Во Мај три неработни денови

2 копии

Вториот ден на Велигден, кој според православниот календар е утре, е неработен за сите граѓани на Република Македонија. Во текот на мај следуваат уште три државни празници, кои согласно Законот за празници се неработни денови. 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам
| | веќе видена | слични
2 копии

Времето за првомајските празници ќе биде сончево и топло со умерена локална облачност. Само во источните предели во попладневните часови не се исклучува можноста за локален краткотраен дожд. Максималните температури на Први мај ќе бидат високи и ќе се движат во интервалот од 20 до 27 степени.
| | веќе видена | слични

Согласно Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови во следната 2017 година: За сите граѓани на РМ 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам 2 Август (среда), Ден на Републиката 8 Септември (петок), Ден на независноста 11 Октомври (среда), Ден на народното востание 23 Октомври (понеделник), Ден на Македонската револуционерна борба 8 Декември (петок), „Св. Климент Охридски” За граѓаните од православна вероисповед 1 јуни (четврток), Духовден, петок пред Духовден 28 август (понеделник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед 1 Ноември (среда), Празникот на сите светци 25 Декември (понеделник), првиот ден на Божик За граѓаните од муслиманска вероисповед 2 септември (сабота), Курбан Бајрам, првиот ден на Курбан Бајрам За граѓаните припадници на албанската заедница во РМ 22 Ноември (среда), Ден на Албанската азбука За граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Викендов е пред нас а времето нови сончеви и малку облачни денови. Дожд е можен долж Повардарието. Што се однесува до температурите тие ќе достигнат утрово од -6 до 3 степен. Дневните ќе се искачат од 5 до 17 степени. Главниот град очекува утрински температури околу -2 кои во текот на денот ќе го стигнат интервалот до 15 степени. Вториот ден од викендов ќе биде пооблачен со услови за краткотраен дожд, кој на планините ќе поминува во снег. Температурите ќе бидат малку повисоки и покрај облачноста а во следната недела температурен шок. Бројките на термометарот ќе растат во нагорна линија а веќе во втоник утринските температури ќе бидат во позитива. Над 20 степени Целзиусови термометарот на живата ќе покажува во деновите од следната работна недела.
| | веќе видена | слични

На праг ни е уште еден продолжен викенд. Понеделник Први Мај, Ден на трудот е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Согласно Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови за 2017 година кои ни останаа: За сите граѓани на РМ 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам 2 Август (среда), Ден на Републиката 8 Септември (петок), Ден на независноста 11 Октомври (среда), Ден на народното востание 23 Октомври (понеделник), Ден на Македонската револуционерна борба 8 Декември (петок), „Св. Климент Охридски” ***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен. За граѓаните од православна вероисповед 1 јуни (четврток), Духовден, петок пред Духовден 28 август (понеделник), Успение на Пресвета Богородица (Голема Богородица) За граѓаните од католичка вероисповед 1 Ноември (среда), Празникот на сите светци 25 Декември ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Согласно Законот за празници на Република Македонија ова се неработните денови во следната 2017 година: 1 Јануари (недела), Нова Година, односно 2 јануари (понеделник) е неработен ден 7 јануари (сабота), Божик, првиот ден на Божик според православниот календар 17 април (понеделник), Велигден, вториот ден на Велигден според православниот календар 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот 24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители 27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам 2 Август (среда), Ден на Републиката 8 Септември (петок), Ден на независноста 11 Октомври (среда), Ден на народното востание 23 Октомври (понеделник), Ден на Македонската револуционерна борба 8 Декември (петок), „Св. Климент Охридски” ***Доколку државните празници и празниците на РМ паѓаат во недела, наредниот ден се смета за неработен. За граѓаните од православна вероисповед 6 јануари (петок), Бадник, ден пред Божик 19 Јануари (четврток), Богојавление (Водици) 14 април (петок), Велики Петок, петок пред Велигден 1 ...
| | веќе видена | слични
3 копии

По повод 1. мај (понеделник), Ден на трудот ќе биде нработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Денот на трудот е меѓународен празник кој се празнува на 1 мај и е посветен на борбата за зачувување и унапредување на правата на работниците. Се одбележува на 1 мај во знак на почит кон жртвите на штрајкот што се одржа од 1 до 4 мај 1886 г. во Чикаго. На овој штрајк, организиран со цел воведување на 8-часовен работен ден, беше употребена сила од страна на полицијата, при што имаше и жртви. Подоцна, организаторите на штрајкот беа изведени на суд, при што четворица од нив беа и погубени.
| | веќе видена | слични
2 копии

Вонредна временска - заборавете на пикникот на 1.мај Утре времето ќе биде суво, студено и ветровито, а ветерот ќе биде северозападен и особено изразен вдолж Повардарието. Температурите значително ќе опаднат, утринската од минус два до четири, а дневната од шест до 13 степени. За време на викендот се очекува разведрување со што утринската температура на повеќе места ќе биде околу или под нулата. Метеролозите најавија дека и на 1. мај времето ќе биде ладно и врнежливо.
| | веќе видена | слични

Помина и големиот Христијански празник Велигден кој православните верници го празнуваа со посета на црковниот храм, некои во семејнта атмосфера со ближните а други го искористија и продолжениот викенд да посетат и некои туристички места надвор од државата каде овој голем празник се слави со одредени специфики и традиционални обичаи. Одморени од викендот, и прашањето кое што следно си го поставуваме е кога повторно ќе имаме неработни денови? Месец Мај е месец кој што после Јануари има повеќе неработни денови. Согласо Законот за празници на неработни денови за сите граѓани на РМ е 1 Мај, каде што се празнува Денот на трудот и е продолжен викенд бидејќи се паѓа во Понеделник. 24 Мај е исто така нерабортен ден а се празнува денот на сесловенските просветители, овој празник се паѓа во среда. Додека пак за граѓаните од влашката заедница на РМ неработен ден е 23 Мај во кој се слави Националниот ден на Власите и се паѓа во вторник.
| | веќе видена | слични
2 копии

По Велигден има многу неработни денови во мај: По Велигден има многу неработни денови во мај: 1 Мај (понеделник), Ден на Трудот24 Мај (среда), „Св. Кирил и Методиј“ Ден на сесловенските просветители27 мај (сабота), првиот ден на Рамазан Бајрам
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 180 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во Мај три неработни денови

Од:
До кого (е-маил):
Порака: