Бомбардиран Сирт, родниот град на Гадафи

2 копии

Силите на меѓународната коалиција продложуваат во понеделникот навечер со нападите при што се бомбардирани градот Себха длабоко во либиската територија и пристаништето во Сирт, родното место на либискиот лидер Моамер ел-Гадаф, јавува AFP повикувајќи се на либиските власти, кои јавуваат за бројни жртви. Уште при разгледувањето на можностите за воена акција против Либија, францускиот претседател Николас Саркози им предложи на партнерите од Европската унија воздушни удари врз воениот аеродром во градот Сирт, кој се наоѓа на 500 километри источно од Триполи, на воениот аеродром во Сабха во јужниот дел од земјата, како и врз командниот центар на Моамер ел-Гадафи во Триполи. Податокот дека командниот центар на Гадафи во резиденцијалниот комплекс Баб ел-Азизија е уништен од страна на коалициските сили беше потврден претходно во понеделникот. „Вие го видовте ова место (мисли на аеродромот во Сирт). Ова е цивилен аеродром. Тој беше бомбардиран и многу луѓе беа убиени“, изјавил на прес-конференција претставникот ...
| | веќе видена | слични

ВАШИНГТОН - Воената кампања предводена од САД за уништување на противвоздушната одбрана на полковникот Моамер ел Гадафи и воспоставување зона на забранети летови над Либија речиси ги постигна своите првични цели и САД брзо се движат кон предавање на командата на сојузниците во Европа, изјавија официјални американски претставници. Но, огнената моќ од над 130 крстосувачки ракети „томахавк“ и нападите од сојузничките воени авиони се' уште не се успешни во постигнувањето на поамбициозните барања од САД - повторени од претседателот Обама во писмото до Конгресот испратено во понеделникот - полковникот Гадафи да ги повлече своите сили од опколените градови и прекин на сите напади врз цивилите. Либиските владини сили продолжија со повремените борби во понеделникот и вторникот, пркосејќи им на резолуциите на ОН со кои се овластија сојузничките напади. Во Резолуцијата се бара моментен прекин на огнот од силите на полковникот Гадафи и ставање крај на нападите врз цивилите. Кампањата во вторникот предизвика нова ...
| | веќе видена | слични

Бунтовниците бараат нови воздушни напади врз армијата на Гадафи, но нагласуваат дека не сакаат странски копнени сили во државата. Крајна цел е освојување на Триполи, велат тие РАКЕТИРАНА РЕЗИДЕНЦИЈАТА НА ЛИБИСКИОТ ЛИДЕР Ракетниот напад врз резиденцијата и командниот центар на либискиот лидер во Триполи вчера ја натера западната коалиција со сите сили ги демантира тврдењата дека се обидува да го убие Моамер Гадафи. САД, Франција и Британија нагласуваат дека целта на воената интервенција не е ликвидација на Гадафи, туку заштита на цивилите, но лондонските медиуми пренесоа изјава од британскиот министер за одбрана Лиам Фокс дека би одобрил хируршки прецизен напад врз засолништето на полковникот ако можат да се избегнат цивилни жртви, нагласувајќи оти Гадафи е легитимна цел. Пензионираниот капетан на морнарицата на САД Алек Фрејзер оцени дека Гадафи може да биде убиен дури и ако не е цел на операцијата, нагласувајќи дека тогаш коалицијата не може да се обвини за неговата смрт. - Ако се крие некаде каде што ...
| | веќе видена | слични

ТРИПОЛИ - Западните сили вчера во текот на ноќта го почнаа вториот бран воздушни напади врз Либија и официјални претставници во Триполи изјавија дека проектилот со кој требало да се убие Моамер Гадафи ја уништил зградата во неговиот добро обезбедуван комплекс. „Тоа беше варварско бомбардирање“, изјави портпаролот на владата, Муса Ибрахим, покажувајќи парчиња шрапнел за кои рече дека се од проектилот. „Ова е контрадикторно со соопштенијата од САД и западните земји дека нивна цел не е да го напаѓаат ова место“. Вториот бран воздушни напади од западните земји, исто така, ги погодија силите на Гадафи околу Аџдабија, стратегиски град во пустината, дел од источна Либија за која бунтовниците имаат цел повторно да го заземат и каде што нивните борци посочија дека имаат потреба од поголема помош за да ги продолжат борбите против непријателот. „Ако не добиеме поголема помош од Запад, силите на Гадафи ќе не' изедат живи“, рече Ноу Мусмари, бунтовнички борец за Ројтерс. САД, кои ги спроведуваат воздушните напади во ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Силите на меѓународната коалиција рано утрово ги нападнале радарските системи во две бази на противавионската одбрана на Либија во источниот дел од земјата, јавува катарската сателитска телевизија Ал Џазира. Како што јави телевизијата, нападнатите бази се наоѓаат источно од бунтовничкото упориште Бенгази, но нема потврда од страна на коалициските сили. Портпаролот на француската армија изјавил дека француските борбени авиони во ноќта од понеделник кон вторник не извршувале никакви летови над Либија, иако изминатите денови тие беа најактивни во бомбардирањето на позициите на силите лојални на либискиот водач полковникот Моамер ел-Гадафи. Светските новински агенции јавуваат и за ситуацијата во главниот град Триполи каде во понеделникот доцна навечер одекнувале експлозии и се слушале истрели од дејствувањето на противвоздушната одбрана. Либиската државна телевизија соопшти дека во престолнината биле нападнати неколку цели, додека западните сили се’ уште не ги потврдуваат новите напади извршени во рамките на ...
| | веќе видена | слични

Западните коалициски сили вчера со напад од воздух уништија утврдено упориште на Муамар Гадафи во Триполи, но не го ликвидираа либискиот лидер, кој најави „долга и крвава војна“, јави Ројтерс . Во вториот бран од нападите учествувале британски и италијански авиони, откако американски и британски бродови и подморници истрелале 110 проектили во саботата вечер и во неделата наутро. Упориштето на Гадафи, во чии рамки се наоѓа и касарна со противвоздушни батерии и други инсталации, беше цел на бомбардирање и во 1986 година, по наредба на тогашниот американски претседател Роналд Реган. Два часа по нападот, либиските сили одведоа западни новинари да го посетат разурнатиот комплекс - недалеку од светлиот гостински шатор во кој Гадафи ги прима високите гости, трикатната зграда била полуразурната, со голема дупка во фасадата. - Тоа беше варварско бомбардирање. Ова е спротивно на американските и на западните најави дека немаат намера да го нападнат ова место - изјави владиниот претставник Муса Ибрахим. САД официјално ...
| | веќе видена | слични

Нов момент најавен од британски владини извори: смената на Гадафи, всушност, е една од целите на мисијата на меѓународната коалиција Пентагон соопшти дека коалициските сили предводени од САД успеале да ги разбијат и изолираат војските на либискиот лидер Моамер Гадафи по военовоздухопловната офанзива за време на викендот и оти американските војници се подготвени да го предадат раководството на операцијата на други земји. Според претставникот на американската Воена команда, вицеадмиралот Вилијам Гортни, воздушните удари се "многу ефикасни" и Пентагон смета дека силите на Гадафи се "под стрес, во изолација и конфузија". Тој додаде дека коалициските сили не загубиле ниту еден авион и нема настрадани пилоти. Гортни вели дека нема докази оти во операцијата наречена "Зората на Одисеј" загинале цивили. Шефот на Пентагон, американскиот секретар за одбрана Роберт Гејтс изјави дека САД очекуваат "за неколку дена да го предадат раководењето со воената операција во Либија на коалицијата, предводена од Франција и Велика ...
| | веќе видена | слични

Силна експлозија одекна во понеделникот попладне во либискиот главен град Триполи, во близина на резиденцијата на лидерот на државата а во градот се слушнал интензивен оган на противвоздушната одбрана, јавува Agence France-Presse Засега нема информации за евентуални жртви и кој објект од резиденцијалниот комплекс на либискиот лидер Моамер ел-Гадафи е погоден во нападот на сојзуничките авиони. Операцијата на бомбардирање на позициите на армијата лојална на Гадафи почна во саботата попладне со нападите на француските ловци бомбардери „рафал“. Во воздушните напади на Либија, покрај Франција, на разни начини учествуваат и САД, Велика Британија, Италија, Шпанија, Белгија и Данска. Коалициските сили ги ракетираат противавионските и комуникациските системи на Либија врз кои досега се истрелани најмалку 130 крстосувачки проектили „томахавк“. Според либиските власти, во овие бомбардирања загинале најмалку 60 лица, од ко најмногу се цивил. Западните земји ги негираат овие информации. Како што беше јавено ...
| | веќе видена | слични

Британската армија е подготвена да изведе хируршки прецизна воена операција за убиство на либискиот полковник Моамер Гадафи, изјави министерот за одбрана на Британија Лијам Фокс. Тој нагласи дека веднаш и без размислување би одобрил напад на скривалиштето каде што се наоѓа либискиот диктатор, за да се избегне понатамошно убивање цивили. Според него, Моамер Гадафи е легитимна цел на воените дејства во Либија. Неговата изјава доаѓа пред вториот бран воздушни напади на коалициските сили врз Либија во кој беше срамнета зграда во резиденцијалниот комплекс на Гадафи, Баб ал Азизи, во Триполи. Објектот од четири ката служел како команден центар на Гадафи. Се шпекулира дека полковникот за влакно спасил жива глава од ракетите. Во воздушната офанзива предводена од Франција, Британија и од САД, речиси е целосно уништена противвоздушната одбрана на полковникот, спречен е нападот на бунтовничкиот центар Бенгази, а се уништени и голем број аеродроми, тенкови и тешка артилерија на силите на полковникот. И додека Гадафи се ...
| | веќе видена | слични

Триполи, 22 март – Коалиционите сили ја бомбардирале воздушната база Бусети, од другата страна силите на Моамер Гадафи го нападнале Зитан. Жртвите имало на двете страни јавија светските агенции. Советот за безбедност на Обединетите Нации ќе заседава во четврток на барање на Либија. Противвоздушната одбрана дејствувала над Триполи обидувајќи се да воспостави зона на забранети летови. Акцијата е преземена на основа на мандат што им е даден со резолуција 1973 на Советот за безбедност на ОН. Силите на меѓународната коалиција продложуваат во понеделникот навечер со нападите при што се бомбардирани градот Себха длабоко во либиската територија и пристаништето во Сирт, родното место на либискиот лидер Моамер ел-Гадаф, јавува AFP повикувајќи се на либиските власти. Американскиот претседател Барак Обама изјави дека САД ќе ја префрли својата водечка улога во нападите во Либија кон друга држава, за да се осигури дека товарот на спроведување на резолуцијата на ОН против полковникот Моамер Гадафи е рамномерно распределен. ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Два дена по катастрофалниот земјотрес во Мексико, при што загинаа најмалку 230 лица, спасувачките тимови воспоставија контакт по телефон со деца затрупани под ...
сите 194 | | | веќе видена

Доколку Северна Кореја изврши тестирање на хидрогенска бомба во Тихиот Океан, тоа ќе биде „промена на играта“ и САД ќе го третираат сериозно, но не веруваат ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Бомбардиран Сирт, родниот град на Гадафи

Од:
До кого (е-маил):
Порака: