Во понеделник почнува 54. „Мавровски меморијал“

Директорот на Агенцијата за млади и спорт Марјан Спасески рече дека со оддржувањето на Мавровскиот меморијал АМС ја продолжуваме традицијата на големи светски настани оддржани во Република Македонија. - Влогот на многумина низ изминативе 54 години во организирањето на овој настан придонесе Мавровскиот меморијал да прерасне во настан кој го промовира Маврово и Република Македонија, оставајќи траен белег во спортот. Благодарение на посветеноста и заложбата на организаторите, а секако со поддршка од Агенцијата за млади и спорт и на останатите вклучени страни во организацискиот дел, Мавровскиот меморијал се издигна на ниво на домашен бренд од светски размери, кој низ годините успеа да го приближи нордиското скијање до најмладата популација, истакна Спасески. Директорот Спасески информира дека за оваа година, Агенцијата за млади и спорт од својот буџет ќе издвои 500 илјади денари. На Мавровоски меморијал се очекува учество на повеќе европски држави меѓу кои Србија, Грција, Бугарија, Босна и Херцеговина, Хрватска, ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Дарко Дамјановски обезбеди А норма и пласман на Зимските олимписките игри кои наредната година ќе се одржат во Пјеонгчанг, Јужна Кореjа. Дамјановски А нормата ја обезбеди со освоеното четврто место на трката на 10 километри на „Мавровскиот меморијал“. Македонскиот олимпиец имаше време 20:44.5 минути или 57.5 секунди заостанување зад победникот, го освои четвртото место, но она што е позначајно тој со освоените 90 ФИС-точки ја оствари целта, односно обезбеди „А“ норма. Инаку најбрз на трката беше Хрватот Еди Дачиќ, кој оваа делницата ја мина во време од 19:47.0 минути, пред Србинот Дамир Растиќ и Младен Плакаловиќ од БиХ. Зимската олимпијада во Пјеончанг ќе биде четврта за Дамјановски, кој претходно настапи на ЗОИ во Торино 2006, Ванкувер 2010 и Сочи 2014. Кај жените на патеката од 5 километри најбрза беше Дејана Косарац од БиХ со време 12:27.8 минути, нејзината сонародничка Сања Кусмак, а место на пиедесталот избори нашата натпреварувачка Викторија Тодоровска која оствари резултат од 12:46.0 минути. Утре ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Македонскиот нордиски скијач, Дарко Дамјановски, на трката на 10 километри на Мавровскиот меморијал обезбеди „А" норма за Зимските олимписки игри во Пјeонгчанг, Јужна Кореја Со ова достигнување стана првиот македонски спортист што ја има обезбедено „А" нормата за настап на ЗОИ во 2018 година. Дамјановски патеката од 10 километри ја заврши со време од 20:44.5 минути, што на крајот му донесе четврто место во генералниот пласман. Сепак, мора да се напомене дека Дамјановски засега ја има обезбедено „А" нормата, но квалификациите за Зимските олимписки игри траат до 2018 година. За Дамјановски Олимписките игри во Пјeонгчанг би биле четврти во кариерата, откако претходно се појавуваше во Торино (2006), Ванкувер (2010) и Сочи (2014).
| | веќе видена | слични

По добриот настап на Мавровскиот меморијал кој се одржува деновиве на Бистра… Дарко Дамјановски по втор пат постигнува А норма за настап на олимписките игри следната година во Јужна Кореа. -В СРЕДА ЌЕ СЕ ЗНАЕ ТОЧНО ДАЛИ ЛИДИЈА СИМЈАНОВСКА ЌЕ НАСТАПИ ВО ФИНАЛНАТА ТРКА- Според пропозициите на ФИС, државите кои немаат свои преставници во првите 75 пласирани во финалната трка имаат право да дадат по еден свој преставник. Бројот на вакви пласирани е 25 и се одредува според квалитетот односно нивните фис точки. Лидија Симјановска има големи шанси да биде дел од овој пакет, а прецизна одлука од делегатите се чека утре (15.02.2017) во пладневните часови. Фото: skimacedonia.mk
| | веќе видена | слични
2 копии

Првиот натпреварувачки ден на меѓународниот натпревар во нордиско скијање „Мавровски меморијал“, што се одржува на падините на Бистра, ги донесе трките во 10 километри во машка и 5 километри во женска конкуренција. Во машката трката на 10 километри, одржана на патеката „Мирна долина“ најбрз од 25-мината натпреварувачи кои стартуваа беше Хрватот Еди Дачиќ, кој оваа делницата ја мина во време од 19:47.0 минути, пред Србинот Дамир Растиќ и Младен Плакаловиќ од БиХ. Македонскиот репрезентативец Дарко Дамјановски, кој имаше време 20:44.5 минути или 57.5 секунди заостанување зад победникот, го освои четвртото место, но она што е позначајно тој со освоените 90 ФИС-точки ја оствари целта, односно обезбеди „А“ норма за настап на Олимпијадата во Пјеонгчанг. Кај жените на патеката од 5 километри најбрза беше Дејана Косарац од БиХ со време 12:27.8 минути, нејзината сонародничка Сања Кусмак, а место на пиедесталот избори нашата натпреварувачка Викторија Тодоровска која оствари резултат од 12:46.0 минути. Утре повторно ...
| | веќе видена | слични

Дарко Дамјановски е првиот македонски спортист што обезбеди „А“ норма за Зимските олимписки игри кои на почетокот од идната година ќе се одржат во јужнокорејскиот зимски центар ПјеонгЧанг.Најдобриот македонски нордиец ја оствари зацртаната цел на овогодишниот традиционален Мавровски меморијал откако освои 90 фис точки по истрчаната десеткилометарска делница на патеката „Мирна Долина“ освојувајќи го четвртото место на крајот со време од 20 минути и 44, 5 секунди.По Торино, Ванкувер и Сочи, Дамјановски четвртти пат по ред во својата кариера ќе настапи на ЗОИ. Зимски спортови Има видео?:
| | веќе видена | слични

Денеска стартуваше 54. Мавровски Меморијал 2017. година на кој учество зедоа 21 девојки и 25 момци. Условите беа одлични, а патеката беше пофалена од страна на сите натпреварувачи и делегатот. Тоа придонесе трките на пет километри слободен стил во машка и женска конкуренција да бидат проследени во најдобар ред. Кај девојките првото место во ова аконкуренција го освои Кошарац Дејана од Босна и Херцеговина со остварено време 12:27.8, додека зад неа следеа Кошмук Сања со 12:43.1 и на третата позиција Тодоровска Викторија со остварено време 12:46.0 Кај момците првото место го зазеде единствениот хрватски претставник, Дадиќ Еди со остварено време 19:47.0. Зад него на втората позција се најде Растиќ Дамир од Србија со време 20:05.0, а третопласиран заврши Плакаловиќ Младен од Босна и Херцеговина кој оствари време од 20:05.2. За утре во 11 часот се закажани трките на 10 километри слободен стил во машка и женска конкурнција.
| | веќе видена | слични

Во машката трката на 10 километри, одржана на патеката „Мирна долина“ најбрз од 25-мината натпреварувачи кои стартуваа беше Хрватот Еди Дачиќ, кој оваа делницата ја мина во време од 19:47.0 минути, пред Србинот Дамир Растиќ и  Младен Плакаловиќ од БиХ. Македонскиот репрезентативец Дарко Дамјановски, кој имаше време 20:44.5 минути или 57.5 секунди заостанување зад победникот, го освои четвртото место, но она што е позначајно тој со освоените 90 ФИС-точки ја оствари целта, односно обезбеди „А“ норма за настап на Олимпијадата во Пјеонгчанг. Кај жените на патеката од 5 километри најбрза беше Дејана Косарац од БиХ со време 12:27.8 минути, нејзината сонародничка Сања Кусмак, а место на пиедесталот избори нашата натпреварувачка Викторија Тодоровска која оствари резултат од 12:46.0 минути. Утре повторно ќе има натпревари на 10 километри кај мажите и на 5 километри кај жените. 
| | веќе видена | слични

Еди Дачиќ од Хрватска и Дејана Косарац од Босна и Херцеговина победија на трките од првиот ден од Мавровскиот меморијал што се одржуваат на патеката „Мирна долина“. Во трката на 10 километри кај мажите Дачиќ имаше време 19:47.0 минути, а второто место го освои Дамир Растиќ од Србија кој беше побрз од Младен Плакаловиќ од БиХ за две десетинки. Четвртото место го освои македонскиот репрезентативец Дарко Дамјановски, кој имаше време 20:44.5 минути или 57.5 секунди заостанување зад победникот, а 1.1 секунда подобар резултат од Турчинот Хамза Дурсун. Од нашите натпреварувачи на 11.место се пласира Ставре Јада. Кај жените на патеката од 5 километри најбрза беше Косарац со време 12:27.8 минути, пред Сања Кусмак (БиХ), а место на пиедесталот избори и Македонската Викторија Тодоровска со време 12:46.0 минути. Кај мажите стартуваа 25 натпреварувачи, а пласман постигнаа 21, додека кај жените сите 21 имаа пласман. Утре повторно ќе има натпревари на 10 км кај мажите и на 5 км кај жените.
| | веќе видена | слични

Нашиот најдобар нордиски скијач, на патеката долга пет километри на Мавровскиот меморијал освои 90 точки и забележа време од 20:44.50 стотинки со што ја освои четвртата позиција. За Дамјановски ова ќе биде четврти настап на Зимските Олимписки игри. Претходно тоа го стори на игрите во Торино 2006 – та, Ванкувер 2010 – та како и во Сочи, 2014 година.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Почеток на пристапни разговори со Северна Македонија и Албанија ќе биде признание дека Западен Балкан припаѓа на европското семејство, историјата и заедничката ...
сите 621 | | | веќе видена

По политичарите, и германските бизнисмени изразија поддршка на процесот на проширување на Европската унија и повикаа за започнување на преговорите за ...
сите 228 | | | веќе видена

Еврокомесарот, Јоханес Хан, на денешната заедничка прес-конференција со Зоран Заев говореше за пристапните преговори за ЕУ, а побара и од европските лидери да ...
сите 413 | | | веќе видена

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска денеска ги повика сите институции што се занимаваат со избори да гласаат согласно законите и принципиелно, ...
сите 67 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Во понеделник почнува 54. „Мавровски меморијал“

Од:
До кого (е-маил):
Порака: