Дрејмонд Грин: Историски трипл дабл без двоцифрен број на поени


Кошаркарот на Голден Стејт Вориорс, Дрејмонд Грин, влезе во историјата на НБА лигата откако забележа трипл дабл без да постигне двоцифрен број на поени. Крилниот играч на Голден Стејт, Дрејмонд Грин, во победата на својот тим во Мемфис 122:107 постигна само четири поени, но имаше 12 скокови и по 10 асистенции и украдени топки и пет блокади. Голден Стејт има скор 18-0 кога Грин бележи трипл дабл, што е најдобра статистичка низа во историјата на НБА лигата. Тој е првиот од 1973 година, кога во статистиката се бројат украдените топки и блокадите, кој на еден натпревар имал најмалку 10 украдени топки и пет блокади. Грин на овој меч му ја „украде“ славата на соиграчот Клеј Томпсон кој беше најефикасен со 36 поени (8 тројки), додека Кевин Дурент уфрли 24 ,а Андре Игудала 22 поени. /
| | веќе видена | слични

ЛА Клиперс – Атланта 99:84 Голден Стејт – Сакраменто 109:86 Оклахома Сити – Њујорк 116:105 Феникс – ЛА Лејкерс 137:101 Денвер – Минесота 99:112 Јута – Портланд 111 88 Хјустон – Мајами 109:117 Мемфис – Њу Орлеанс 91:95 Бостон – Филаделфија 116:108 Торонто – Шарлот 90:85 Бруклин – Милвоки 125:129 Детроит – Далас 98:91 Орландо – Сан Антонио 79:107 Кливленд – Индијана 113:104 лидери во поединечните дивизии Источна конференција Атлантска дивизија: Бостон 37/19, Торонто 33/24 Југоисточна дивизија: Вашингтон 33/21, Атланта 32/24 Централна дивизија: Кливленд 39/16, Индијана 29/27 Западна конференција Северозападна дивизија: Јута 35/22, Оклахома Сити 32/25 Југозападна дивизија: Сан Антонио 43/13, Хјустон 40/18 Пацифик дивизија: Голден Стејт 47/9, ЛА Клиперс 35/21
| | веќе видена | слични
2 копии

Со приход од 3.3 милијарди долари, Њујорк никс се најбогат тим во НБА, според рангирањето на магазинот „Форбс“. Никси втората година по ред се на врвот на оваа листа. Лани нивната заработувачка беше три милијарди долари, а годинава е надмината таа граница. Вредноста на њујоршкиот тим е зголемена за десет проценти во однос на сезоната 2015-2016, наведува Форбс. Зад Њујорк никс, на второто место се ЛА Лејкерс со 3 милијарди и Голден стејт со 2,6 милијарди долари. Последен на списокот е тимот на Њу Орлеанс со 750 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Изминатава натпреварувачка ноќ во НБА лигата мина убедливо во знакот на фаворитите за највисок пласман, откако по почетниот триумф на Кливленд, победи славеа и Голден Стејт, Сан Антонио и Оклахома. Кливленд немаше големи проблеми да ја совладата Индијана со 113:104, а најзаслужни за тоа одново беа Леброн Џејмс и Кајри Ирвинг кои беа на висина на задачата во одлучувачките моменти од средбата. Првиот го заврши натпреварот со 31 поени, а вториот уфрли 26 поени, на кои додаде и 7 асистенции. Голден Стејт го скрши отпорот на Сакраменто во третата четвртина која ја доби со преубедливи 42:15, разлика која се покажа како клучна за конечниот резултат 109:86. Клеј Томпсон погоди седум тројки и го заврши натпреварот со 35 поени зад своето име, а одличен беше и Дурент кој постигна 21 поен. Двоецот Ламаркус Олдриџ – Кавај Ленард со 23 и 22 поени го предводеше Сан Антонио до победа на гостувањето кај Орландо од 107:79, додека Расел Вестбрук со новиот трипл-дабл во сезоната ја обезбеди победата на Оклахома против Њујорк. ...
| | веќе видена | слични

Никс во 2016 година заработиле 3,3 милијарди долари и ја зголемиле својата вредност за 10 отсто во однос на сезоната 2015/16. Тимот на Њујорк е пред ЛА Лејкерс (три милијарди) и Голден стејт (2,6 милијарди долари). Последна екипа на списокот на „Форбс“ е Њу Орлеанс со 750 милиони долари.
| | веќе видена | слични
4 копии

Голден Стејт, Сан Антонио, Оклахома, Бостон, Кливленд, ЛА Клиперс, Мајами остварија победи во натпреварите кои изминатата ноќ се одиграа во НБА лигата. На програмата беа 14 натпревари, а на девет од нив победи забележаа екипите кои играа на домашен терен. Голден Стејт и без вообичаениот придонес на Стеф Кари славеше во дуелот со Сакраменто 109:86. Кари постигна само 13 поени (4/14 од поле), а најефикасен беше Клеј Томпсон со 35 поени (7 тројки).Кливленд предводен од Леброн Џејмс (31 поен), Кајри Ирвинг (26 поени) и Кајл Корвер 22 поени, 6 тројки) ја совлада Индијана 113:104. Голден Стејт е лидер на Западот и воопшто во лигата со 47 победи и 9 порази, додека Кливленд го предводи Истокот со 37 победи и 14 порази. Ламаркус Олдриџ постигна 23, а Кавај Ленард 22 поени во рутинската победа на Сан Антонио кај Орландо 107:79. Расел Вестбрук го забележа 27-от трипл дабл во сезоната. Рас со 38 поени, 14 скокови и 12 асистенции ја предводеше Оклахома до победата над Њујорк 116:05. Кај Њујорк Кармело Ентони постигна 30, ...
| | веќе видена | слични

Расел Вестбрук го запиша 27-иот трипл-дабл сезонава и вкупно 64-ти во кариерата во победата на Оклахома Сити над Њујорк со 116:105 во натпревар од НБА. Вестбрук заврши со 38 поени, 14 скока и 12 асистенции, со што ја зазеде третата позиција на вечната листа за најмногу „трипл-дабл“ учиноци во една сезона, откако отстапува по овој показател единствено пред Оскар Робертсон, кој има 41 во сезоната 1961/62 и Вилт Чембрлен – 31 во сезоната 1967/68. Бостон пак ја победи Филаделфија со 116:108 во друга средба од изминатава ноќ. Ајзеа Томас нанижа 33 поени, од кои 13 во последната четвртина за успехот на Селтикс. Томас одбележува 20 и повеќе поени за 40-ти последователен натпревар, со што го израмни клупскиот рекорд на Џон Хавличек од сезоната 1971/72. Победата е четвртата последователна за Бостон и вкупно 11-та во последните 12 меча. Резултати од НБА: Л.А. Клиперс – Атланта 99:84 Голден Стејт – Сакраменто 109: 86 Оклахома Сити – Њујорк 116: 105 Феникс – Л.А. Лејкерс 137: 101 Денвер – Минесота 99: 112 Јута – ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Предводена од Расел Вестбрук Оклахома на домашен терен славеше победа над Њујорк во еден од четиринаесетте натпревари од НБА лигата одиграни ноќеска. Вестбрук средбата ја заврши со 38 поени, 14 скока и 12 асистенции што за него е 27. трипл-дабл оваа сезона. Во победничката серија е и тимот на Лос Анџелес Клиперс кој веќе четири дуели не знае за пораз. Постигнати резултати: Кливленд – Индијана 113:104, Орландо – Сан Антонио 79:107, Бостон – Филадефлија 116:108, Бруклин – Милвоки 125:129, Детроит – Далас 98:91, Торонто – Шарлот 90:85, Хјустон – Мајами 109:117, Мемфис – Њу Орлеанс 91:95, Денвер – Минесота 99:112, Феникс – ЛА Лејкерс 137:101, Јута – Портланд 111:88, Оклахома – Њујорк 116:105, Голден Стејт – Сакраменто 109:86, ЛА Клиперс – Атланта 99:84. Пласман Западна конференција: Голден Стејт 47-9 (победи-порази), Сан Антонио 43-13, Хјустон 40-18, ЛА Клиперс 34-21, Јута 35-22, Мемфис 34-24, Оклахома Сити 32-25, Денвер 25-31,… Пласман Источна конференција: Кливленд 39-16 (победи-порази), Бостон 37-19, ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Втора година по ред, Њујорк Никс е првиот тим со најголеми приходи во НБА-лигата, објави магазинот „Форбс". Никс во 2016 година заработиле 3,3 милијарди долари и ја зголемиле својата вредност за 10 отсто во однос на сезоната 2015/16. Тимот на Њујорк е пред ЛА Лејкерс (три милијарди) и Голден стејт (2,6 милијарди долари). Последна екипа на списокот на „Форбс“ е Њу Орлеанс со 750 милиони долари.
| | веќе видена | слични

Американскиот магазин Форбс ја објави листата на најбогати клубови во НБА лигата. Овие податоци магазинот ги објави за минатата 2016 година според заработката на клубовите кои ја имаа. Иако не игра како што треба да игра и во моментов не е во листата на клубови кои ќе играат во плејофот оваа сезона, на првото место е Њујорк Никс. Тимот од големото јаболко е на врвот на клубови по заработка во НБА лигата со 3,3 милијарди долари, според Форбс. Никси се втора година по ред, најбогатиот тим, а минатата година заработија 3 милијарди долари. Вредноста на тимот е зголемен за 10% во однос на сезоната 2015-2016. Никси се пред ЛА Лејкерс кои имаа 3 милијарди долари заработка и Голден Стејт со 2,6 милијарди долари. Во топ 5 листата се Чикаго Булс, Бостон Селтикс и ЛА Клиперс, а последни на оваа листа е Њу Орлеанс со 750 милиони долари.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Централниот одбор на СДСМ попладнево ја почна 11-та седница во седиштето на партијата во Скопје.ЦО на владејачката партија се одржува еден ден откако беше ...
сите 121 | | | веќе видена

За премиерот Зоран Заев СЈО е обезглавено по притворањето на обвинителката Катица Јанева. Тој се надева дека набрзо ќе бидат избран в.д. обвинител. Премиерот ...
сите 269 | | | веќе видена

Сагата околу иднината на Нејмар во тимот на Пари Сен-Жермен подолго време не „забавува“ по низата одбиени понуди од Барселона и Реал Мадрид за негово враќање ...
сите 157 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дрејмонд Грин: Историски трипл дабл без двоцифрен број на поени

Од:
До кого (е-маил):
Порака: