Вангеловски: Гласот во „бомбите“ е мој


3 копии

Новиот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски во ексклузивно интервју за телевизија 24 ја призна автентичноста на бомбите каде што се појавува неговиот глас. Мојот разговор со Јанакиевски е веродостоен вели Вангеловски. Најави коректен пристап во соработката со Катица Јанева. Прашан за кумството со Трајко Велјановски – Вангеловски вели можам и вам да ви бидам кум ако сакате – важна е професионалноста.
| | веќе видена | слични
3 копии

Новиот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски, даде заклетва пред Судскиот совет и изјави дека функцијата шеф на највисокиот суд ќе ја врши непристрасно, без притисоци, според законот. Како што рече, ќе се работи на подобрување на судството, а се обврза во наредниот извештај за подобри оценки. Вангеловски најави дека во својот мандат ќе се фокусира на подобрување на состојбата во судството, особено на забелешките на Европската комисија изразени во извештајот за напредокот на земјата како и препораките од извештајот на Прибе. Вангеловски нагласува дека извештајот на Прибе претставува водилка со која треба да се соочиме и дека на тоа треба итно да се работи. „Апсолутно се согласувам дека извештајот содржи сериозни критики за работата на судството, се согласувам со тоа дека треба да се работи на подобрување на состојбите и се обврзувам во наредниот извештај да добиеме малку поинакви оценки“, изјави Вангеловски. Според претседателот на Врховниот суд, не може да се очекува драстично подобрување за ...
| | веќе видена | слични

Новиот претседател на Врховниот суд Јово Вангеловски денеска по официјалното преземање на функцијата, изјави дека СЈО, граѓаните во РМ, Јавното обвинителство и адвокатите ќе имаат еднаков треман пред судовите. Тој рече дека се надева дека наскоро ќе има средба со јавиот обвинител на РМ, со госпоѓата Катица Јанева, со претседателот на Адвокатската комора, бидејќи ќе мора да се остварува нормална соработка. Во врска со неговото појавување во прислушуваните материјли во еден од разговорите со екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески за случајот Глобал, тој рече дека се сомнева оти „содржината на тој разговор може да биде и под лупа и под било каква друга опсервација затоа што содржината е таква каква што е“. Тој не ја исклучи можноста дека во иднина повторно ќе разговара телефонски со политичари, министри или пратеници, бидејќи, како што рече,неговата фуинкција налага такво нешто. Вангеловски е кум на поранешниот претседател на Собранието Трајко Вељаноски и се појавува во еден од прислушуваните ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски со давањето на свечена изјава од денеска и официјално седнува на челното место во највисокиот суд во земјава. Во изјава за медиумите по свеченоста во судскиот совет Вангеловски истакна дека во својот мандат ќе се фокусира на подобрување на состојбите во судтсвото согласно забелешките во извештајот на европската комисија како и препораките на Прибе. Вангеловски најави и средби со јавниот обвинител, Марко Зврлевски, специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева, претседателот на адвокатската комора и за сите нив како и за граѓаните рече дека ќе имаат еднаков третман пред Врховниот суд.
| | веќе видена | слични

Новиот претседател на Врховниот суд, Јово Вангеловски се заколна дека функцијата ќе ја врши непристрасно, без притисоци и ќе ги заштитува човековите слободи и права. Вети подобрување на судството и се обврза за подобри оценки во наредниот извештај. „Не може да се очекува драстично подобрување за неколку месеци, но ќе настојувам колку што е можно да се обзбеди подобра состојба во работањето на судството. Извештајот на Прибе претставува водилка со која треба да се соочиме и на тоа треба итно да се работи“, изјави Вангеловски. За состојбите во Кривичниот суд, Вангеловски оцени дека постојат нарушени меѓучовечки односи на кои треба да се работи. Во врска со негов објавен прислушуван телефонски разговор одговара: „Претседателот на Врховниот суд, како претседател ја води таа институција и кога станува збор за комуникација со политичари, тоа подразбира комуникација со луѓе кои исто така раководат со институции, со министри, што е многу вообичаено и не гледам ништо лошо тука, и во иднина ќе постои таквата ...
| | веќе видена | слични

По вторпат се потпиша како претседател на Врховниот суд, рече дека ќе се бори за подобро судство, смета дека поради функцијата мора да разговара со политичари и функционери. И токму разговорот од опозициските бомби во кој се договара со екс министерот Јанакиески како и кои документи да му прати, Вангеловски го признава. Смета дека СЈО нема потреба да го истражува тој разговор. Од СЈО не откриваат дали има постапка за разговорот на Вангеловски и дали има други материјали во кои се спомнува негово име и се истражува неговото работење. За експертите пак прашање е што правел Судскиот совет при изборот и покрај неговите разговори со министер за постапка во Врховниот суд. Вангеловски смета дека е прејака квалификацијата за политички мотивирани судски одлуки. Иако веќе 10 година е во највисокиот суд, вели дека состојбата во судството не е розова- што и лично му го кажал на Прибе. Вангеловски е кум на долгогодишниот парламентарен спикер Трајко Вељановски, а денеска по својата заклетва иако никој не го праша за таа ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Судијата Јово Вангеловски денеска и официјално стапи на функцијата претседател на Врховниот суд. Тој пред членовите на Судскиот совет даде свечена изјава дека одговорно, совесно и чесно ќе ја извршува функцијата. Тој најави дека во својот мандат ќе се фокусира на подобрување на состојбата во судството, особено на забелешките на Европската комисија изразени во извштајот за напредокот на земјата како и препораките од извештајот на Прибе чиј соговорник, како што вели, бил и тој. Извор: 24Вести
| | веќе видена | слични

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Вангеловски: Гласот во „бомбите“ е мој

Од:
До кого (е-маил):
Порака: