Сфатете не сериозно: Воена парада во Северна Кореја, Ким Јонг-ун ги покажа нуклеарките (Видео)


Северна Кореја прикажала, на прославата по повод 105-годишнината од роденденот на основачот на земјата, нов вид на ракета со долг дострел која се лансира од подморница. Тоа е прв пат Северна Кореја да претстави таква ракета, која има дострел од 1.000 километри. Севернокорејскиот лидер Ким Јонг Ун, на прославата на 105. роденден на својот дедо Ким Ил Сунг, носел темно одело, изгледал релаксирано и се смеел со соработниците, додека ја гледал големата парада по повод “Денот на сонцето” на главниот плоштад во Пјонгјанг. Како што се наведува, во текот на парадата, војниците марширале, а можеле да се видат и тенкови, системи за лансирање на ракети и други видови на вооружување, додека авионите во 105 формација прелетале над главите на присутните. -Доколку САД продолжат со провокациите кон нас, нашата револуционерна сила веднаш ќе се спротивстави на напаѓачите, рекол тој. Кина е главен сојузник на Северна Кореја, но се изјаснила против севернокорејските ракетни и нуклеарни проби, и ги поддржала санкциите на ОН ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Вашингтон, 22 април 2017 (МИА) - Северна Кореја ги обнови подготовките за нова нуклеарна проба, соопшти Американско-корејскиот институт во Вашингтон, при Универзитетот „Џон Хопкинс“ од Балтимор. Експертите, повикувајќи се на сателитски снимки од средата тврдат дека „по се изгледа дека Северна Кореја се подготвува за тестирање на нуклеарно оружје“. Шестата севернокорејска нуклеарна проба може да биде извршена на полигонот „Пунгри“ во секој момент, откако ќе биде дадена наредба од Пјонгјанг, сметаат американските експерти. Претходно аналитичарите соопштија дека подготовките биле стопирани.
| | веќе видена | слични
6 копии

Јужна Кореја го подигна на највисоко ниво степенот на готовност во пресрет на уште една важна годишнина, која Северна Кореја ќе ја одбележи следните денови. Портпаролот на јужнокорејското Министерство за обединување изјави дека Северна Кореја во вторник, на 25 април, ќе ја одбележи 85-годишнината од основањето на Народната армија, што вклучува и воени вежби, истовремено со одржување на јужнокорејско-американските воени вежби, кои се планирани за крајот на април. - Ситуацијата е таква што голем број екипи за вежбите се сконцетрирани во Северна Кореја, а голем број стратешки средства се сместени на Корејскиот Полуостров поради воените вежби на Јужна Кореја и САД. Внимателно ја следите ситуацијата, додаде тој. Северна Кореја соопшти дека состојбата на Корејскиот Полуостров е „исклучително опасна“, поради американските нуклеарни воени маневри, кои имаат цел да го „уништат севернокорејскиот суверенитет и правото на опстанок.
| | веќе видена | слични

Експертите, повикувајќи се на сателитски снимки од средата тврдат дека „по се изгледа дека Северна Кореја се подготвува за тестирање на нуклеарно оружје“. Шестата севернокорејска нуклеарна проба може да биде извршена на полигонот „Пунгри“ во секој момент, откако ќе биде дадена наредба од Пјонгјанг, сметаат американските експерти. Претходно аналитичарите соопштија дека подготовките биле стопирани.
| | веќе видена | слични

Портпаролот на јужнокорејското Министерство за обединување изјави дека Северна Кореја во вторник, на 25 април, ќе ја одбележи 85-годишнината од основањето на Народната армија, што вклучува и воени вежби, истовремено со одржување на јужнокорејско-американските воени вежби, кои се планирани за крајот на април. – Ситуацијата е таква што голем број екипи за вежбите се сконцетрирани во Северна Кореја, а голем број стратешки средства се сместени на Корејскиот Полуостров поради воените вежби на Јужна Кореја и САД. Внимателно ја следите ситуацијата, додаде тој. Северна Кореја соопшти дека состојбата на Корејскиот Полуостров е „исклучително опасна“, поради американските нуклеарни воени маневри, кои имаат цел да го „уништат севернокорејскиот суверенитет и правото на опстанок.
| | веќе видена | слични
3 копии

Пилотот на американскиот борбен авион „Ф/А-18 Супер Хорнет“ беше принуден да се катапултира додека се подготвувал да слета на американскиот носач на авиони „Карл Винсон“, соопшти денеска Пентагон.Пилотот, кој не е идентификуван, бил извлечен со хеликоптер од водите на Целебеското Море, меѓу Индонезија и Филипините, стои во соопштението на американската морнарица.Во соопштението се наведува дека нема „видливи повреди“ на пилотот.Морнарицата на САД на 8 април објави дека јуришната група „Карл Винсон“ тргнала кон Корејскиот Полуостров во момент на растечки тензии поради нуклеарните амбиции на Пјонгјанг.Меѓутоа, „Би-Би-Си“ неодамна јави дека американскиот носач на авиони и другите воени бродиви не запловиле кон Северна Кореја, туку тргнале во спротивен правец.
| | веќе видена | слични

Пилотот, кој не е идентификуван, бил извлечен со хеликоптер од водите на Целебеското Море, меѓу Индонезија и Филипините, стои во соопштението на американската морнарица. Во соопштението се наведува дека нема „видливи повреди“ на пилотот. Морнарицата на САД на 8 април објави дека јуришната група „Карл Винсон“ тргнала кон Корејскиот Полуостров во момент на растечки тензии поради нуклеарните амбиции на Пјонгјанг. Меѓутона, „Би-Би-Си“ неодамна јави дека американскиот носач на авиони и другите воени бродиви не запловиле кон Северна Кореја, туку тргнале во спротивен правец.
| | веќе видена | слични

Пилот на американски борбен авион „F/A-18 Super Hornet“ бил приморан да се катапултира додека се подготвувал да слета на американскиот носач на авиони „USS Carl Vinson“, соопшти Пентагон. Пилотот, кој не е идентификуван, е извлечен со хеликоптер од Целебеско море, помеѓу Индонезија и Филипините, се наведува во соопштението на американската морнарица. Во соопштението се истакнува дека „нема видливи повреди“ на пилотот. Морнарицата на САД на 8 април објави дека групата „Карл Винсон“ тргнала кон Корејскиот полуостров во момент на растечки тензии околу нуклеарните амбиции на Пјонгјанг. Loading...
| | веќе видена | слични

Три меча во одбојка наводно се одиграле на нуклеарниот полигон Пунгери во Северна Кореја, што било забележано на сателитски снимки од 16 април, според американскиот портал „Норт38“, пренесува „Њујорк пост“.Спортските натпревари изненадувачки се одржале осум недели по последната активност на полигонот.Аналитичарите на „Норт 38“ минатата недела објавија дека Северна Кореја е подготвена за нова нуклеарна проба на полигонот кој се наоѓа во североисточниот дел од земјата, па претпоставуваат дека тамошниот персонал се рекреирал преку одбојка во слободното време.На режимот во Северна Кореја му е познато дека полигонот е набљудуван од сателит, па некои експерти сугерираат дека одбојката би можела да биде сигнал дека е донесена одлука за одложување на нуклеарниот тест.Сателитските снимки покажуваат дека полигонот Пунгери е подготвен за извршување на нуклеарна проба во секој момент.
| | веќе видена | слични

Палубен борбен- ловец F / A-18E Super Hornet кој бил лоциран на носачот на авиони “Карл Винсон” се урна во морето близу Сулавеси во Југоисточна Азија, соопштија од прес-центарот на 7-ми флота на морнарицата на САД. “Инцидентот се случил кога F / A-18E, влегува во составот на 2-а палубна ескадрила и се приближувал кон” Карл Винсон “. Инцидентот се истражува “, се вели во пораката. Според податоците на војската, пилотот успеал да се катапултира во морето, по што бил спасен со хеликоптер. Тој не е повреден. Се забележува дека авионот имал “вообичаен лет”, додека на авионот минувал низ морето Сулавеси. Во моментов носачот на авиони се движи кон Корејскиот полуостров
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Локално процесите ќе бидат поинтензивни во форма на невреме со појава на град. Ќе дува североисточен ветер, најавуваат од Управата за хидрометеоролошки работи. ...
сите 365 | | | веќе видена

Ситуацијата меѓу САД и Иран продолжува да се вжештува. Договор нема на повидок. И покрај тоа, експертите се согласни: двете страни сакаат да избегнат воена ...
сите 271 | | | веќе видена

Собранието утре во рамки на 103. седница треба да ги гласа предлозите за разрешување на членови на Владата и за избор на нови министри. Пратениците ќе гласаат ...
сите 230 | | | веќе видена

САД, Велика Британија, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски Емирати се заложија за дипломатско решение на кризата со Иран. „Го повикуваме Иран да ги прекине ...
сите 199 | | | веќе видена

Државата е во опасност кога со нејзиниот буџет директно управува аболиран криминалец како Зоран Заев. Од денот кога аболицираниот Заев и неговата криминална ...
сите 246 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Сфатете не сериозно: Воена парада во Северна Кореја, Ким Јонг-ун ги покажа нуклеарките (Видео)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: