Лекција од историјата: Руската револуција од 1917 и власта на Трамп


Клуч за успешно востание, напиша Владимир Ленин три дена пред Болшевичката револуција од 1917, е освојувањето на телефонот и телеграфот. Секое советско дете, вклучувајќи ме и мене, го учи овој диктум во четврто одделение, пишува Анастасија Едел за Quartz. Во 21 век, никогаш не помислив дека ќе имам причина да размислувам повторно за советите на Ленин. Советскиот Сојуз одамна го нема; јас сега живеам во САД. Но, во првиот месец од стогодишнината од руската револуција, Американците го инаугурираа Доналд Трамп како нивен 45-ти претседател. Тоа е човек кој, во сојуз со најрадикалните елементи на Републиканската партија, ги поплави медиумите во земјата со лажни вести и теории на заговор. Ако Трамп сѐ уште не го искористил денешниот еквивалент на телефонот и телеграфот, тој сигурно успеа да ги изврти нивните сигнали. Дали победата на Трамп е во многу нешта слична на она изведена од Болшевичката партија во 1917 година? Ако го гледаме „движењето“ на Трамп како радикална фракција во рамки на партијата која му ...
| | веќе видена | слични

Професорот по историја на Американскиот универзитет во Вашингтон Ален Лихтман точно ги предвидел резултатите на сите избори уште од 1984 година. Ја предвидел и победата на Доналд Трамп на изборите за претседател на САД, а сега во својата нова книга предвидува импичмент на Трамп во Конгресот. Во делот под наслов „Аргументи за импичмент“ ("The Case for Impeaćment"), Лихтман вели дека Републиканците потоа за нов шеф на Белата куќа ќе го изберат актуелниот потпретседател Мајк Пенс кого го знаат и на кого му веруваат. Професорот смета дека Трамп им се заканува на институциите и традициите во Америка и додава дека е „јасно зошто републиканскиот Конгрес би можел да го отфрли претседателот од својата партија“. Според Лихтман, до отповикувањето на Трамп би можело да дојде после обвиненија за предавство поради контактирање со Русија, како и поради злоупотреба на власта. Loading...
| | веќе видена | слични
3 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп во петок изјави дека Кина, ако сака да го реши „проблемот на Северна Кореја“, тоа и ќе го направи. Трамп врши отворен притисок врз Кина да го зголеми притисокот врз Пјонгјанг околу неговата нуклеарна програма.
| | веќе видена | слични
12 копии

Американскиот претседател Доналд Трамп првпат денеска се сретна со генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш, изјави портпаролот на ОН, Стефан Дужарик.И двајцата стапија на должностите во јануари.Гутереш разговарал 15 до 20 минути во Белата куќа со Трамп и со неговиот советник за национална безбедност Ејч Ар Мекмастер.Дужарик нагласи дека тие имале добра дискусија за соработка меѓу САД и ОН. Гутереш и Трамп се договириле наскоро повторно да се сретнат.САД имаат најголем финансиски придонес во ОН. Трамп споменуваше намалување на американското финансирање, но засега не презел никакви конретни активности.
| | веќе видена | слични

Доналд Трамп има опасна ментална болест и не е способен да биде на чело на САД. Ова го соопштија 35 психијатри од Универзитетот Јеил на конференција за новинари. Тие се членови на американското здружение „Должност да се предупреди“ која го има правото, доколку имаат информации за опасни делувања на своите пациенти, да ја предупредат јавноста, и не мораат да ги држат во тајност. Претседателот Доналд Трамп, според нив, освен што е нарцисоиден, е параноичен и поводлив да верува во заблуди, и велат дека нивната етичка одговорност е да ја предупредат американската јавност за опасноста која за земјата ја преставува од психичката состојба на претседателот, пишува Индипендент. За поставената дијагноза на Трамп е неговата изјава дека имал најголема публика во историјата, за време на инаугурацијата, откако сите факти зборуваат спротивно. Психијатрите велат дека менталното здравје на Трамп е „слон во стаклена соба“. Доктор Џејмс Гилиган вели дека работел со најопасните луѓе во општеството, како силувачи и убијци, и ...
| | веќе видена | слични

Надежта за нова политика на Блискиот Исток што може да донесе мир во овој нестабилен регион, поврзана со доаѓањето на Доналд Трамп во Белата куќа, исчезна ноќта меѓу 6 и 7 април. Тогаш американската војска изврши силен напад врз сириска воздухопловна база со 59 крстосувачки ракети „томахавк“, истрелани од два брода на американската морнарица во Средоземно Море.Според зборовите на Трамп, ваквиот потег бил одговор на употребата на хемиско оружје од страна на силите на сирискиот претседател Башар ал Асад во провинцијата Идлиб. Дали таму навистина е употребено хемиско оружје засега е невозможно со сигурност да се каже. Само со темелна и независна истрага може да се утврдат деталите и да се откријат оние што се одговорни за смртта на луѓето што биле изложени на отровни материи. Засега не е познато дали ќе се спроведе истрага.Затоа сигурно е нешто друго - поради ефектните (ама не и многу ефикасните) акции на САД, мировниот процес во Сирија е прекинат на неодредено време. Уште повеќе, бидејќи во Сирија се присутни ...
| | веќе видена | слични

Психијатриска дијагноза од Јејл: 35 угледни американски психијатри се собраа на конференција на универзитетот Јејл за да дигнат аларм дека менталното здравје на американскиот претседател може да биде опасно по земјата. Тие обично не даваат дијагнози пред лично да го проверат некого, ама викаат дека ова се гледа од авион. “Имаме морална одговорност да ја предупредиме јавноста за опасната ментална состојба во која се наоѓа Доналд Трамп“, изјави доктор Џон Гартнер, психотерапевт. Тој и уште неколку десетина психијатри на конференцијата во Јејл се согласиле дека Трамп страда од особено малигна состојба на патолошки нарцизам, што го прави опасен и за САД и за светот. „За ситуацијата да биде полоша, тој не само што е патолошки лажго и нарцис туку е и заплеткан во заблуди и грандоманија што го потврдува уште од првиот ден како е во Белата куќа. Ако тој навистина верува дека има најмногу поддржувачи во историјата на Америка, тогаш навистина е заблуден“, вели Гартнер. Заради професионалните стандарди и практики, ...
| | веќе видена | слични

И двајцата стапија на должностите во јануари. Гутереш разговарал 15 до 20 минути во Белата куќа со Трамп и неговиот советник за национална безбедност Ејч Ар Макмастер. Дужарик нагласи дека тие имале „добра дискусија“ за соработка меѓу САД и ОН. Гутереш и Трамп се договириле наскоро повторно да се сретнат. САД имаат најголем финансиски придонес во ОН. Трамп споменуваше за намалување на американското финансирање, но засега не презел никакви конретни активности.
| | веќе видена | слични
2 копии

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш во петокот имаше прва кратка средба со претседателот на САД, Доналд Трамп во Белата куќа, пред посетата на амбасадорите на Советот за безбедност на Вашингтон следната недела. Средбата на Трамп и Гутереш е во сенка на заканите од претседателот на САД дека ќе ги намали уплатите за агенциите и за фондовите на ОН. По средбата портпаролот на Гутереш изјави дека генералниот секретар на ОН имал “интересен и конструктивен разговор за соработка меѓу САД и Обединетите нации” и дека двајцата се согласиле да се состанат повторно во блиска иднина. САД се најголем придонесувач во фондовите на Обединетите нации, при што плаќаат 22 отсто од основниот буџет од 5,4 милијарди долари и 28,5 отсто од мировниот буџет од 7,9 милијарди долари. Но, администрацијата на Трамп веќе го намали придонесот во Фондот за население на ОН за 32,5 милиони долари. Со тој фонд се предвидува планирање на семејствата за 150 земји. Трамп исто така сака да се повлече од мировните мисии. Портпаролот на ...
| | веќе видена | слични

Изградбата на 15-метарски ѕид долж границата на САД со Мексико ќе започне во почетокот на летото- потврди во интервју за телевизискиот канал Фокс министерот за национална безбедност на САД Џон Кели. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп ги разгледува можностите за соодветен изведувач на проектот, чија цел е да ја ограничи нелегалната миграција во земјата. Според Кели, околу 100 американски компании пројавиле интерес за извршувањето на договорот. Во последните 90 дена бројот на илегалните мигранти кои доаѓаат во САД од Централна Америка во Мексико, е намален за 70%. Изградбата на ѕид долж границата со Мексико беше едно од главните ветувања на Трамп за време на предизборната кампања. По преземањето на функцијата тој потпиша декрет за изградба и изјави дека истата треба да започне што е можно побрзо. Се претпоставува дека тој ќе ја чини сад околу 21,6 милијарди долари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Пред три дена заврши во притвор а заедно со останатите обвинети за 27 април беше на сослушување . Од затворот во Шутка Владимир Атанасовски екс директорот на ...
сите 435 | | | веќе видена

Во чест на празникот „Свети Климент Охридски“ во Собранието на Република Македонија денеска беше врачена истоимената државната награда за 2018 година. ...
сите 197 | | | веќе видена

Во Штип и Тетово утре ќе се одржат последните две од вкупно петте јавни дебати што ги организира Владата за четирите нацрт-амандмани. На трите одржани во ...
сите 312 | | | веќе видена

Со мнозинство гласови вчера и завчера пратениците ги усвоија нацрт амандманите на Уставот на Република Македонија со кои државата ќе се преименува во Република ...
сите 56 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, на протестниот марш во Кочани упати барање до Владата да се формира независно тело кое што ќе го предводи ...
сите 151 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лекција од историјата: Руската револуција од 1917 и власта на Трамп

Од:
До кого (е-маил):
Порака: