Интензивно се гради магистралниот гасовод Скопје-Гостивар во должина од 86 км


Интензивно се гради магистралниот гасовод Скопје Тетово Гостивар. Трасата со одлжина од 86 км ќе биде готова најдоцна за две години, а вреди 29 милиони евра. Ова е исплнување на едно од ветувањата дадени во кампањата и потврда дека ВМРО ДПМНЕ се грижи за сите региони и за граѓаните од сите етнички заедицни. -Додека Заев работи на залажување на албанските граѓани со понуди од кои квалитетот на нивниот живот нема да се подобри, ВМРО-ДПМНЕ реализира конкретни работи, им овозможува на Македонците, Албанците, Турците, Ромите, Србите, Бошњаците и Власите во полошкиот регион да добијат примарен гасовод за доток на природен гас, напиша Груевски на ФБ. ВМРО-ДПМНЕ, нагласува тој, на сите граѓани им нуди многу конкретни работи кои ќе го подобрат животот, ќе ги намалат трошоците за домаќинствата и компаниите, ќе го поттикнат бизнисот и ќе привлечат повеќе фабрики и капацитети кои ќе отвораат нови работни места. Достапноста на гас ќе влијае и за поеколошки чиста животна средина и директно ќе влијае за намалување на ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Колку што може Владата и колку што е во нејзина ингиренција во оваа ситуација каде што имаме техничка Влада таа турка, еве видовте оваа недела два капитални проекта. Гасоводот од скопје-Тетово-Гостивар и гасоводот од Неготино-Прилеп-Битола, со сите општини помеѓу нив, изјави Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски во гостувањето во Дневникот на Канал 5. -Се гради и гасоводот од Штип до Неготино, се заедно овие три гасоводи чинат 82 милиони евра, претходно се изгради гасоводот од кумановско до Штип, а се гради од Штип до Неготино и во градба е гасоводот од Неготино-Кавадарци-Прилеп-Битола, како и Скопје-Тетото-Гостивар. Се планира да се продолжи до Кичево и до Охрид и да се спои потоа со Кичево и во Истокот исто така се планира во Струмица-Гевгелија како и крак од Штип-Кочани-Берово и Делчево и овие градови во наредните две години се очекува да бидат изградени гасоводите, истакна Груевски. Тој потенцираше дека во исто време се отвори и тендер за изградба на гасоводна дистрибутивна мрежа внатре во сите ...
| | веќе видена | слични

-Се гради и гасоводот од Штип до Неготино, се заедно овие три гасоводи чинат 82 милиони евра, претходно се изгради гасоводот од кумановско до Штип, а се гради од Штип до Неготино и во градба е гасоводот од Неготино-Кавадарци-Прилеп-Битола, како и Скопје-Тетото-Гостивар. Се планира да се продолжи до Кичево и до Охрид и да се спои потоа со Кичево и во Истокот исто така се планира во Струмица-Гевгелија како и крак од Штип-Кочани-Берово и Делчево и овие градови во наредните две години се очекува да бидат изградени гасоводите, истакна Груевски. Тој потенцираше дека во исто време се отвори и тендер за изградба на гасоводна дистрибутивна мрежа внатре во сите градови. Овој тендер се очекува да заврши во мај/јуни и треба да се избере партнер и ќе го изгради овој замислен проект. -Крајната цел не е само наламување на сметките на домаќинствата, туку и многу подобра животна средина, гасот е поефтин и е ќе им служи на земјоделците. Во наредните неколку месеци ќе се градат и три нови експресни патишта со по четири ленти. ...
| | веќе видена | слични

Oткако вчера власта на ВМРО ДПМНЕ се пофали дека тече изградбата на магистралниот гасовод Неготино – Битола, СДСМ која претендира да ја води новата влада реагираше и посочува дека досега власта имала 10 години за да ја гасифицира Македонија но досега ништо конкретно нема во овој поголед. Од партијата на Заев велат дека сите домаќинства ќе добијат лесен и брз пристап до природен гас-нешто што СДСМ го вети во Програмата на новата Влада. Тие му порачаа на Груевски дека веќе никој не му верува и дека неговите ветувања биле празни, а негов интерес било само лично богатење. Груевски по обичај се фали социјалните мрежи Лидерот на ВМРО ДПМНЕ за гасоводот Неготино – Битола пишува на Фејсбук. Вчера на терен излегоа надлежните министри Мисајловски и Пешевски заедно со Груевски. Еве што напиша екс премиерот на Фејсбук: „Можам да објавам дека во тек е градбата на гасоводот Неготино – Прилеп – Битола кој е капитален проект за илјадници граѓани и е во должина од 92 километри и вкупна вредност од 37 милиони евра. Овој ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Во тек е изградбата на магистралниот гасовод од Неготино преку Кавадарци и Прилеп до Битола во должина од 92 километри за кои ќе бидат инвестирани околу 37 милиони евра. Најдоцна до средината на 2019 година се очекува да биде пуштен во употреба со што кон крајот на оваа година Кавадарци прв ќе добие гас, а септември или октомври следната година и Прилеп ќе биде приклучен на природен гас. Паралелно со ова, околу 60 проценти е готова изградбата на гасоводната мрежа од Штип кон Неготино кој се очекува да биде готов до крајот на годината, а веќе завршен е гасоводот од кумановско Клечовце до Штип. Во тек се и активностите за изградба на гасоводната делница Скопје – Тетово – Гостивар. Со ова ќе се заврши првата фаза од изградбата на примарниот гасовод со кој ќе бидат опфатени околу 70 проценти од потрошувачката. Директорот на Македонски енергетски ресурси Крсте Миладинов денеска во Кавадарци, каде беше извршен увид на изградбата на гасоводната делница од Неготино до Битола, истакна дека работите се одвиваат според ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Во тек е градбата на гасоводот Неготино – Прилеп – Битола, капитален проект од 37 милиони евра, со што и во мигови на исклучителна сложеност на работите во државата ние продолжуваме да работиме и да го исполнуваме ветеното за граѓаните, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, денеска на својот профил на „Фејсбук“. – Република Македонија од својата самостојност до денес се соочува можеби со еден од најчувствителните периоди, важни за нејзиното понатамошно функционирање и постоење. Народот и сите граѓани покажуваат исклучителна зрелост и го препознаваат моментот кога треба да се одбрани суверенитетот и нејзиниот граѓански карактер. Дури и во овие мигови на исклучителна сложеност на работите ние продолжуваме да работиме и да го исполнуваме ветеното за граѓаните. Можам да објавам дека во тек е градбата на гасоводот Неготино – Прилеп – Битола кој е капитален проект за илјадници граѓани и е во должина од 92 километри и вкупна вредност од 37 милиони евра – вели Груевски. Според него, овој проект е од значење ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Гасоводот Неготино Прилеп Битола се гради со предвидената динамика. Делницата ќе биде долга 92 километри, а инвестицијата тежи 37 милиони евра. За две години треба да биде пуштен во употреба. Прв на гасоводот ќе биде приклучен Кавадарци. - Големите компании и индустриските зони ќе може да се приклучат на примарниот гасовод за што, како што истакна директорот на МЕР, веќе има интерес од страна на ФЕНИ Индустри и ИГМ да се приклучат кон магистралниот гасовод од Неготино до Битола. Се гради и делницата од Штип до Неготино, кој е 60% завршена, а се работи и на гасоводот Скопје Тетово Гостивар. Парален течат и постапките за изградба на секундарната мрежа преку која гасот треба да стигне до секое домаќинство. Пешевски посочи дека веќе е распишан тендерот за изградба на секундарната гасификација и оти за неколку месеци се очекува да биде избран најповолниот понудувач кој ќе ја гради оваа мрежа. - Претходно имавме еден обид, но поради кризата во Турција, еден од најсериозните понудувачи, се откажа, но научивме многу ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук напиша дека дури и во овие мигови на исклучителна сложеност на работите во земјата, тие продолжуваме да работиме и да го исполнуваме ветеното за граѓаните. -Република Македонија од својата самостојност до денес се соочува можеби со еден од најчувствителните периоди, важни за нејзиното понатамошно функционирање и постоење. Народот и сите граѓани покажуваат исклучителна зрелост и го препознаваат моментот кога треба да се одбрани суверенитетот и нејзиниот граѓански карактер. Дури и во овие мигови на исклучителна сложеност на работите ние продолжуваме да работиме и да го исполнуваме ветеното за граѓаните. Можам да објавам дека во тек е градбата на гасоводот Неготино – Прилеп – Битола кој е капитален проект за илјадници граѓани и е во должина од 92 километри и вкупна вредност од 37 милиони евра. Овој гасовод ќе биде готов за околу 2 години, а во напредна фаза е и изградбата на гасоводот Штип – Неготино кој ќе биде готов до крајот на оваа ...
| | веќе видена | слични

Дел од министрите заедно со претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски денеска извршија увид во градежните активности на магистралниот гасовод Неготино - Кавадарци -  Прилеп - Битола. Истиот е во должина од 92 километри , а инвестицијата е вредна 37 милиони евра. Пред посетата на својот фејсбук профил  претседателот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски истакнува дека ова е проект значаен за сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност. На овој начин докажуваме дека решавањето на секојдневните проблеми е реперот по кој треба да се вреднува нашата работа, за сметка на наметнувањето на теми кои произведуваат поделби, конфликтност и раздор,  како што тоа го прави СДСМ, теми кои се опасни за граѓанското единство,  напиша  Груевски . Бенефитите од гасификацијата во прв момент ќе бидат најзначајни за индустриските капацитети кои ќе имаат на располагање поефтин енергенс. На тој начин ќе се подобрат условите за производство, ќе се зголеми конкуретноста на пазарот, но придбивките ќе ги користи и градежниот сектор. ...
| | веќе видена | слични

Паралелно со ова, околу 60 проценти е готова изградбата на гасоводната мрежа од Штип кон Неготино кој се очекува да биде готов до крајот на годината, а веќе завршен е гасоводот од кумановско Клечовце до Штип. Во тек се и активностите за изградба на гасоводната делница Скопје – Тетово – Гостивар. Со ова ќе се заврши првата фаза од изградбата на примарниот гасовод со кој ќе бидат опфатени околу 70 проценти од потрошувачката. Директорот на Македонски енергетски ресурси Крсте Миладинов денеска во Кавадарци, каде беше извршен увид на изградбата на гасоводната делница од Неготино до Битола, истакна дека работите се одвиваат според планираната динамика и оти засега нема застој во работите. Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој заедно со директорот на МЕР, вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски и министерот за транспорт и врски Владо Мисајловски изврши увид на работите, рече дека се работи за стратешки проект кој е важен за иднината и на државата и на компаниите, а ќе има влијание и врз заштитата ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Премиерот смета дека, како што ги нарече, постигнувањата на неговата влада во изминатите две години се доволен аргумент за пред граѓаните да бара нов мандат ...
сите 806 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 147 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Интензивно се гради магистралниот гасовод Скопје-Гостивар во должина од 86 км

Од:
До кого (е-маил):
Порака: