Протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Кочани


Учесниците на протестниот марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани вечерва порачаа дека нема да дозволат редефинирање на државата и воведување на двојазичност. Тие го повторија барањето до претседателот на државата Ѓорге Иванов да не го доделува мандатот на СДСМ, бидејќи се револтирани, како што посочија, од постапките на лидерот на СДСМ за воведување на двојазичност и децентрализација на државата. Учесниците на протестот истакнаа дека не сакаат да живеат во држава во која политичарите го делат народот и прифаќаат туѓи платформи кои не носат подобра иднина за граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични
3 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ вечерва одржа протестен марш на платото пред Домот на културата во Кичево, каде пред присутните во име на иницијативата се обрати Даме Силјаноски. – Мирните и достоинствени протести ги продолжуваме и вечерва. Ќе продолжиме се додека сите инволвирани страни не се откажат од платформи создадени во туѓи држави. Имаме една заедничка татковина која треба заеднички да ја градиме, но исто така и заеднички да ја браниме. Ние ќе продолжиме се додека не се отстранат сите опасности по иднината на нашата татковина, рече Силјаноски. Учесниците на протесниот марш потоа продолжија мирно низ улиците на градот.
| | веќе видена | слични

– Мирните и достоинствени протести ги продолжуваме и вечерва. Ќе продолжиме се додека сите инволвирани страни не се откажат од платформи создадени во туѓи држави. Имаме една заедничка татковина која треба заеднички да ја градиме, но исто така и заеднички да ја браниме. Ние ќе продолжиме се додека не се отстранат сите опасности по иднината на нашата татковина, рече Силјаноски. Учесниците на протесниот марш потоа продолжија мирно низ улиците на градот.
| | веќе видена | слични

Врнежливото време не ги поколеба охриѓани и денеска да протестираат за заштита на унитарноста на Македонија и против наметнувањето на албанската платформа. На денешниот протест беа упатени повици за заедништво и одбрана на татковината. „На улиците сме веќе десетти ден. Сите сме за заедничка и унитарна Македонија. Македонија во којашто нема да биде прифатена албанската платформа подготвена во туѓи држави. Ги повикувам сите Македонци, без разлика на припадност, сите заедно да дојдеме, да си ја одбраниме нашата татковина, зошто само неа си ја имаме“, изјави Славица Николоска. „Дојдени сме тука за зачувување на унитарноста на Република Македонија, да го зачуваме Уставот, грбот, знамето и химната на нашата земја. Во целост ја отфрламе албанската и секоја друга платформа чија цел е рушење на темелите на оваа земја“, изјави Владо Дичоски. „Секој ден се помасовно граѓаните на Охрид го искажуваат своето мислење на овие легитимни, демократски протести што е знак дека народот има свое мислење да се бори за Македонија, ...
| | веќе видена | слични

Иванов е должен веднаш да го даде мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев којшто обезбеди јасно и недвосмислено мнозинство во Македонското Собрание. Македонија мора да излезе од кризата, излезот од таа криза лежи во формирање на нова Влада која ќе ја стабилизира државата, кој ќе ја зацврсти и нејзината унитарност и нејзината сувереност, меѓутоа ќе им даде и чувство на стабилност и сигурност на сите нејзини граѓани.
| | веќе видена | слични

Bored Panda објави галерија од фотографии на ретки животни бебиња какви што досега веројатно не сте виделе. Станува збор за необични мали животни чиј изглед дефинитивно нема да ве остави рамнодушни.
| | веќе видена | слични

Малкумина ги паметат сите филмски улоги од кои се прославиле познатите актерки, но Bright Side направи галерија од фотографии во кои е направена споредба за тоа колку многу се имаат променето славните глумици од нивната прва улога.
| | веќе видена | слични

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и попладнево одржа протестен марш во Скопје, на кој учесниците ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија и се против платформи направени во други држави. Како во изминатите денови, маршот почна околу 17 часот пред Владата од каде поддржувачите на иницијативата се упатија пред Собранието и таму беа одржани говори. Борис Дамовски од иницијативата „За заедничка Македонија“ рече дека го поздравуваат потегот на претседателот Ѓорге Иванов кој денеска испрати писмо до претседатели и институции низ светот во кое бара осуда и отфрлување на платформата од Тирана. Пред учесниците се обрати Гордана Јовиќ која рече дека припаѓа на околу 31.000 луѓе од српската заедница во Македонија. На својот мајчин јазик рече дека „платформата не може да помине“ и ги повика своите сонародници да не заборават што се случувало во изминатите години, дека се припадници на ослободителен народ и дека коските на нивните предци во огромен број лежат на оваа земја и се вградени ...
| | веќе видена | слични

-Чест ми е што можам да ве поздравам во име на српската заедница во Македонија, од првиот ден од независноста на Македонија, ние како заедница бевме поддршка од сите во оваа земја. И како човек и како писател овде сум иако знам дека ќе ме наречат фашист, овде македонците со право загинале за Македонија, рече писателката, Гордана Јовиќ Стојковска. -Јас овде ја претставувам српската заедница во Македонија, иако многумина не се тука со нас, но ние овде вечерва ќе порачаме дека не ја прифаќаме платформата од СДСМ. Илјадници Срби беа убивани и загинаа во војната неодамна, после тоа не ни треба уште една една платформа и уште војни, рече таа. На крајот од говорот таа се обрати и на својот мајчин јазик и им порача на својот народ дека оваа платформа не може да пројде и не смее да се прифати. Пред Собранието на Република Македонија се обрати и Шукрие Усаин. – Сакам да кажам дека и јас сум како вас ние сме граѓани на оваа држава и секогаш ќе бидеме едно! Моето име е Шукрие и мојот дом е Македонија, таа е моја земја, ...
| | веќе видена | слични

Не ни треба платформа туку заедничко разбирање на сите луѓе во Македонија, порачаа вечерва од Иницијативата – За заедничка Македонија. Покрај ова пред многу бројните граѓани Не ни треба платформа туку заедничко разбирање на сите луѓе во Македонија, порачаа вечерва од Иницијативата – За заедничка Македонија. Покрај ова пред многу бројните граѓани посочија дека заеднички сите треба да се насочиме кон подобрување на соживотот, на растот на економијата, на сиромаштијата, со цел да има повеќе среќни луѓе. - Јас сум една од вас, јас сум граѓанин на Република Македонија. Овде живеат различни граѓани, но слични се по тоа што ја сакаат Македонија. Македонскиот јазик е предност, не е мана што некој сака да ја искорени. Цело е кога има се. Преку социјалните мрежи своја поддршка за иницијативата најави и ракометарот Кире Лазаров, а дел од неговите пораки беа прочитани и на вечерашниот собир каде стои - ги почитува сите граѓани во Македонија, ја поддржува граѓанската ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Можеби онаа реченица на Крими Заев, „изгубен во времето, ќе талкам по семето“, најдобро ја опишува состојбата во која што се наоѓа Костадин Костадинов. Човекот ...
сите 441 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Времето ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер претежно од источен и западен правец.Минималната температура ќе биде ...
сите 339 | | | веќе видена

Манчестер Сити не успеа да го победи Тотенхем во премиерлигашката пресметка откако голот на Габриел Жезус беше поништен поради правилото кое беше воведено во ...
сите 82 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Протестен марш на иницијативата „За заедничка Македонија“ во Кочани

Од:
До кого (е-маил):
Порака: