За Кремљ оставката на Флин е работа на Вашингтон, Трамп бил предупреден дека може да биде уценуван од Москва


Оставката на Мајкл Флин, советникот за национална безбедност на американскиот претседател Доналд Трамп, откако во медиумите протекоа неговите контакти со руски лица, е „внатрешна американска работа“, оценија во вторникот од Кремљ, а американскиот медиум пишуваат дека Трамп бил запознаен дека сега неговиот веќе поранешен советник бил можело да биде уценуван од Москва. Флин во американската и странската јавност е извонредно ценет како воено-разузнавачки експерт кој помагал во борбата против бунтовничките мрежи во Авганистан и во Ирак. Армијата ја напушти откако поранешниот демократски претседател Барак Обама во 2014 година му даде отказ од функцијата директор на воената Одбранбена разузнавачка агенција (DIA) по поплаките околу неговиот начин на раководење „Тоа е внатрешна работа на Соединетите држави, внатрешна работа на претседателот Доналд Трамп. Тоа не е наш проблем.. Не сакаме на ниеден начин да ја коментираме оваа афера“, истакна портпаролот на рускиот претседател, Дмитриј Песков. Водечките руските ...
| | веќе видена | слични

„Преостанатите“ од службите на Обама се добро организирании раководени од поранешниот заменик советник за национална безбедност, Бен Роудс. Прв успех им е соборувањето на советникот за надионална безбедност на Трамп, Мајк Флин, кој се подготвуваше да објави детали за намерно криење на информации од администрацијата на Обама поврзани со договорот со Иран. Протекуваат строго доверливи информации, што значи дека тие луѓе се високо во хиерархијата на безбедносните служби. Не е изненадувачи тоа што луѓе од претходната власт сакаат да го зачуваат наследството на Обама, кои се замислуваат дека се храбри борци во отпорот против “тиранијата“ на Трамп, затоа што Русија ги украла изборите. Тие веруваат дека администрацијата на Обама имала мисија на месија да ја промени Америка. Се поврзуваат со долгогодишните бирократи и многу новинари на нивниот список. Интернет страната breitbart.com деновиве пак излезе со текст се со цел да ја опише поранешната влада т.е „владата во сенка“ на Обама која има намера да го попречи ...
| | веќе видена | слични

Вицеадмиралот Роберт Харвард ја одби функцијата советник за национална безбедност што му ја понуди американскиот претседател Доналд Трамп. Харвар требаше да го замени пензионираниот генерал Мајкл Флин кој даде оставка неделава. Харвард соопшти дека ноже да ја превземе обврската, бидејќи како што кажа, „оваа работа бара посветеност 24 часа на ден, фокус седум дена во неделата и посветеноста да се заврши на вистински начин“ Роберт Харвард работел во Националниот совет за безбедност во администрацијата на претседателот Џорџ В. Буш, за контратероризмот и е поранешен член на специјалната единица на американската морнарица. Тој зборува персиски јазик, а се пензионирал во 2013 та година. Во моментот работи како извршен директор во компанијата „Локхид Мартин”, каде е фокусиран на соработката со Обединетите Арапски Емирати. Инаку, Мајкл Флин неделава даде оставка заради погрешно информирање околу неговите контакти со руски официјални лица за време на претседателскиот транзиционен период.
| | веќе видена | слични

Лажни вести – вака претседателот на САД Доналд Трамп ги нарече информациите дека се води истрага дали и други негови советници во предизборниот тим имале контакти со руски официјални лица. ,,Тие за тоа незнаат ништо. Не биле во Русија. Никогаш телефонски не се јавиле во Русија. Никогаш не примиле повик од Русија. Се се тоа лажни вести“ нагласи Трамп. Трамп го бранеше својот поранешен советник за национална безбедност Флин за кој рече дека не направил ништо погрешно кога пред инаугурацијата разговарал со рускиот амбасадор. Флин даде оставка бидејќи се утврди дека не пренел прецизно што се  зборувал со Русинот.  Трамп рече дека нема никаков бизнис во Русија и дека со години не завртел некој телефон во оваа земја. Во ист стил со напад кон медиумите, Трамп одговори и на коментарите дека неговата администрација не се снашла најдобро по инаугурацијата. ,, Ќе вклучам телевизија , ќе отворам весници и гледам пишуваат за хаос. Пишуваат дека сум во хаос а мојата администрација всушност работи како подмачкана и покрај ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Американското Федерално биро за истражување (ФБИ) не предвидува да се покрене обвинување против доскорешниот советник за национална безбедност Мајкл Флин, во врска со неговите телефонски разговори со рускиот амбасадор, пред влегувањето на Доналд Трамп во Белата куќа- јавува Си-Ен-Ен повикувајќи се на изјава на висок функционер на Бирото. Флин беше сменет од претседателот на САД , на почерокт од оваа недела, откако призна дека ја „сокрил„ од потпретседателот Мајк Пенс информацијата за разговорите што во текот на декември ги имал со амбасадорот на Русија, Сергеј Кисљак. Функционери во Белата куќа, претходно, потврдија дека Флин ,сепак, разговарал телефонски со Кисљак и за санкциите на САД кон Русија, откривајќи на тој начин дека советникот на претседателот го излажал потпретседателот. Пенс во јавноста на САД излезе „насамарен„ затоа што пред Нова година, тој на неколкупати тврдеше дека Флин со Русите не зборувал за санкциите, уверувајќи дека за тоа со Флин имал „искрен разговор„. Според американскиот закон, ...
| | веќе видена | слични

Пензионираниот адмирал Роберт Харвард кој беше главен фаворит на Трамп за советник за национална безбедност го одбил американскиот претседател. Харвард всушност беше втор избор на Трамп откако Мајкл Флин беше принуден да се повлече по обвинувањата за наводни врски со руски разузнавачи. „Всушност се сретнав со некои од луѓето кои наводно се вмешани во ова, тие не знаат ништо за тоа, никогаш не биле во Русија, никогаш не телефонирале во Русија, никогаш не добиле телефонски повик од таму, се ова се лажни вести.“ На синоќешната маратонска прес конференција, американскиот претседател ги обвини медиумите дека фабрикуваат вести и се обидуваат да прикажат дека администрацијата е во тотален неред. „Оваа администрација работи како добро подмачкана машина и покрај тоа што не ми го одобруваат кабинетот.“ Харвард ги посочи семејните обврски како причина за одбивањето на функцијата, но американските медиуми тврдат дека побарал од Трамп да му биде дозволено самиот да си го состави тимот во Националниот совет за безбедност, ...
| | веќе видена | слични

Мајкл Флин даде оставка на функцијата, откако призна дека на потпретседателот Пенс прецизно не му кажал што зборувал во телефонскиот разговор со рускиот амбасадор во САД. Според Ројтерс, Харвард го одбил предлогот бидејќи како што објавуваат американските медиуми, не се согласувал со изборот на луѓе кои Трамп ги именувал да бидат дел од тимот на Харвард. 
| | веќе видена | слични

Вашингтон, 17 февруари 2017 (МИА) - Вицеадмиралот Роберт Харвард го отфрли предлогот на претседателот на САД Доналд Трамп да ја заземе функцијата советник за национална безбедност. Харвард го доби предлогот по разрешувањето на Мајкл Флин во понедeлникот, откако се дозна дека не му пренел „целосни информации“ на потпретседателот Мајк Пенс за контактите со рускиот амбасадор во САД. - Тоа е целосно личен избор. По 40 години во армијата сега имам уникатна можност да се радувам на мојот приватен живот, рече Харвард, кој е поранешен заменик-командант на американската Централна команда (Сентком).
| | веќе видена | слични
2 копии

Роберт Харвард, изборот на американскиот претседател Доналд Трамп за советник за национална безбедност ја одби понудата за работа. Пензионираниот вице-адмирал Роберт Харвард беше фаворит на Трамп за оваа функција откако го отпушти Мајкл Флин во понеделникот. Официјален претставник на Белата куќа изјави дека Харвард како причина за одбивањето навел семејни и финанисики обврски, но американските медиуми објавија дека камен на сопнување бил неговиот план да си донесе свој тим. Мајкл Флин доби отказ бидејќи го довел до заблуда потпретседтаелот Мајк Пени за неговите разговори со русдкиот амбасадор во САД. Најновата препрека се појави неколку часа откако Трамп ги негираше медиумските извештаи за неред во Белата куќа, инсистирајќи на прес-конференција дека неговата администрација работи како “фино подесена машина”, пренесува BBC.
| | веќе видена | слични

Американскиот вицеадмиралот Роберт Харвард ја одби понудата на претседателот на САД Доналд Трамп да биде советник за национална безбедност. Харвард требаше да го заземе местото на Мајкл Флин кој во понедeлникот беше разрешен откако се обелодени дека не му пренел „целосни информации“ на потпретседателот Мајк Пенс за контактите со рускиот амбасадор во САД. – Тоа е целосно личен избор. По 40 години во армијата сега имам уникатна можност да се радувам на мојот приватен живот, рече Харвард, кој е поранешен заменик-командант на американската Централна команда (Сентком).
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 904 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Пратеникот од редовите на ВМРО ДПМНЕ, Трајко Вељановски денеска од собраниската говорница запраша како може заменик министер за локална самоуправа да го брани ...
сите 259 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Втор ден социјалните мрежи горат по вчерашниот марш на СДСМ наречен „Чекориме за правда“ на кој присуствуваа присилени истомисленици и членови на СДСМ.Откако ...
сите 108 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

За Кремљ оставката на Флин е работа на Вашингтон, Трамп бил предупреден дека може да биде уценуван од Москва

Од:
До кого (е-маил):
Порака: