Џиџи Буфон: 39.681 легендарни минути одиграни за Јувентус


Човекот кој е апсолутен рекордер во Јувентус по одиграни минути (39,681), легенда и симбол на целиот италијански фудбал – Џиџи Буфон. Со своите 39 години се’ уште е еден од најдобрите помеѓу стативите, без разлика што не е повеќе младо момче. Голманот на Бјанконерите, во едно интервју го отвори срцето и прераскажа неколку моменти од неговата кариера и од неговиот живот: „Еден голман треба да биде мазохист, како улога може да биде споредувн и со судијата. Има моќ да командува, но се што може е да прими гол, не може да постигне, и мора да ги трпи постојаните критики и навреди. Психологијата треба да ја проучува оваа толку контрадикторна улога голманите. За мене да направам кикс е вистински шок. Ми требаат денови за да се вратам во нормала. Им задивувам на оние што прават повеќе грешки, за нив не е толку голем шокот… - Италијанските управи на клубовите се намалуваат, Рома е на Американците, миланзите на Кинезите… кутра Италија. Тоа е пораз за нашиот фудбал и нашата традиција “… Од актуелностите се префрла на ...
| | веќе видена | слични

Легендата на Јувентус и на репрезентацијата на Италија, Џиџи Буфон го одигра својот 1.000 меч во кариерата. Но голманот на „црно-белите" од Торино и на „азурите" не би бил таква величина ако не признае дека сака да оди уште повисоко. Откако на својот твитер профил им се заблагодари на сите оние честитки за јубилејот, кои ги прими преку социјалните мрежи, во исто време на своите следбеници им порача дека е подготвен да оди на едно друго, повисоко ниво. „Навистина сте неверојатни. Ви благодарам на сите. Ќе се потрудам да бидам спремен и за 2.000 настап" - напиша Буфон Се очекува тој да биде ставен на клупата за резервни играчи на пријателската средба со Холандија, додека во првите „единаесет" треба да се најде место за неговиот наследник, Џанлуиџи Донарума. Сеуште не се знае до кога Буфон ќе го брани голот на Јуве и на Италија. Но се шпекулира дека би можел да стави крај на исклучителната кариера по завршувањето на Мундијалот закажан за 2018 година во Русија.
| | веќе видена | слични

Легендата на италијанскиот и светскиот фудбал, Џанлуиџи Буфон на дуелот против Албанија во квалификациите за пласман на Светското првенство во Русија го запиша својот 1000 настап во својата професионална кариера. Тој јубилеј беше одбележан со победа на Италија од 2-0, а великанот Џиџи се надева оти ќе биде подготвен и за 2000 меч. -Бевте навистина неверојатни: ви благодарам на сите. Ќе се обидам да бидам подготвен за 2000 натпревар, -напиша во свој стил капитенот на Јувентус и Италија на „Твитер“. Siete stati davvero incredibili: grazie a tutti. Proverò a farmi trovare pronto per festeggiare le 2000 presenze. #G1G1000 pic.twitter.com/OT91dUqne0 — Gianluigi Buffon (@gianluigibuffon) March 26, 2017
| | веќе видена | слични

Пред неколку месеци популарниот Џиџи откри дека ќе брани најмналку до Светското првенство во Русија, а по квалификацискиот дуел против Албанија, Буфон даде оригинален одговор на прашањето на каков начин ќе стави крај на репрезентативната кариераЛегендата на италијанскиот и светскиот фудбал, го одработи и 1000 натпревар во својата богата кариера. Нормално дека станува збор за 39. годишниот голман на Италија и Јувентус, ЏанлуиџиБуфон, кој на квалификацискиот дуел против селекцијата на Албанија, го одигра 168. натпревар во "азурниот" дрес и на тој начин беше крунисан во играч кој има најмногу настапи во репрезентативната историја.Пред неколку месеци популарниот Џиџи откри дека ќе брани најмналку до Светското првенство во Русија, а по квалификацискиот дуел против Албанија, Буфон даде оригинален одговор на прашањето на каков начин ќе стави крај на репрезентативната кариера.Како го замислувам последниот натпревар во мојата кариера? Можеби ќе направам нешто слично како што направи Зинедин Зидан и ќе нокаутирам со ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Еден од најдобрите, ако не и најдобриот голман во историјата на фудбалот, 39-годишниот Џанлуиџи Буфон, продолжува да руши да „брка“ неверојатни рекорди. Легендата на италијанскиот и светскиот фудбал, Буфон, во саботата на стадионот во Палермо, против Албанија, го одигра 1.000 натпревар во својата кариера. Буфон во дресот на Парма одиграл 220 натпревари, за Јувентус настапил на 612 натпревари, а за Италија бранел на 168 натпревари. Буфон во саботата стана Европеец со најмногу настапи за националниот тим, тој зад себе ги остави Икер Касиљас и Виталијас Астафијевас. Пред него сега е само светскиот рекордер Ахмед Хасан кој за Египет одиграл 184 натпревари. Неверојатно звучи податокот дека Буфон досега на 426 натпревари не примил гол, вкупно примил 828 голови, то во просек не е ниту гол по натпревар (0,83 отсто). Во кариерата одбранил 23 пенали. Брилијантниот голман за репрезентацијата дебитирал на 19-годишна возраст, во 1997 година и бил учесник на осум големи натпреварувања. Буфон со Италија во 2006 година ...
| | веќе видена | слични

На вчерашниот меч против Албанија, Џиџи Буфон не само што го запиша 1.000 професионален настап во својата кариера, тој изби на првото место на европската листа на фудбалери со најмногу одиграни мечеви во дресот на својата репрезентација. Искусниот голман има 168 настапи за репрезентацијата на Италија, еден повеќе од Икер Касилјас. Светскиот рекорд го држи фудбалерот на Египет, Ахмед Хасан, кој има 184 настапи. „Кога дебитирав во 1997 година, можев да сонувам за оваа бројка", изјави Буфон, кој наполни 39 години, а со репрезентацијата на Италија во 2006 година ја освои светската шампонска титула.
| | веќе видена | слични
2 копии

Големиот Џанлуиџи Буфон со победа над Албанија од 2-0 го прослави својот јубилеен 1000. меч во својата професионална кариера. Со новите три бода Италија има вкупно 13 идентично како Шпанија што значи гостувањето на Пиринеите во септември би требало да биде одлучувачки кој ќе заврши на првата позиција во Г групата во која е и Македонија, позиција која носи мундијалска виза за Русија. Буфон верува оти „аѕурите“ можат да ја добијат „црвената фурија“ и да дојдат до тоа посакувано прво место на табелата. -Очегледно е дека ние нема да бидеме фаворити во Шпанија, но тие не се непобедливи. Ниту еден тим не е. Ако играме со верба и на начинот на кој игравме откако го примивме голот против Шпанија во Торино и на начинот на кој игравме на ЕП тогаш ние можеме да има предизвикаме проблеми. Во овие мечеви еден инцидент може да оди за и против вас. Најважно е да веруваме дека можеме да постигнеме нешто големо- рече Буфон. Пред да се соочат двата „џина“ ќе мора прво да одиграат уште по еден квалификациски меч и тоа во јуни, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Џанлуиџи Буфон имаше причина за задоволство на својот јубилеен 1.000 натпревар во кариерата откако искусниот голман не прими гол на квалификацискиот натпревар со Албанија (2-0). Италија и Шпанија имаат максимален ефект во пресметките со останатите селекции, но „црвената фурија“ има далеку подобра гол-разлика, што значи дека „аѕурите“ ќе мораат да слават на гостувањето во Шпанија на 2 февруари (нивниот дуел во Торино заврши 1-1) доколку сакаат да стигнат до првото место во групата кое значи и мундијалска виза. Шпанците ќе ја имаат улогата на фаворити, но Буфон е оптимист дека неговата селекција е способна да приреди изненадување на оваа средба. – Јасно е дека ние нема да бидеме фаворити во Шпанија, но тие не се непобедливи. Ако играме полни со самодоверба, како што тоа беше случај по примениот гол од Шпанците во Торино и како што игравме на ЕВРО 2016, можеме да им создадеме големи проблеми. Ваквите натпревари обично ги решава еден потег, но ние мораме да веруваме дека можеме да стигнеме до победата која би ни ...
| | веќе видена | слични

Репрезентативниот голман на Италија Џанлуиџи Буфон смета дека можат да ја добијат и Шпанија. „Јасно е дека ние нема да бидеме фаворити во Шпанија, но тие не се непобедливи. Ако играме полни со самодоверба, како што тоа беше случај по примениот гол од Шпанците во Торино и како што игравме на ЕВРО 2016, можеме да им создадеме големи проблеми. Ваквите натпревари обично ги решава еден потег, но ние мораме да веруваме дека можеме да стигнеме до победата која би ни го донела посакуваното прво место во групата“ - изјави Буфон.
| | веќе видена | слични

Џанлуиџи Буфон изјави дека можеби кариерата ќе ја заврши како Зидан. „Имам уште малку време, но почнав да го замислувам последниот натпревар. Можеби ќе завршам како Зидан, ќе удрам некого со глава, но за тоа, треба да стигнам до финалето на Мундијалот“ – изјави Буфон.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Утрешната средба Меркел – Макрон е последна шанса според дипломатите да се убеди Париз да го смени ставот за евентуално блокирање за датум за почеток на ...
сите 689 | | | веќе видена

Октоподот на власт чие што седиште е зад мене може да се изучува како пример за јавни функционери кои што ја злоупотребуваат моќ и позиција за сопствените ...
сите 206 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Џиџи Буфон: 39.681 легендарни минути одиграни за Јувентус

Од:
До кого (е-маил):
Порака: