Секоја идеја за редефинирање на Македонија нема да ви помине (ВИДЕО)


Ние земјоделците нема да молчиме и мирно да гледаме како по сценарио ни се разнебитува државата, порачаа земјоделците кои денеска ја блокираа Скопската Обиколница во знак на протест против платформата на албанските партии потпишана во Тирана. Порачаа дека ќе останат да ја штитат заедничка Македонија со сите обележја на унитарна, суверена и самостојна држава. -Секоја идеја за нејзино редефинирање, порачуваме, нема да ви помине!, посочија земјоделците. Посочуваат дека земјоделците без разлика на етничката припадност сакаат да живеат во заедничка Македонија, која нема чекор по чекор некој да ја менува додека не ја растури. Тие повикуваа на разум во овие клучни моменти кои може да ја однесат Македонија во несакан правец од кој нема назад. Најважно за земјоделците е трудот и посветената работа, велат при денешната блокада, ние сакаме да гледаме политичките елити во Македонија тоа да го прават, а не да го двојат народот и да прифаќаат туѓи агенди и разно-разни платформи кои нема да и донесат добро на Македонија.
| | веќе видена | слични
9 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и попладнево одржа протестен марш во Скопје, на кој учесниците ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија и се против платформи направени во други држави. Како во изминатите денови, маршот почна околу 17 часот пред Владата од каде поддржувачите на иницијативата се упатија пред Собранието и таму беа одржани говори. Борис Дамовски од иницијативата „За заедничка Македонија“ рече дека го поздравуваат потегот на претседателот Ѓорге Иванов кој денеска испрати писмо до претседатели и институции низ светот во кое бара осуда и отфрлување на платформата од Тирана. Пред учесниците се обрати Гордана Јовиќ која рече дека припаѓа на околу 31.000 луѓе од српската заедница во Македонија. На својот мајчин јазик рече дека „платформата не може да помине“ и ги повика своите сонародници да не заборават што се случувало во изминатите години, дека се припадници на ослободителен народ и дека коските на нивните предци во огромен број лежат на оваа земја и се вградени ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Како во изминатите денови, маршот почна околу 17 часот пред Владата од каде поддржувачите на иницијативата се упатија пред Собранието и таму беа одржани говори. Борис Дамовски од иницијативата „За заедничка Македонија“ рече дека го поздравуваат потегот на претседателот Ѓорге Иванов кој денеска испрати писмо до претседатели и институции низ светот во кое бара осуда и отфрлување на платформата од Тирана. Пред учесниците се обрати Гордана Јовиќ која рече дека припаѓа на околу 31.000 луѓе од српската заедница во Македонија. На својот мајчин јазик рече дека „платформата не може да помине“ и ги повика своите сонародници да не заборават што се случувало во изминатите години, дека се припадници на ослободителен народ и дека коските на нивните предци во огромен број лежат на оваа земја и се вградени во нејзината слобода. Шукрие Хусеин како претставник на ромската заедница рече дека е загрижена за својата татковина зашто, рече, нема друга резервна. – Развојот на економијата и повеќе среќни луѓе треба да бидат теми, а ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Вчерашниот маршот почна пред Владата на Република Македонија, а продолжи пред Собранието. Од иницијативата ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија, а се против платформи направени во странски држави. Посочија дека се за македонска платформа направена во Македонија, која ќе ги брани интересите на сите граѓани. – Само нашето присуство, секојдневно, бројноста, распореденоста низ Македонија ќе не одржи заедно, за да го зачуваме она што се залагаме, изјави Борис Дамовски од иницијативата. Младиот научник Велика Стојкова истакна дека во Македонија секогаш живееле многу народи, а Македонците кои се мнозинство во оваа држава секогаш имале соживот. – Погледнете ја чаршијата, погледнете ги сите наши творби, умотворби, песни, нашата архитектура, науката која се промовира не само со македонските приказни, туку и со вредностите на сите народи и култури кои се дел од нашата земја, изјави Стојкова. Со векови, нагласи, сме живееле заедно и можеме да живееме заедно, тоа е единствениот начин, а не некој ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ и вечерва во Скопје одржа протестен марш против промена на Уставот и двојазичност во државата. Маршот почна пред Владата на Република Македонија, а продолжи пред Собранието. Од иницијативата ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија, а се против платформи направени во странски држави. Посочија дека се за македонска платформа направена во Македонија, која ќе ги брани интересите на сите граѓани. - Само нашето присуство, секојдневно, бројноста, распореденоста низ Македонија ќе не одржи заедно, за да го зачуваме она што се залагаме, изјави Борис Дамовски од иницијативата. Младиот научник Велика Стојкова истакна дека во Македонија секогаш живееле многу народи, а Македонците кои се мнозинство во оваа држава секогаш имале соживот. - Погледнете ја чаршијата, погледнете ги сите наши творби, умотворби, песни, нашата архитектура, науката која се промовира не само со македонските приказни, туку и со вредностите на сите народи и култури кои се дел од ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Денешниот протестен марш на иницијативата За заедничка Македонија почна пред Владата на Република Македонија, а продолжи пред Собранието. Иницијаторите ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија, а се против платформи направени во странски држави. Посочија дека се за македонска платформа направена во Македонија, која ќе ги брани интересите на сите граѓани. – Само нашето присуство, секојдневно, бројноста, распореденоста низ Македонија ќе не одржи заедно, за да го зачуваме она што се залагаме, изјави Борис Дамовски од иницијативата. Народниот уметник Стефче Стојковски рече дека е за зачувување на унитарноста на нашата држава, македонскиот идентитет и културен ентитет. – Да го зачуваме македонскиот јазик, јазикот во кој е запишан кодот на Македонецот. Јасно и гласно зборувам на мојот мајчин македонски јазик да чујат сите кои го негираат мојот јазик, моето постоење, култура, фолклор, црква. Да го докажеме постоењето на македонската нација, на Македонецот и на македонското фолклорно богатство, ...
| | веќе видена | слични

Од иницијативата ги повторија своите барања дека се за заедничка Македонија, а се против платформи направени во странски држави. Посочија дека се за македонска платформа направена во Македонија, која ќе ги брани интересите на сите граѓани. – Само нашето присуство, секојдневно, бројноста, распореденоста низ Македонија ќе не одржи заедно, за да го зачуваме она што се залагаме, изјави Борис Дамовски од иницијативата. Младиот научник Велика Стојкова истакна дека во Македонија секогаш живееле многу народи, а Македонците кои се мнозинство во оваа држава секогаш имале соживот. – Погледнете ја чаршијата, погледнете ги сите наши творби, умотворби, песни, нашата архитектура, науката која се промовира не само со македонските приказни, туку и со вредностите на сите народи и култури кои се дел од нашата земја, изјави Стојкова. Со векови, нагласи, сме живееле заедно и можеме да живееме заедно, тоа е единствениот начин, а не некој друг од надвор да ни кажува како да живееме. – Знаеме, можеме и сакаме да живееме во ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Учесниците на протестниот марш на граѓанската иницијатива „За заедничка Македонија“ во Кочани вечерва порачаа дека нема да дозволат редефинирање на државата и воведување на двојазичност. Тие го повторија барањето до претседателот на државата Ѓорге Иванов да не го доделува мандатот на СДСМ, бидејќи се револтирани, како што посочија, од постапките на лидерот на СДСМ за воведување на двојазичност и децентрализација на државата. Учесниците на протестот истакнаа дека не сакаат да живеат во држава во која политичарите го делат народот и прифаќаат туѓи платформи кои не носат подобра иднина за граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични

Тие го повторија барањето до претседателот на државата Ѓорге Иванов да не го доделува мандатот на СДСМ, бидејќи се револтирани, како што посочија, од постапките на лидерот на СДСМ за воведување на двојазичност и децентрализација на државата. Учесниците на протестот истакнаа дека не сакаат да живеат во држава во која политичарите го делат народот и прифаќаат туѓи платформи кои не носат подобра иднина за граѓаните на Македонија.
| | веќе видена | слични

И денеска продолжуваат протестите на земјоделците против албанската платформаСо трактори и останата земјоделска механизација, тие ја блокираа скопската обиколница кај Стајковци, со што го искажаа својот револт за воведувањето на двојазичност во државата и давајќи поддршка за унитарноста на Македонија и зачувување на нејзините темели.
| | веќе видена | слични

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 589 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 139 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Студија објавена од весникот „Сан“ открива кои тренери потрошиле најмногу пари за трансфери во историјата на фудбалот. Едвај има навивач да се изненади дека ...
сите 45 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Секоја идеја за редефинирање на Македонија нема да ви помине (ВИДЕО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: