НОВ ПОТЕНЦИЈАЛЕН ХИТ: Ѓоко Јовиќ во дует со Гоце Петрески пее „Мили брате“


Популарниот македонски фолк пејач, Ѓоко Јовиќ веднаш по враќањето од големата австралиска турнеја ја промовираше својата најнова песна која го носи насловот „Мили брате“, а е снимена во дует со колегата Гоце Петрески. На емотивната балада „Мили брате“ како автори на музиката се потпишуваат самите Ѓоко Јовиќ и Гоце Петрески, текстот е на Орце Зафировски, додека за аранжманот се погрижи Дамир Имери. За песната е снимен и видео запис на неколку атрактивни локации во Сиднеј под режисерската палка на Беби и Омер од „М16“ продукција. Како потсетување, Ѓоко Јовиќ покрај македонските фолк песни неодамна во соработка со продукцијата „Грант“ претстави нов материјал наменет за балканската публика, а неговата песна „Сутра је нови дан“ високо котира на топ листите на радио станиците во регионот.
| | веќе видена | слични

Лидерот на опозициската демократска партија во Албанија Љуљзим Баша го повика премиерот Еди Рама да поднесе оставка, пишуваат медиумите во Тирана. „Премиерот Рама треба да е целосно свесен за фактот дека ние сме тука на протест за да го спасиме, да не заврши како италијанскиот диктатор Мусолини. Демонстрантите се мисионери на мирот, затоа што сакаат да ја намалат максималната цена на заминувањето на Рама од земјата “, рече Баша.
| | веќе видена | слични
2 копии

Пет години по смртта на македонската фолк легенда Гоце Арнаудов, неговата сопруга ги отвори вратите на семејниот дом и пред камерите на утринската емисија „Ја сакам Македонија“ евоцираше спомени од времето поминато со нејзиниот покоен сопруг. -Од дете сум со Гоце и сите спомени што имам да ги кажам се само Гоце, Гоце, Гоце… го почна разговорот госпоѓа Силвија. -Сакаше многу да ме гледа весела и среќна, некогаш дури се однесуваше како дете за да ме насмее. Многу шетавме заедно, бидејќи често гостуваше во странство. За последен пат, две години пред да почине бевме во Америка. Имам прекрасни заеднички доживувања оттаму. Тој правеше повеќе мене да ми биде убаво и се трудеше доста околу тоа. Бевме заедно на концерт на Бон Џови, иако не беше негов фан, јас го обожавам од мали нозе. Кога слушна дека тој ќе пее во Мајами, направи се за да дојде до карти само за јас да го слушам, раскажува Силвија и додава дека денес без Гоце најмногу и недостасува расположението кое тој го правел во домот. -Таа празнина не се ...
| | веќе видена | слични

-Од дете сум со Гоце и сите спомени што имам да ги кажам се само Гоце, Гоце, Гоце… го почна разговорот госпоѓа Силвија. -Сакаше многу да ме гледа весела и среќна, некогаш дури се однесуваше како дете за да ме насмее. Многу шетавме заедно, бидејќи често гостуваше во странство. За последен пат, две години пред да почине бевме во Америка. Имам прекрасни заеднички доживувања оттаму. Тој правеше повеќе мене да ми биде убаво и се трудеше доста околу тоа. Бевме заедно на концерт на Бон Џови, иако не беше негов фан, јас го обожавам од мали нозе. Кога слушна дека тој ќе пее во Мајами, направи се за да дојде до карти само за јас да го слушам, раскажува Силвија и додава дека денес без Гоце најмногу и недостасува расположението кое тој го правел во домот. -Таа празнина не се надополнува со ништо. Тој беше човек со ведар дух и расположение што само тој умееше да го направи во домот. Тоа денес најмногу недостасува, но ете животот тече, ние имаме две прекрасни деца и преостанува да се радувам сама и на среќата на децата. ...
| | веќе видена | слични

ЛУЃЕТО СО ДАУНОВ СИНДРОМ - МЕЃУ ПРЕДРАСУДИТЕ И ФАКТИТЕ (5) Дали знаете дека почина актерката Мери Бошкова?, беа зборовите со кои нѐ пречека Гоце Маринковски (30) во својот дом во Штип. Гоце живее заедно со родителите Добре и Благородна Маринковски, кои со голема љубов и посветеност се грижат за својот син. Иако во почетокот малку воздржан, тој по кратко време се опушти, седна со нас и отворено зборуваше за сето она што го мачи и радува. Комуникативен и духовит, Гоце е сѐ друго само не обичен. Неговата пасија е културата, а неговиот интерес, особено за театарот и филмот не е само академски. Тој е можеби единственото момче со Даунов синдром во Македонија што играло во неколку аматерски претстави во штипскиот театар: „Роберто Цуко“, „Грди зборови“, „Монодрама до доцните часови“, „Вистински лаги“...Како што вели самиот, најголема желба му е да работи како актер.- Сум играл повеќе мали улоги во претставите на режисерот Симеон Гаврилов, а сум рецитирал и поезија во Домот на културата во Штип. Учествував и во еден ...
| | веќе видена | слични

Останато

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 252 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 304 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 146 | | | веќе видена

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за ...
сите 389 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

НОВ ПОТЕНЦИЈАЛЕН ХИТ: Ѓоко Јовиќ во дует со Гоце Петрески пее „Мили брате“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: