Движење БЕСА: Платформата ќе ја врати Македонија на патот на евроинтеграциите


Платформата Редефинирање е една многу значајна точка со која Македонија може да се врати на патот на евро-интеграциите, истакна во вторник претседателот на БЕСА Билал Касами, на средбата со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние. Движењето БЕСА и на овој состанок го повтори ставот дека е време партиите на смогнат сили за имплементирање на реформите кои произлегуваат од Извештајот не Прибе, и сите други потребни промени кои се во доброто на граѓаните. Двете страни се согласија дека вакви пријателски состаноци треба да продолжат и во иднина.
| | веќе видена | слични
2 копии

Албанските партии ќе формираат тело кое ќе изготви предлог-закон за употреба на албанскиот јазик, е заклучокот од денешната средба меѓу претставниците на Алијансата на Албанците и на ДУИ. На средбата одржана во Скопје присуствуваат лидерот на ДУИ, Али Ахмети, претседателот на Движењето за реформи-ДПА, Зијадин Села, претседателот на Унитети (Единство) Гзим Острени и претседателот на НДП, Весел Мемеди. Села по средбата изјави дека во рок од три дена албанските политички партии треба да предложат по двајца нивни претставници со цел да се направи правилник за функционирањето на ова тело. Додаде дека парламентарните партии на Албанците дебатирале за декларацијата на Албанците и како понатаму ќе се одвиваат средбите. Во контекст на тоа рече дека во иднина средбите треба да се одржуваат во Собранието. - Дебатиравме околу нацрт верзијата на законот за албански јазик и ги хармонизиравме нашите ставови околу ова прашање. Заедно работиме на предлог на закон кој ќе ги задоволува потребите на Албанците, рече Села. На ...
| | веќе видена | слични

Зијадин Села побарал од лидерот на ДУИ, Али Ахмети работни групи на ДУИ и Алијансата на Албанците да составуваат предлог закон за јазици поради тоа што не му бил доволно добар предлогот кој Ахмети го испрати до лидерот на СДСМ, Зоран Заев, дознава неофицијално А1он. Зијадин Села денеска по средбата со Ахмети рече дека ќе побара да се отвори Уставот бидејќи тој треба да претрпи промени, иако Заев изјави дека нема да има компромис за нешто што е надвор од Уставот. Изворот на А1он од СДСМ вели дека и законот за јазици кој го предложил Ахмети бил многу ригорозен и дека партијата стои на ставот дека тие немаат намера да го менуваат Уставот бидејќи тој е доволно добар за сите граѓани во Македонија. ( Извор/А1Он )
| | веќе видена | слични

Парламентарните партии на Албанците дебатираа за декларацијата на Албанците и како понатаму ќе се одвиваат средбите, изјави по денешната средба со лидерот на ДУИ Али Ахмети, лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села.– Ќе се формира заедничко тело на парламентарните партии на Албанците кое ќе работи на Законот за употреба на Албанскиот јазик и на преговорите. Разговорите во иднина ќе се одвиваат во Собранието.Парламентарните партии ќе треба во рок од три дена да предложат членови на тоа тело кое ќе работи на Правилник за преговори и ќе подготват драфт верзија на законот заупотреба на Албански јазик кој ќе ги задоволи потребите на Албанците – рече Села.Села изјави дека дека ставовите се јасни дека потписи за мандат на Заев ќе ги дадат, но тоа не значи и поддршка за Влада.Текстот е преземан од Фокус
| | веќе видена | слични

Зијадин Села Лидерот на ДР-ДПА е подготвен да даде потписи за мандат на Зоран Заев, лидерот на СДСМ, но тоа не значело и поддршка за Влада. Ова го изјави Села по средбата во хотелот „Арка“, додавајќи дека денеска парламентарните партии на Албанците дебатирале за декларацијата на Албанците и како понатаму ќе се одвиваат средбите. – Во иднина овие средби треба да се држат во Собрание. Дебатиравме околу законот за Албански јазик. Закон кој ќе биде предложен од ова тело, работиме на предлог кој ќе ги задоволува потребите на Албанците – изјави Села. Според него треба да се отвори Уставот бидејќи во него има многу недоследности. – Ова е неприфатливо од македонските партии, иако многу земји повеќе пати го менувале Уставот – рече Села.
| | веќе видена | слични
2 копии

Парламентарните партии на Албанците ќе формираат тело кое ќе изготви предлог закон за употреба на јазиците. Тие треба во рок од три дена да предложат по двајца нивни претставници за да се направи правилник за негово функционирање.Според претседателот на Алијансата за Албанците во иднина овие средби би требало да се одржуваат во собранието. Нa овој начин, предлозите на законот за јазикот кои до сега ги разменија со СДСМ ќе бидат оставени наза. дПрашањето околу албанскиот јазик мора конечно да се реши, вели Села. Алијасата ќе предложи промена на Уставот, и во тоа тој не гледа ништо спорно.Прашањето околу одговорноста за тоа до каде и до кога ќе оди целиот овој процес на кој во моментов не му се гледа крајот, според Сeла не треба да му се поставува нему, ниту пак на партиите на Албанците.Села повтори дека ќе ги дадат потписите за мандат на Заев , ама не значи дека тоа се потописи за влада.Од високи извори во СДСМ дознаваме дека дел од барањата за јазикот кои ДУИ завчера ги пратил во СДСМ, за опозициската ...
| | веќе видена | слични

ДУИ, Беса и Алијансата за албанците-партиите од албанскиот блок кои преговараат со опозицијата за формирање на нов владин кабинет денеска ќе се сретнат. Сите очи сега се вперени во ДУИ. Од Ахмети се очекува да го каже ставот за влада со СДСМ. По денешната средба јавноста очекува конкретни ставови од албанскиот блок, а според некои медиуми Зијадин Села е иницијатор на оваа средба и тој ќе барал официјализирање на албанскиот јазик. Меѓутоа, за да се воведе двојазичност на цела територија тоа треба да се случи со двотретинско мнозинство, односно со поддршка на ВМРО ДПМНЕ, а сите го слушнавме ставот на Груевски и неговата партија дека тие не прифаќаат двојазичност. Како што е познато овие денови Заев и Ахмети си праќаат предлози и забелешки, но во јавноста не излезе ништо конкретно, дали се работи за предлози од страна на двете партии и услогласување на ставот во однос на јазичното прашање. Опозицискиот лидер Заев вчера посочи дека преговараат и дека гледаат се да биде во рамки и согласност на Уставот и ...
| | веќе видена | слични

Прашан дали тоа значи дека нема да му ги дадат потписите на Заев за формирање на коалиција која би формирала и новиот владин состав, Села вели дека доколку бидат прифатени нивните решенија за јазиците, ќе бидат испорачани и потписите но тоа не значи Се договорија да се договорат. По двочасовни разговори на Алијансата за Албанците и првиот човек на ДУИ, говорниците излегоа со став дека досегашните предлози на македонските парламентарни партии се неприфатливи за нив. Како што рече Зијадин Села, договориле ново тело со по двајца претставници од сите партии кое треба да се состане за најмногу три дена, по што допрва ќе создава ново законско решение за употреба на јазиците, од кое нема да отстапат. Прашан дали тоа значи дека нема да му ги дадат потписите на Заев за формирање на коалиција која би формирала и новиот владин состав, Села вели дека доколку бидат прифатени нивните решенија за јазиците, ќе бидат испорачани и потписите но тоа не значи и поддршка за Влада. Според Села, немало ништо спорно македонскиот ...
| | веќе видена | слични

За албанските парламнетарни партии ќе биде прифатлив само оној предлог закон за употреба на албанскиот јазик кој ќе се подготви во рамки на тело кое тие ќе го формираат – ова произлезе од средбата на Алијансата за албанците и ДУИ. Села и Ахмети договориле тело кое ќе функционира и во рамки на Собранието а ќе го спроведува потпишаното во албанската платформа. За албанските партии ќе биде прифатрлив закон за употреба на албанскиот јазик што ќе го подготват само тие, било кои други проекти се неприфатливи, рече Села но и најави дека за решавање на ова прашање ќе се бара отварање на Уставот. Ахмети по средбата не даде изјава. Дали за него е прифатлив предлогот кој Заев доцна синоќа му го вратил дообработен останува нејасно. БЕСА не присуствуваа на средбата. Како што велат не чувствувале обврска оти не била во духот на Албанската платформа. Движењето БЕСА стои на ставот дека и покрај тоа што некои политички експоненти – на инфантилен начин – ја присвоја Декларацијата, сепак Движењето БЕСА ќе продолжи да ја ...
| | веќе видена | слични

Заврши средбата на ДУИ и Алијансата на Албанците на кои не им се придружи Движењето БЕСА. По средбата Али Ахмети ги избегна новинарите, а Зијадин Села посочи дека Заев ќе добие потписи, но не мора да значи дека тие ќе бидат поддршка за Влада. Албанските парламентарни политички партии во рок од три дена ќе формираат тело кое ќе направи правилник за функционирањето на албанските политички партии и ќе состави предлог Закон за употреба на јазиците кој ќе ги задоволува потребите на Албациите. Села открива дека дебатирале за декларацијата на Албанците и како понатаму ќе се одвиваат средбите. „Во иднина овие средби треба да се држат во Собрание. Дебатиравме околу законот за Албански јазик. Закон кој ќе биде предложен од ова тело, работиме на предлог кој ќе ги задоволува потребите на Албанците“, вели тој. Села пред новинарите истакна дека македонските партии создавале нестабилност и дека треба да се отвори Уставот. Македонските партии прават нестабилност, за тоа обратете се кај нив, Албанците никогаш не сакале да ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Движење БЕСА: Платформата ќе ја врати Македонија на патот на евроинтеграциите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: