Христос воскресна - Навистина воскресна, христијаните го празнуваат најголемиот празник


Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан точно на полноќ ја објави веста за Христовото воскресение – Велигден. Соборниот храм “Свети Климент Охридски” беше исполнет со илјадниците верници кои присуствуваа на вечерната литургија. Со традиционалниот поздрав “Христос воскресна, навистина воскресна” и со кршење црвени јајца, верниците си го честитаа големиот празник. И утрово свечена велигденска литургија се одржа во храмот “Свети Климент Охридски” со која чиноначалствуваше архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. Основната порака беше дека крајно време е луѓето да се свртат и да се вратат кон бога, Кој е единствениот пат, вистина и живот. За верниците кои утрвото присуствуваа на свечената литургија, ова е најубавиот христијански празник кој го прославуваат во кругот на семејството. Да се радуваме на животот, на сите добрини и убавини што тој ги носи, порача претседателот Иванов кој по повод Велигден, утрово присуствуваше на литургијата во Соборниот храм. На утринската литургија присуствуваа и ...
| | веќе видена | слични

Велигден или Воскресение Христово — најважниот верски празник во православниот календар. Христијанските верници со овој празник го прославуваат воскреснувањето на нивниот бог Исус Христос по неговата смрт со распнување околу 27-33 година н.е. Тоа се случило на третиот ден по неговата смрт, сметајќи го и денот на смртта т.е. првиот ден недела по Велики Петок. Православните христијани на тој ден се поздравуваат со поздравот „Христос воскресна“ на што се одговара „Навистина воскресна“. Македонските јавни личности за велгиденските празници ги поминаа во домашна атмосфера, некои го искористија времето и отпатуваа на краток одмор, некои за првпат бојадисуваа јајаца. Еве како македоснките јавни личности ги поминаа празниците. Тамара Тодевска за првпат бојадисуваше јајца. Да не помисливте дека не сум вапсала јајца, мое ремек дело напиша Сања Сани Гроздановска на Фјесбук. Среќен Велигден пријатели на Инстаграм, напиша Лила Филиповска. Христовата светлост нека Ви го осветли патот…Душата нека Ви ја исполни со радост. ...
| | веќе видена | слични
21 копии

Христијанските верници – оваа година заедно и православните и католичките, денеска слават втор ден Велигден, кој е државен празник и неработен ден во Република Македонија. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово. Празнувањето продолжува со воскресенски литургии. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод вториот ден Велигден денеска ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Центар. Христовото Воскресение Велигден се смета за најголем христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток кога, пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.
| | веќе видена | слични

Православните верници денеска слават втор ден Велигден – најголемиот христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Со воскресението Христово започнува нов живот за човечкиот род. Отецот Драги Костадиновски при своето обраќање пред верниците посочи дека во време во кое светот изобилува со меѓучовечки и меѓуетнички недоразбирања и судири, кои предизвикуваат поделби меѓу народот по разни основи, Бог посакува од секого и од сите заедно искрено покајание без кое нема спасение. Верниците кои утрово присуствуваа на свечената литургија во храмот “Рожденство на Пресвета Богородица”, посакаа здравје и мир за сите граѓани. Велигденските празнувања кои траат три дена, завршуваат утре на светол или велигденски вторник кој се смета за најдобриот вторник во целата календарска година.
| | веќе видена | слични

Во храмот Рождество на Пресвета Богородица во Скопје, Архиепископот охридски и македонски Г.Г. Стефан по повод овој најголем празник одржа свечена литургија.  Свештенството испрати порака - љубов, мир и спокојство во секој дом. Граѓаните и денеска ги посетија православните храмови во чест на овој најголем празник Воскресението Христово. Со христијанскиот поздрав Христос Воскресна – Навистина воскресна православните верници се поздравуваат се до Вознесението Христово односно до верскиот празник Спасовден. Денеска втор ден Велигден слават и католичките верници. 
| | веќе видена | слични
4 копии

Христијанските верници денеска слават втор ден Велигден. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на македонската православна црква, а велигденска миса беше одржана и во католичката црква „Срце Исусово“. Празнувањето денеска продолжува со воскресни литургии.
| | веќе видена | слични

Христијанските верници денеска слават втор ден Велигден, кој е државен празник и неработен ден во Република Македонија. ТВ Нова утринава беше пред црквата “Света Петка“ во населба Аеродром.
| | веќе видена | слични

Верниците денеска го слават вториот ден од големиот христијански празник Велигден. Оваа година заедно и православните и католиците го слават Велигден. Денеска е државен празник и неработен ден во Република Македонија. Воскресението Христово завчера на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово. Празнувањето продолжува со воскресенски литургии. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод вториот ден Велигден денеска ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Центар. Христовото Воскресение Велигден се смета за најголем христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Велигден е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток кога, пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца. На третиот ден од Христовата смрт до неговиот гроб дојдоа прво жените мироносици и ја најдоа ...
| | веќе видена | слични

Годинава христијанските верници од сите три најголеми деноминации, православната, католичката и протестантската, во понеделник го славата вториот ден Велигденж. Воскресението Христово во саботата на полноќ беше објавено во сите храмови на Македонската православна црква, а Велигденска миса беше одржана во католичката црква Срце Исусово. Празнувањето продолжува со воскресенски литургии. Архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан по повод вториот ден Велигден денеска ќе богослужи во храмот „Рождество на Пресвета Богородица“ во Центар. Христовото Воскресение Велигден се смета за најголем христијански празник, ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Овој празник е спој на верата и традицијата, негувана од памтивек, а почнува на Велики четврток кога, пред изгрејсонце, домаќинките ги бојадисуваат првите црвени велигденски јајца.
| | веќе видена | слични

Православните верници од Куманово масовно ги посетија православните храмови по повод најголемиот христијански празник - Христовото Воскресение -Велигден, денот кога Исус Христос ја докажал божествената моќ и воскреснал од мртвите. Верниците оставија бојадисани јајца во црквите, се помолија за здравје, мир, благосостојба, а меѓусебе се поздравија со Христос Воскресе - Навистина Воскресе. Најрадосни се децата, кои вчера и денеска одат од куќа во куќа, го честитаат празникот за што добиваа бојадисани јајца, колачи и слатки.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

По повод патрониот празник на ООУ „Климент Охридски“, делегација од Општина Прилеп предводена од градоначалникот Илија Јованоски и од училиштето викендов ...
сите 162 | | | веќе видена

Пресвртот и распадот на системот во сведочењата на обвинетите за упадот во Собранието на 27 април, особено на припадниците на поранешните партиски структури во ...
сите 95 | | | веќе видена

Во врска со објавената колумна „Кој му ги сокри папучите на Иванов” на Сашо Орданоски, во која авторот тврди дека претседателот на Република Македонија, д-р ...
сите 211 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски, кој денеска во Кривичниот суд сведочи за настаните од 27 април лани, негираше дека има СМС комуникација ...
сите 142 | | | веќе видена

И покрај помирувачкиот тон на францускиот претседател Емануел Макрон и ветувањата за поголема минимална плата за 100 евра и намалени даноци за пензионерите и ...
сите 193 | | | веќе видена

Сублимираниот извештај од главните сугестии и предлози за усовршување на нацрт амандамните во рок од два дена ќе биде доставен до Собранието, наведуваат од ...
сите 195 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Христос воскресна - Навистина воскресна, христијаните го празнуваат најголемиот празник

Од:
До кого (е-маил):
Порака: