Штухец стигна на светскиот врв по заслуга на супермајката

Фасцинантна сезона имаше словенечката скијачка Илка Штухец (26), мариборка родена во Словен Градец. По освојувањето на титулата светска првенка во спуст во Сент Мориц, Швајцарија, во февруари годинава, таа го освои кристалниот глобус како најдобра во спуст и во алпска комбинација, а беше втора во супервелеслалом во Светскиот куп (СК). Претходно најдобар пласман на Штухец во СК ѝ беше четвртото место во супервелеслалом во 2013 година.Штухец не падна од небо во светскиот скијачки спорт. Во 2008 година таа беше светска младинска првенка во супервелеслалом, но потоа следуваа малерите. Поради повреда на десното колено мораше да издржи дури пет посериозни операции, поради што лани остана без поддршката од словенечкиот скијачки тим. По ова таа реши да формира сопствен тим, слично на оној на нејзината славна сонародничка Тина Мазе. Сезонава таа патуваше на натпреварите во СК предводена од својата мајка, Дарја Чрнко (54), во својство на тренерка, физиотерапевтка, возачка, но и сервисерка на нејзините скии ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Швајцарскиот „разгранок“ е дефинитивно најпрепознатливиот од македонската иселеничко-навивачка „Фаланга“… Така дефинитивно ќе биде и вечерва во Вадуз каде македонската фудбалска репрезентација од 20:45 часот го игра квалификацискиот натпревар за СП 2018 во Русија против Лихтенштајн. Со тоа што, овој пат, македонски иселеници и од Австрија, Јужна Германија и Северна Италија ќе бидат на помош на избраниците на Игор Ангеловски. Според најавите се очекува околу 700 Македонци од трибините на „Рајнпарк“ стадионот во Вадуз вечерва да ги бодрат македонските фудбалери. Првите групи, на два часа пред почетокот на мечот, веќе пристигнуваат на стадионот кој е со капацитет од 6.500 седишта. извор: Екипа
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Петти предизвик за Македонија во квалификациите за СП 2018 во Русија. Ако досега ние важевме за аутсајдери, да не зборуваме против Шпанија или Италија, а и против Израел и Албанија, дојде време да се пресметаме против најслаборангираната селекција во нашата група, Лихтенштајн. Можеби оваа генерација на македонски репрезентативци и нема право да се нарекува супер – фаворит против никого во светот, но дефинитивно ја има на свои плеќи фаворитската улога во пресрет на вечерашниот меч во Вадуз. И традицијата, и квалитетот, а и моментната ситуација која вели дека Лихтенштајн е ’десекуван’ и ќе игра без комплетната одбрана која стандардно ги почнува натпреварите во квалификациите, наложуваат Македонија да е голем фаворит. Но, тоа, како што вели капитенот Горан Пандев, ќе треба да се оправда на теренот. И не само тој, туку сите наши репрезентативци имаат речиси идентичен стил на однесување…„Не сме супер фаворити, но ако одиграме како што знаеме – треба да победиме“, е ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Подобри сме, имаме фудбалери во одлична форма и верувам дека ќе ги контролираме работите на теренот во Вадуц, изјави Велковски Фудбалерот на Вардар, Дарко Велковски, смета дека Македонија треба да ја наметне својата игра од почетокот на натпреварот, верува дека ќе ја контролираме играта. Ни треба победа, посакуваме да наметнеме наша игра од првата минута и добро да се позиционираме на теренот. Ако успееме во тоа мислам дека нема причина за грижа, мислам дека во тој случај ќе победиме. Подобри сме, имаме фудбалери во одлична форма и верувам дека ќе ги контролираме работите на теренот во Вадуц, изјави Велковски.
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Некогаш си велевме, ако не го победиме Лихтенштајн…ама и тоа се случи, со Штокласа и 1-1. Тоа ни е единственото реми, и имаме четири победи во досегашните меѓусебни мечеви. Дојде денот за нов мегдан, а сега и на рејтинг листата на ФИФА не сме баш за некоја посебна пофалба. Ние околу 160 и кусур, тие малку подолу. Па, затоа и македонските фудбалски репрезентативци не се чувствуваат како екстра големи фаворити за вечерашниот дуел. „Не можам да кажам дека сме екстра фаворити и дека ете посилни сме две или три класи од противникот. Тоа не е дозволиво во денешниот модерен фудбал, а и реално, не е Македонија сега веселила. Но, сакаме да победиме, тоа е јасно, конечно да ги освоиме првите бодови во овие квалификации и да тргнеме напред, одовде од Вадуз. Верувам дека сите ќе го дадеме својот максимум и со едно квалитетно издание ќе ја оствариме планираната цел. Тоа секако е победа“, вели Стефан Ристовски, кој потенцира и дека засега не мисли на евентуален трансфер во ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Македонската фудбалска репрезентација го одржа официјалниот тренинг на стадионот „Рејнпарк“ во Вадуз, во пресрет на утрешниот квалификациски натпревар против Лихтенштајн. Материјата е уште еднаш добро повторена со селекторот Игор Ангеловски, а тестот, барем според квалитетите што ги има противникот, е најлесен што може во квалификациите од нашата група. Утре следи испрашувањето за Пандев, Несторовски, Шиков и останатите… тикер
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Капитенот на македонската фудбалска репрезентација, Горан Пандев, верува во триумф на утрешниот квалификациски меч против Лихтенштајн во Вадуз, но предупредува дека тој и соиграчите не смеат да се залажуваат дека трите бода ќе дојдат сами по себе. Ќе треба да се одигра максимално сериозно, и да се оправда фаворитската улога која Лихтенштајн сепак им ја довери на нашите репрезентативци. „Триумфот е наша цел, и ќе сториме се за да освоиме три бода. Но, нема да биде лесно. Не прифаќам дека сме тотални фаворити, тоа веќе го нема во модерниот европски фудбал. Сите играат фудбал и сакаат да победат. Сепак, мислам дека квалитетот е на наша страна и се надевам дека овде во Вадуз ќе направиме една позитивна пресвртница во овие квалификации. Имавме добри игри и на минатите натпревари, но бодовите изостанаа. Сега е време да ги освоиме. Се надевам дека и јас ќе постигнам гол и дека ќе има многу голови на утрешниот меч“, изјави Горан Пандев. Во овие моменти фудбалската ...
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Македонската фудбалска репрезентација дојде во Вадуз да победи. Само триумф е позитивен исход за нас против Лихтенштајн, порача селекторот Игор Ангеловски на прес – конференцијата во пресрет на мечот. Атмосферата во националниот тим е на високо ниво, мотивите се максимални – со една цел, да се оствари победа и да се освојат три бода. „Дојдовме во Вадуз да победиме. Ако функционираме како тим, како што впрочем и функциониравме во изминатите неколку натпревари, очекувам да го победиме Лихтенштајн. Нема лесен дуел во квалификациите за СП, го респектираме противникот, но и веруваме во своите квалитети и се надевам дека овде во Вадуз ќе ја славиме првата победа во овој циклус. Момците играа одлично и на претходните мечеви, бевме блиску до позитивни резултати, но ни бегаа во последните мигови. Мислам дека утре ќе бидеме наградени за тоа со сигурен триумф и први три бода“, изјави селекторот Игор Ангеловски на прес – конференцијата во пресрет на утрешниот меч. тикер
| | веќе видена | слични

ЕКИПА во Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Повеќе од 500 Македонци се очекува да ја бодрат македонската фудбалска репрезентација на утрешниот квалификациски натпревар против Лихтештајн на „Рајнпарк“ стадионот во Вадуз. Како што пренесуваат локалните медиуми во Лихтештајн до денеска околу 400 билети се купени за трибината каде ќе бидат сместени македонските навивачи. Распродаден е веќе првиот блок, а според последните информации останати се во продажба уште 350 билети кои се резервирани за македонските навивачи. Како што е познато, „швајцарската Фаланга“ е најбројната од македонските иселеници ширум Европа. Па и за утрешниот натпревар со Лихтенштајн најавено е доаѓање на навивачи од Швајцарија, Јужна Германија и Источна Австрија. Цената на билетите за македонските навивачи изнесува 25 швајцарски франци, а он-лајн купување е овозможено на следниот ЛИНК
| | веќе видена | слични

Од Вадуз, Лихтенштајн Никола Ѓуровски Македонската репрезентација попладнево пристигна во Лихтенштајн каде утре од 20:45 часот не очекува петтиот квалификациски натпревар за пласман на Светското првенство во Русија. Низ максимално позитивно расположение се очекува пресметката со најслаборангираната репрезентација во нашата група, со единствен императив да се стигне до првите три бода. „Треба да бидеме мудри и да се наметнеме и на теренот како фаворити. Не бегаме од нашата фаворитска улога, но секако дека ќе треба и да ја оправдаме. Доколку ги испочитуваме задачите од селекторот мислам дека ќе успееме да стигнеме до посакуваниот триумф. Од самиот старт треба да притиснеме и ќе биде полесно доколку во раната фаза од мечот први го отвориме резултатот“ - изјави Бесарт Ибраими за ЕКИПА, веднаш по пристигнувањето во Вадуз. Во 18:30 часот македонскиот национален тим ќе го одржи официјалниот тренинг на стадионот „Рајнпарк“ во Вадуз. Атмосферата е позитовна и сите очекуваат прв триумф во квалификациите. Селекторот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Со овластување на државниот јавен обвинител Љубомир Јовески, обвинителката Лиле Стефанова и понатаму останува надлежна за предметите што го водеше СЈО, ...
сите 252 | | | веќе видена

Најмногу гледачи во првата рунда по групи на ЕП во одбојка имало на натпреварите во Љубљана, во арената „Стожице“, во групата Ц, во која беше и Македонија, ...
сите 304 | | | веќе видена

Никакви понови факти не понудија бомбите за случајот за Мартин Нешковски, Смилковското езеро и смртта на Никола Младенов, трите клучни бомби со кои серијата ...
сите 164 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) РАБОТА: Можно е да бидете соочени со некои правни проблеми или потешкотии кои ќе ви ја отежнат работата.ЉУБОВ: На љубовното поле ве ...
сите 146 | | | веќе видена

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за ...
сите 389 | | | веќе видена

Во Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција на распит повторно се повикани осомничените за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 и ...
сите 271 | | | веќе видена

Иранскиот претседател Хасан Рoхани изјави дека кампањата за „максимален притисок“ од страна на администрацијата на Трамп не успеала и дека санкциите воведени ...
сите 417 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Штухец стигна на светскиот врв по заслуга на супермајката

Од:
До кого (е-маил):
Порака: