор со магнитуда од 5,5 степени во префектурата Нагано во централниот дел од земјата. По првиот потрес во нуклеарката избувнал пожар кој веднаш бил изгаснат, по што ТЕПКО го евакуирал персоналот. Компанијата ја проверува состојбата во централата, но околностите се уште не се познати, соопшти портпаролот на компанијата. Американската Агенција за геолошки истражувања соопшти дека првиот потрес бил на длабочина од 33 километри, 112 километри јужно-југоисточно од Хоншу. По земјотресот привремено бил затворен аеродромот Нарита, пренесува агенцијата Кјодо њуз. Во Јапонија се забележани серија на земјотреси, откако земјата на 11 март ја погоди ...
| | веќе видена | слични

Серија земјотреси, од кој најсилниот бил со интензитет од 7,1 степени според Рихтер, вчера го погодија североисточниот дел на јапонскиот остров Хоншу, и тоа точно еден месец по катастрофалниот земјотрес и цунамито, кои во овој дел од земјата однесоа над 25.000 животи Една минута молк за жртвите во Јапонија Јапонската метеоролошка служба соопшти дека земјотресите се случувале во мали временски интервали, а нивните епицентри биле групирани во префектурата Фукушима, на длабочина од десет километри. Според службата, засега нема извештаи за евентуални жртви или за причинетата материјална служба, а нема ни опасност за појава на цунами. Јапонија вчера со едноминутно молчење им оддаде почит на илјадниците загинати во земјотресот и цунамито, кои го опустошија североисточниот брег на земјата и предизвикаа големо оштетување на нуклеарната централа „Фукушима“, од каде сé уште истекува радијација и покрај големите напори на јапонските власти за нејзино запирање. Според првичните процени, во природните катастрофи е ...
| | веќе видена | слични

- Истекувањето на радијацијата не е целосно запрено. Нашата загриженост е дека таа може да ја надмине радијацијата од Чернобил, изјави претставникот на ТЕПКО. Јапонија денеска го зголеми степенот на нуклеарната катастрофа во „Фукушима 1“ на максималниот седми степен според Меѓународната скала за нуклеарни инциденти. Седми степен, според досегашните оценки, имала само нуклеарната хаварија во Чернобил. Досега нуклеарната криза во „Фукушима 1“ беше определена на петти степен од седумстепената Меѓународна скала за нуклеарни инциденти. - Ова е прелиминарна оценка, која подлежи на потврда од Меѓународната агенција за атомска енергија, изјави претставник од јапонската Агенција за нуклеарна и индустриска безбедност. Нови силни земјотреси - Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтер повторно го потресе северозападниот дел на Јапонија и беше почуствуван и во Токио, соопштија светските агенции. Пред помалку од 12 часа во истиот реон беше регистриран и потрес со јачина од 6,6 степени. Потресот беше регистриран ...
| | веќе видена | слични

Три лица загинаа по силниот секундарен земјотрес во Јапонија, јави АФП. Телата на три лица се пронајдени под урнатините на куќи во градот Иваки, во префектурата Фукушима, откако вчера регионот беше погоден од земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала. Малку подоцна нов силен секундарен земјотрес со јачина од 6,0 степени според Рихтеровата скала го потресе регионот на Иваки. Јапонија се уште се опоравува од разурнувачкиот земјотрес на 11. март и последователните цунами бранови. Досега е потврдена смртта на над 13.000 лица, а околу 14.000 се водат како исчезнати. (Крај)
| | веќе видена | слични

Токио, 12 април 2011 (МИА) - Повеќе од 400 подземни потреси со магнитуда над 5 степени се регистрирани во Јапонија по 11 март, кога островот Хоншу стана теренот на катастрофалниот земјотрес со јачина на ударот од 9 степени според Рихтер, соопштија руските медиуми, повикувајќи се на денеска објавените податоци на јапонската метеоролошка служба. Земјотресот од 11 март е најсилниот, регистриран во целата историја на сеизмички мерења во Јапонија. По него за помалку од 24 часа во североисточниот дел на земјата беа регистрирани уште пет вторични потреси со јачина од 7 степени. Во изминатиот еден месец се регистрирани 68 потреси со магнитуда над 6 степени. Бројот на регистрирани потреси со јачина над 5 степени изнесува 408. Сегашната сеизмичка активност во североисточниот дел на Јапонија е без преседан, посочуваат агенциите. Во цела Јапонија од 2008 до 2010 година беа регистрирани просечно годишно по 155 потреси со јачина над 5 степени. Јапонската метеоролошка служба предупреди дека во североисточниот дел на ...
| | веќе видена | слични

Количеството на испуштената радијација од јапонската нуклеарна централа „Фукушима 1“ може да го надмине обемот од нуклеарната хаварија во Чернобил во 1986 година, изјави денеска претставник на компанијата оператор на нуклеарката ТЕПКО. - Истекувањето на радијацијата не е целосно запрено. Нашата загриженост е дека таа може да ја надмине радијацијата од Чернобил, изјави претставникот на ТЕПКО. Јапонија денеска го зголеми степенот на нуклеарната катастрофа во „Фукушима 1“ на максималниот седми степен според Меѓународната скала за нуклеарни инциденти. Седми степен, според досегашните оценки, имала само нуклеарната хаварија во Чернобил. Досега нуклеарната криза во „Фукушима 1“ беше определена на петти степен од седумстепената Меѓународна скала за нуклеарни инциденти. - Ова е прелиминарна оценка, која подлежи на потврда од Меѓународната агенција за атомска енергија, изјави претставник од јапонската Агенција за нуклеарна и индустриска безбедност. Нови силни земјотреси - Земјотрес со јачина од 6,3 степени според ...
| | веќе видена | слични

Властите во Јапонија ја кренаа од петто на седмо, највисоко ниво опасноста од нуклеарно зрачење, еднакво на она од катастрофата од Чернобил. Одлуката ја донесе јапонската комисија за нуклеарна безбедност, по потврда од Меѓународната агенција за атомска безбедност, поради радијацијата измерена во самата нуклеарна централа Фукушима 1. Властите нагласуваат дека промената сепак не значи ненадејно влошување на состојбата во централата, ниту пак е последица на неодамнешната серија силни афтершокови. Одлуката е донесена само еден ден откако јапонската влада ја прошири зоната на евакуација. Нов земјотрес го погоди Хоншу Силен земјотрес од 6,3 степени по Рихтер изутрината повторно го погоди јапонскиот брег источно од Токио. Потресот не предизвика цунами, но ги затресе зградите во главниот град. Според американската геолошка служба, епицентарот на земјотресот бил на длабочина од 33 километри, 112 километри југоисточно од најголемиот јапонски остров Хоншу. Од катастрофалниот земјотрес на 11. март Јапонија ја ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Нов земјотрес со јачина од 6,6 степени според Рихтеровата скала е регистриран крај брегот на јапонскиот остров Хоншу, соопшти геофизичкиот институт на САД. Земјотресот бил на длабочина од 33 километри, на 112 километри југозападно од островот Хоншу. Регистриран е во 8 часот и 8 минути по локално време, односно 23 часот и 8 минути по Гринич. Според јапонската метеоролошка агенција силата на вторичниот потрес била со јачина од 6,3 степени по Рихтер. Не е издадено предупредување за опасност од појава на цунами. Компанијата оператор со нуклеарната централа „Фукушима 1“ соопшти дека бил регистриран краток пожар во зградата во близина на четвртиот реактор во 6 часот и 30 минути по локално време. За справување со пожарот била испратена група пожарникари од јапонските сили за безбедност кои гo изгаснале пожарот. Меѓународниот аеродром „Нарита“ во Токио беше привремено затворен поради претходниот земјотрес со јачина од 6,3 степени по Рихтер, почувствуван во источниот дел на Јапонија. Сообраќајот беше повторно обновен ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 185 | | | веќе видена

Високaтa претставничка на ЕУ за надворешни работи и безбедност, Федерика Могерини, во Вашингтон зборуваше со американскиот државен секретар, Мајкл Помпео, за ...
сите 94 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 17 | | | веќе видена

Силно невреме во моментов го за зафати Скопје.Според нашите информации во делови од Скопје во моментов врне дожд, проследено со силен ветер и грмежи.Невремето ...
сите 119 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нов земјотрес во Јапонија, оштетена втора нуклеарка

Од:
До кого (е-маил):
Порака: