ЛШ-мажи: Вардар лидер во својата група

4 копии

Македонскиот ракометен првак Вардар вечерва во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје го победи Загреб со 25:20 и изби на лидерското место на табелата во групата Б од елитната Лига на шампиони. „Црвено-црните“ до седмата победа сезонава стигнаа по предноста која ја направија со „фуриозниот“ старт и серијата од 5-0. Загрепчани првиот гол го постигна на истекот од 8.минута. Вардарци потоа во неколку наврати имаа плус 6, предност со која заминаа на паузата меѓу двете полувремиња (14:8). Во 34.минута за првпат разликата отиде на седум голови (16:9). Од пет до седум голови изнесуваше предноста на Вардар во текот на целото второ полувреме, со исклучок на еден кризен период кога гостите со серија од 3-0 намалија на 21:17 во 53.минута. Сепак до крајот македонскиот шампион на дозволи изненадување како на средбата во Загреб кога испушти пет голови разлика и претрпе пораз. Алекс Дуешбаев се истакна со седум погодоци, по четири реализации имаа Игор Карачиќ и Лука Циндриќ. На голот со 11 одбрани свој удел во триумфот имаше Арпад ...
| | веќе видена | слични
4 копии

Во аеробик центарот при СЦ „Јане Сандански” секој ден нудиме различни фит-дисциплини кои ќе ви помогнат да ги постигнете посакуваните резултати. Инструкторката Јулијана држи часови во аеробик, пилатес, crossfit и Insanity-програмата. Понеделник – Аеробик (18:30-19:30ч.), пилатес (19:30-20:30ч.), Insanity (20:30-21:30ч.). Вторник – Insanity (18:30-19:30ч.), crossfit (19:30-20:30ч.), пилатес (20:30-21:30ч.). Среда – Аеробик (18:30-19:30ч.), пилатес (19:30-20:30ч.), Insanity (20:30-21:30ч.). Четврток – Insanity (18:30-19:30ч.), crossfit (19:30-20:30ч.), пилатес (20:30-21:30ч.). Петок – Аеробик (18:30-19:30ч.), пилатес (19:30-20:30ч.), Insanity (20:30-21:30ч.). Сабота – Пилатес (09:30-10:30ч.), аеробик (10:30-11:30ч.), Insanity (11:30-12:30ч.). Insanity програмата овозможува најбрзо губење на вишокот калории. Тренинзите се со брзо темпо и висок интензитет, вклучени се кардиоваскуларни вежби, интервални тренинзи и плиометрија. Аеробикот претставува физичка вежба комбинирана од ритмички аеробни вежби. Целта на ...
| | веќе видена | слични

Да се биде солидарен, хуман, да се прифатат различностите и да се задржат и промовираат вистинските човечки вредности, беше основната порака на претставата „Писмо некому" што вчера беше прикажана пред најмладите во Пехчево, а во организација на Фондацијата Елена Лука и театарот „Буден". „Фондација Елена Лука, во соработка со Општина Пехчево и Буден театар, организираше прикажување на детската театарска претстава „Писмо некому" во Домот на културата „Јане Сандански" во Пехчево. Најмладите од Општина Пехчево имаа можност да уживаат во иновативна театарска претстава која испраќа позитивни општествени пораки за солидарност, хуманост и прифаќање на различностите", велат од Фондацијата. Инаку претставата која е базирана на приказните на холандскиот автор за деца Тон Телехен е во режија на Милиана Ленак, игра актерката Сара Климовска, а во музичка придружба на Виктор Гајтаноски и Драгана Заревска.
| | веќе видена | слични
4 копии

Играат во Вардар јуниор лигата и се надеваат дека еден ден локалните спортски сали ќе ги заменат со убавиот „Герфлор" под каков што има во СЦ „Јане Сандански". Сите дечиња членови на Ракометната Академија Вардар имаат можност да бидат и гости на некој натпревар, од лигата на шампионите или СЕХА лигата, да ги гледаат во живо своите идоли, а по завршувањето на натпреварот и да добијат автограм, да направат селфи или да ги гушнат играчите за кои страсно навиваа во текот на натпреварот. Децата од ракометната школа Гостивар Вардар викендов му донесоа среќа на Вардар, кој победи со 25-20 против ППД Загреб, а уште посреќни беа дечињата кога се симнаа на теренот лично да им честитаат на играчите, а добија и гушки и фотографии за спомен. Над 40 –тина девојчиња и момчиња од Гостивар, беа дел од поголемата група гости од Ракометната Академија Вардар, заедно со децата од Урдаревски Вардар, Кисела Вода Вардар, Виница Вардар, Кастратовиќ Вардар, Ново Лисиче Вардар и Илинден Вардар. Сите беа подеднакво страствени навивачи ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот машки ракометен првак Вардар ја постигна својата седма победа сезонава во 10. коло од елитното клупско натпреварување Лигата на шампионите, совладувајќи го многу полесно од очекувањата ППД Загреб (25-20). На гостинот од Хрватска, кој им го нанесе првиот пораз сезонава на „црвено-црните“ му беше ставено до знаење дека во салата „Јане Сандански“ нема што да бара уште на самиот почеток од мечот кога Вардар поведе со 5-0. Загрепчани првиот гол го постигна кон крајот на осмата минута, што беше доволен сигнал дека Вардар ќе ги прокнижи очекуваните бодови кои се врати на лидерската позиција во групата Б, каде има ист број бодови со актуелниот европски првак Kјељце, но подобра гол-разлика и меѓусебен скор од полскиот тим. - Одигравме добар натпревар. Честитки за играчите за победата, сега сме на првото место во групата и малку ќе си дозволиме да уживаме во ова задоволство. Првото полувреме игравме добар ракомет, одбраната беше беспрекорна. Задоволен сум, искористивме многу напади и направивме добра ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Во населба Аеродром на три локации во Општина Аеродром, поточно во населбата Јане Сандански, Острово и Реонски центар Аеродром, поставени се подземни контејнери. Според најавите, отпадот во овие контејнери ќе се третира селективно, по примерот во најразвиените градови. На територијата на Општина Аеродром има вкупно 18 подземни контејнери. Проектот за новите три локации, со вкупно девет подземни чинеше 6 600 000 денари. Целта на овој проект е да се овозможи подобрување на хигиената и зачувување на животната средина. Овој проект започна пред 3 години со изградбата на подземни контејнери. Претходно девет подземни контејнери беа поставени спроти ОУ “Лазо Ангеловски”, пред ТЦ “Три бисери” и зад “ТЦ Kапитол”. На територијата на Град Скопје досега подземни контејнери се инсталирани на 42 локации. За 2017 година се планирани уште 12 локации, односно во 4 општини по три локации.
| | веќе видена | слични

Останато

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Пожар избувна попладнево во шума во селото Варвара во општина Студеничани во околината на Скопје, во правец кон селото Добри Дол, изјави за МИА командантот на ...
сите 257 | | | веќе видена

Поголемиот број од луѓето имаат некои мали навики или начини на однеување за кои мислат дека се нормални, но научниците велат дека овие шест навики се симптоми ...
сите 232 | | | веќе видена

За време на викендов атмосферата постепено ќе се дестабилизира па така во попладневните часови и тоа во сабота само во планинските предели од државава и тоа на ...
сите 225 | | | веќе видена

Винсент Компани летово се врати во Андерлехт и тоа во необична улога како играч-тренер, сепак по само четири кола од новата сезона ќе бидат направени одредени ...
сите 53 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

ЛШ-мажи: Вардар лидер во својата група

Од:
До кого (е-маил):
Порака: