Изложба „Божествената љубов и виното” на Новица Трајковски

2 копии

Во Домот на културата „Иван Мазов Климе” во Кавадарци отворена е изложба на ликовниот уметник Новица Трајковски со наслов „Божествената љубов и виното”... Настанот е во рамки на одбележувањето на традиционалната стопанско-туристичка манифестација во чест на верскиот празник Свети Трифун, кој се смета за заштитник на лозарите. Промовирањето на уметничките дела од изложбата почнува од Кавадарци, а подоцна тие ќе бидат презентирани во други градови од државата и во странство. Директорот на Домот на културата Владимир Темков го нарече Трајковски севкупен уметник кој, како што рече, со својата четка ги изразува своето битие и чувствата. За уметноста на авторот говореше и историчарот на уметноста Љубен Пауновски. – Свети Трифун е заштитник и покровител на сите оние кои ја сакаат, негуваат и унапредуваат природата, рече пензионираниот универзитетски професор Кирил Темков, кој ја истакна умешноста со која Трајковски ја покажува својата надареност во уметноста. Пред присутните се обрати и авторот кој, меѓу другото, ...
| | веќе видена | слични

„Божествената љубов и виното“ е насловена изложбата на ликовниот уметник Новица Трајковски, која е отворена во домот на културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци. Настанот беше во рамките на одбележувањето на традиционалната стопанско-туристичка манифестација во чест на верскиот празник Свети Трифун, кој се смета за заштитник на лозарите.Промовирањето на уметничките дела од изложбата почнува од Кавадарци, а подоцна тие ќе бидат презентирани во други градови од државата и во странство.Директорот на Домот на културата, Владимир Темков, рече дека Трајковски со својата четка ги изразува своето битие и чувствата. За уметноста на авторот говореше и историчарот на уметноста Љубен Пауновски. - Свети Трифун е заштитник и покровител на сите оние што ја сакаат, негуваат и унапредуваат природата - рече пензионираниот универзитетски професор Кирил Темков, кој ја истакна умешноста со која Трајковски ја покажува својата надареност во уметноста.
| | веќе видена | слични

Останато

Го поздравувам усвојувањето на повеќе реформски закони, вклучително и Законот за јавно обвинителство. Нивната имплементација треба да го зајакне владеењето на ...
сите 807 | | | веќе видена

Разрешувањето на министерката за труд и социјала Рашела Мизрахи покажува дека моделот на Пржинска влада не функционира и треба да се размислува за негово ...
сите 372 | | | веќе видена

Нема развиена економија без добра инфракструктура, рече лидерот на ВМРО-ДПМНЕ промовирајќи 12 проекти од областа на транспортот и инфраструктурата. Мицкоски ...
сите 193 | | | веќе видена

Последните докази обвинителката Вилма Русковска реши да не и ги открие на јавноста. Побара снимките кои тајно ги снимал осудениот Зоран Милевски Кичеец да се ...
сите 137 | | | веќе видена

Пред седиштето на НАТО се прават последните подготовки за подигнување на знамето на Северна Македонија како 30. членка на Алијансата. Во неделата Собранието го ...
сите 302 | | | веќе видена

Најпогодени од вирусот се старите лица, но и хронично болните, особено оние со дијабетес, кардиоваскуларни и респираторни болести. Од кинескиот Центар за ...
сите 304 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Изложба „Божествената љубов и виното” на Новица Трајковски

Од:
До кого (е-маил):
Порака: