Тачи останува на чело на ДПА до локалните избори

2 копии

Мендух Тачи останува претседател на ДПА до локалните избори. Ова е заклучокот од денешниот шестчасовен состанок на Централното собрание на ДПА во Тетово, на која било решено да не се свикува вонреден конгрес на партијата на за избор на нов претседател по оставката на Тачи поради лошите резултати на последните парламентарни избори во декември лани. - Централното собрание донесе тешка одлука да не го свика конгресот. Имам многу волја да се борам со противниците, но немам никаква волја да се борам со моите луѓе. Временскиот контекст е таков што не ми овозможува многу простор. Се наоѓаме на прагот од локалните избори и морално не сакам да играм како некои други лидери. Ако избиравме друг претседател имаше голема можност да се соочи со многу слаб резултат на локалните избори и тоа да се интерпретираше како ефтин политички трик од моја страна. Прифатив да ја водам партијата на овие локални избори убеден дека ќе имаме многу посилен резултат, но заедно направивме еден компромис со Централното собрание да имаме ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Платформата на албанските политички партии причина за недоразбирања. По завршувањето на состанокот на Централното собрание на ДПА, претседателот Мендух Тачи рече дека не ја поддржува заедничката платформа на албанските партии.Но, претседателот на ДУИ, Али Ахмети, пред три тврдеше дека разговарал неколку пати со Тачи и дека претседателот на ДПА потенцирал дека нема да се противи на платформата на албанските партии.Од коалицијата Преродба со БЕСА, велат дека ја подржуваат платформата, иако имаат недоразбирања со ДУИ, во врска со авторството на платформата.Од коалицијата, Алијанса за Албанците, за ТВ21 изјавија дека ставот останува ист и дека стојат зад заедничката платформа на албанските партии.Веста е преземена од: Таратур
| | веќе видена | слични

Враќањето на Мендух Тачи на претседателската функција во ДПА се до локалните избори и одлуката да не биде свикан партиски конгрес, за дел од аналитичарите е погрешен чекор, информира Алсат М. Аналитичарот Алајдин Демири смета дека оваа одлука ќе доведе до своевидно уништување на ДПА на локалните избори. „Ова е трагикомично, дежа ву ситуација во ДПА. Не е првпат да се појави ваква ситуација – членството треба да го моли претседателот да остане на позиција. Нормално, ова е еден начин на водење политика бидејќи досега кога и да ѝ било густо на партијата, се појавувала истата шема. Од 1997 година, па се досега функционира оваа шема. Ова е дефинитивно погребување на партијата кое ќе се случи на локалните избори“, оценува Демири. Според Демири, еден од факторите кој влијаел Тачи да се врати на претседателската позиција е финансискиот опстанок на партијата. „Никој не може да ја земе таа партија, доколку го имаме предвид финансискиот аспект, бидејќи само Мендух може да ја одржува, бидејќи тој знае колку трошоци и ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Мендух Тачи, по вчерашната одлука на централното претседтелство на партијата да не му ја прифати оставката, изјави дека се вклучува во разговорите за формирање влада. Во својство на лидер на Демократската партија на Албанците Тачи најави дека ќе побара средба со претседателот Иванов и ќе го побара мандатот. „Централното собрание ме овласти да ги почнам разговорите со сите чинители и првиот состанок ќе го барам со Иванов. Ќе барам од него да ми го даде мандатот. Изгледа смешно, но и јас се смеам кога некои други бараат мандат“, изјави Тачи и додаде дека е сигурен дека претседателот ќе му побарал 61 потпис од новите пратеници. Тачи најави и разговори со Заев за можностите да стане дел од новата влада. „Ве уверувам дека имам сериозен пристап кога велам дека барам средба со Иванов. Манипулацијата со гласови не е математика, тоа е политика. Ако сакаме сериозно политички да се разбереме, тогаш треба да отвориме и сериозен разговор. Имаме политичка криза која продолжува и се продлабочува. Некои се загрижени дека ...
| | веќе видена | слични

По шест часа преговори, помеѓу членовите на Централното собрание на ДПА едногласно беше одлучено Мендух Тачи да остане на чело на партијата. Според информациите, Тачи оваа функција ќе ја извршува до локалните избори кои треба се одржат оваа година. По одлуката на Централното собрание, Тачи изјави дека не ја признава платформата на албанските партии и ја нарече славјанско-руска платформа. Оставката Тачи ја поднесе по објавувањето на резултатите од предвремените парламентарни избори кои се одржаа на 11 декември минатата година, на кои ДПА освои само две пратенички места.
| | веќе видена | слични

ДПА денеска ќе одржи Централно собрание на кое ќе се одреди датумот на вонредниот Конгрес на партијата. Од оваа партија официјално не ги откриваат имињата на кандидатите кои претендираат да го заменат Мендух Тачи кој повеќе од еден месец е во оставка. Но, не се исклучува можноста Тачи и понатаму да остане на чело на партијата. Во ДПА велат дека за сè ќе се одлучи на Конгресот. „За во сабота е свикано Централното собрание. Тоа ќе го одреди датумот за одржување на вонредниот Конгрес. Сè уште нема потенцијални имиња за претседател на партијата. Кандидати ќе се одредуваат од денот на Собранието до одржувањето на Конгресот“, соопштуваат од ДПА Две месеца по оставката, Тачи во јавноста се појави дури вчера на средбата со еврокомесарот Хан. Овој пат тој имаше друга амбиција, да стане премиер.
| | веќе видена | слични

Останато

Како што веќе најавивме, од утре па во текот на следниот период територијата на нашата држава ќе биде пов влијание на возок воздушен притисок (антициклон) кој ...
сите 203 | | | веќе видена

Само претседателот на државата Ѓорге Иванов не го испочитува рокот за промена на името на дигитални записи, логoа, меморандуми, електронски комуникации, ...
сите 278 | | | веќе видена

Владата на Црна Гора го утврди предлог-законот за ратификација на Протоколот за пристап на Република Северна Македонија во НАТО и го достави до Парламентот за ...
сите 154 | | | веќе видена

Бројот на заболени од мали сипаници постојано расте. За една недела пријавени се вкупно 71 случај. Од почетокот на епидемијата во Скопје, заклучно со денешниот ...
сите 239 | | | веќе видена

Асоцијацијата на Спортски Обложувалници на Македонија (АСОМ) ќе донираат средства во висина од 1.200.000 денари како помош за семејствата на настраданите во ...
сите 251 | | | веќе видена

СДСМ одлучи да нема предвремени парламентарни избори заедно со претседателските со што е одбиено барањето на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Според партискиот ...
сите 122 | | | веќе видена

Американскиот претседател Доналд Трамп вечерва прогласи вонредна состојба за да добие пристап до милијарди долари за изградба на ѕид долж границата меѓу САД и ...
сите 90 | | | веќе видена

Десерт кој ќе го обожавате! 2 јајца 1 чаша шеќер 1 чаша млеко 1 чаша мелени бисквити 50 гр чоколадо 60 гр путер 1 кесичка прашок за печиво 1 чаша брашно 1 чаша ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тачи останува на чело на ДПА до локалните избори

Од:
До кого (е-маил):
Порака: