Дракслер ги растажи Каталонците, но и Англичаните


Одличната партија на Џулијан Дракслер (23) во победата на Пари Сен Жермен над Барселона од 4-0, во вечерашниот прв меч од осминафиналето на Лигата на шампионите, е во центарот на вниманието на англиската фудбалска јавност, која жали зошто германскиот репрезентативец не настапува во Премиер-лигата.Талентираниот Дракслер беше еден од клучните играчи на ПСЖ, постигнувајќи го вториот гол за неговата екипа, за која Анхел ди Марија беше двоен стрелец, а еднаш погоди и Единсон Кавани.Љубителите на фудбалот и медиумите од Островото не можат да прежалат зошто офанзивниот играч за врска го избра ПСЖ наместо Арсенал или Ливерпул, кои долго време беа заинтересирани за него, додека настапуваше за Волфсбург.На социјалните мрежи можат да се забележат бројни коментари на англиските навивачи кои воглавно се шегуваат на своја сметка. „Би дал сѐ, за да го имаме Дракслер во Арсенал“, „Арсеналовиот Дракслер зголеми на 2-0“, „Ова е чудо, откако Дракслер покажа дека не е доволно добар за Арсенал на Европското првенство во ...
| | веќе видена | слични

Директорот на Борусија Дортмунд Ханс-Јоаким Вацке откри дека добил смртни закани откако неговиот тим го победи РБ Лајпциг со 10:0 во контроверзен натпревар на 4 февруари. Денеска, славниот „Жолт ѕид“ беше празен за дуелот со Волрфзбург поради навредливите транспаренти на мечот со РБ Лајпциг, а клубот беше казнет и парично со 100 илјади евра. Вацке вели дека тој и неговото семејство добивале смртни закани по мечот, на кој Пјер-Емерик Обамејанг беше стрелец на единствениот гол. – Кога само би можел да објавам се што добив последниве две недели. Меѓу другото, ми се закануваа дека ќе ме обесат или дека кога ќе одам низ источна Германија нема да стигнам ниту до Саксонија. Јас лично можам да живеам со тоа, но ова многу тешко ја погодува мојата фамилија – се пожали Вацке. Тој претходно изјави дека РБ Лајпциг е формиран за да продава лименки сок, но негира дека имал намера да ги провоцира навивачите на клубот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Најдобриот фудбалер во светот, Кристијано Роналдо го искористил своето влијание во клубот, за да ја спречи можноста за трансфер на Пјер Емерик Обамејанг во неговиот клуб. Стрелецот на Борусија Дортмунд на неколку пати се самопредложи на „белите“, а партнерот на Роналдо во нападот Карим Бензема е критикуван поради слабата форма. Токму тоа го натерало шефот Флорентино Перез да размислат дали да го привлече габонецот од Дортмунд. По ова Кристијано се вмешал веднаш и наложил „вето“, бранејќи го својот соиграч, со кого имаат вкупно 119 гола во Лигата на шампионите – повеќе од било кој друг напаѓачки пар. Пред малку повеќе од еден месец, пак, се појави информација дека Обамејанг е несакан од тренерот на Реал, Зинедин Зидан.
| | веќе видена | слични

Една од причините за слабите резултати на Борусија Дортмунд сигурно е и променливата форма на Пјер Емерик Обамејанг. Најдобриот стрелец на „милионерите“ одигра очајно против Бенфика во ЛШ, не реализирајќи неколку зицери пред да промаши и пенал, со што беше главен виновник за поразот од 1-0 во Лисабон. Иако веднаш по тој меч Тухел истакна дека Обамејанг е изморен откако настапуваше за Габон на Купот на Африкански Нации, тренерот на „милионерите“ нема намера да му даде одмор на овој фудбалер за време на денешниот натпревар со Волфсбург. „ Размислувавме дали да го одмориме минатиот викенд со Дармштад, но дојдовме до заклучок дека нема потреба бидејќи тој е 100% подготвен, нема ниту најмала повреда. Мојот став е дека на Обамејанг не му е потребен одмор, туку голови, со самото тоа веднаш ќе му се врати самодовербата и ќе наликува на своите најдобри денови. Дуелот со Волфсбург е меч на кој мораме да стигнеме до цел плен и помошта на Обамејанг дефинитивно ќе ни биде добредојдена “ – ијави Тухел. Борусија Дортмунд ...
| | веќе видена | слични

Фудбалерите на Пари Сен Жермен, Анхел ди Марија и Едисон Кавани долго ќе ја паметат победата (4:0) над Барселона остварена синоќа на своите родендени во 1/8 финалето од Лигата на шампионите. „Мојот престој во ПСЖ имаше многу сјајни моменти, но оваа победа има посебен вкус, бидејќи е остварена на мојот роденден. Долго ќе се сеќавам на овој ден“, изјави стрелецот на четвртиот гол за парижаните. Триумфот над Каталонците го најави уште еден славеник. „Да се победи Барселона со ваков резултат, на мојот роденден е неверојатно. За ваква вечер не можев ниту да сонувам. Одигравме совршени“, истакна двојниот стрелец Анхел ди Марија. Реваншот е на 8 март во Барселона.
| | веќе видена | слични

Репрезентативец на Аргентина постигна два прекрасни гола меѓу кои во листата на стрелци се додаде и Дракслер, а Уругваецот стави точка на маките на Каталонците во Париз - 4:0 Барселона е играчки понижена и резултатски разнесена на „Паркот на принцевите“ во првиот осминафинален натпревар во Лигата на шампиони. Екипата на ПСЖ, во едно од своите најдобри изданија во последните неколку години, заслужено триумфира со 4:0 и веројатно обезбеди место во четврт-финалето. Двоен стрелец беше Анхел ди Марија (18’ и 55’), Јулијан Дракслер реализира во 40’, а печат на извонредната париска вечер на „светците“ стави Единсон Кавани во 72’. „Ова е неверојатно. Ја победивме Барселона со 4:0 на мојот роденден. Одигравме совршен меч. Поубава вечер не можевме да замислиме и посакаме“, одушевен е аргентинскиот репрезентативец кој двапати го совлада Тер Штеген со удари надвор од казнениот простор на денот на прослава на 29. роденден. И Кавани го збогати својот 30. роденден со погодок во мрежата на Барселона. Уругваецот ја затвори ...
| | веќе видена | слични

Карим Бензема е нов француски рекордер по брјот на голови во Лигата на шампионите. По денешниот израмнувачки гол за тимот на Реал Мадрид, тој изби на врвот на листата со 51 постигнат гол. Веднаш зад него се наоѓаат Тјери Анри, кој застана на бројката од 50 постигнати голови и Давид Трезеге со 29 голови. Пред Бензема на вечната листа се наоѓаат само четворица фудбалери. Тоа се Кристијано Роналдо (95), Лионел Меси (93), Раул Гонзалес Бланко (71) и Руд ван Нистелрој (56).
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонското државно знаме вечерва се вее во Минхен, на мечот помеѓу домашниот Баерн и лондонски Арсенал во првиот осминафинален меч од Лигата на шампионите. По 65 минути игра, домаќинот има убедлива предност од 4-1 и е на чекор до сигурна победа пред реваншот во Англија.
| | веќе видена | слични

Ако се суди според прикажаниот фудбал и постигнатите резултати на почетокот од продолжението на сезоната во елитното клупско фудбалско натпреварување Лигата на шампионите, тогаш ни претстои неизвесна завршница за европската круна. Францускиот ПСЖ ја декласира фаворизираната Барселона (4-0), а Бенфика си обезбеди предност против бундеслигашот Борусија Дортмунд (1-0) за реванш-мечевите од осмина-финалето закажани за 8 март. ПСЖ го одигра еден од најдобрите натпревари во последните неколку години и заслужено ја растури Барселона. Со овој триумф ПСЖ е блиску и до пласман во четврт-финалето. Анхел Ди Марија за својот роденден се честеше со два гола, роденденски подарок си обезбеди со еден пoгодок и Единсон Kавани, на кои за убедливиот триумф им се приклучи и Јулијан Дракслер. - за време на мојот престој во ПСЖ имаше многу убави моменти, но оваа победа има посебен вкус, бидејќи е остварена на мојот роденден. Долго ќе се сеќавам на овој меч - изјави стрелецот на четвртиот гол Kавани. Главниот мотор на „светците“ ...
| | веќе видена | слични

Анхел Ди Марија беше еден од најзаслужните за неверојатната победа која ја оствари ПСЖ на првиот осминафинален дуел со Барселона во Лигата на шампионите, откако успеа на двапати да испрати неодбранливи удари во мрежата на Тер Штеген кој синоќа дури четири пати ја вадеше топката од голот. Оваа победа имаше посебно значење за аргентинскиот фудбалер поради фактот што вчера го славеше својот 29-ти роденден, а повеќе од јасно е дека не можеше да посака подобар ривал против кој ќе прослави една ваква висока победа. Аргентинецот не го криеше своето огромно воодушевување по крајот на мечот на „Паркот на принцовите“, потсетувајќи дека и тој си заминал од теренот како големите ѕвезди на Барселона, кога Реал Мадрид доживеа болен пораз на гостувањето кај каталонскиот гигант во 2010 година (5:0). – Јас го доживеав дебаклот од 5:0 како играч на Реал Мадрид и тогаш си заминав од теренот со лицата кои овојпат ги имаа играчите на Барселона. Моите пријатели од Реал веќе ми се јавија и ми честитаа за големата победа од 4:0, – ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Законот гарантира независен правосуден систем, но и одговорност и казнивост за сите што прекршиле закон. Тоа е една од основите за напредок на државата кон ...
сите 192 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 304 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 303 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дракслер ги растажи Каталонците, но и Англичаните

Од:
До кого (е-маил):
Порака: