Заврши денешната расправа пред судот во Хаг

Хаг, 21 март - Изјави на сведоци, новинарски текстови, видео записи, документи и договори, изјави на премиерите на Грција, како и на шефовите на дипломатијата, беа изнесени во денешното прво излагање на македонската страна по тужбата поднесена против Грција пред Судот во Хаг, за прекршување на времената спогодба од 1995 година. Со резолуцијата Грција се обврза да не го попречува членството на земјава во меѓународни асоцијации, а во 2008 година, токму тоа го стори со попречување ченство на Македонија во НАТО, по што Македонија покрена тужба. Професорот Пјер Клајн, денеска последен се произнесе во усната расправа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг во судскиот процес на Македонија против Грција. Тој рече дека предмет на апликацијата не била оценка на одлуката на НАТО, туку дека предмет на апликацијата било да се оцени дејствувањето на Грција на овој Самит. Претходно, пред судот се обрати професорот Шон Марфи, кој рече дека Грција уште пред самитот на НАТО во Букурешт, во 2007 и 2008 година, отворено се ...
| | веќе видена | слични

Македонскиот тим е задоволен од презентацијата на аргументите пред Меѓународниот суд за правда во Хаг. Се што било замислено, било кажано пред судот. „Задоволни сме како нашата работа тече. Настапот на министерот за надворешни работи беше прилично умерен, на што особено водевме сметка“, велат за А1 добро упатени извори во судскиот процес. Аргументите кој утре и задутре грчката страна ќе ги претстави во судницата во Хаг и се познати на македонската страна. Не би требало да има ништо ново од она што го знаеме брифираат добро упатени извори за А1. Грција не може да презентира нови докази, кои што не се приложени досега. Не смеат да вадат, освен ако тоа не документи кои што се од јавен домен, видео материјали од „Јутјуб“, написи или слики од весници. Грчкиот тим нема побарано дозвола за тоа, ако сега побара нема да и биде дозволено, брифираат извори добро упатени во судскиот процес во Хаг. „Грчкиот тим има околу 400-тини страни текст напишано и над 200 документи приложено. Знаеме што ќе прават“. ...
| | веќе видена | слични

Аргументите на Скопје не “држат вода”, а особено не цитатите од Караманлис и Бакојани. Изјавите на екс премиерот и министерката за надворешни не можат да се земат како законски односно правни докази во тужбата. Ова го пишуваат грчките медиуми по финишот на првата рунда усни аргументи од македонска страна. Повикувајќи се на домашните аналитичари, со сигурност тврдат дека Грција ќе излезе како победник, и сметаат дека што и да пресуди Судот на правдата нема да има никаква промена на релацијата со Скопје. Наспроти самоубеденоста на Грците, македонските преставници во Хаг се презадоволни од настапот на професорскиот тим. Велат во Судот постои позитивно расположение и со нетрпение чекале да ја чујат грчката одбрана. Противничкиот тим настапува утре. Доставиле 250 страници образложение, и уште толку страници одбрамбени аргументи и контра обвинувања. Грција не е виновна. Вето немаше, туку едногласна одлука на НАТО. Алијансата во заклучоците јасно нагласи дека, решавањето на спорот со името е критериум за ...
| | веќе видена | слични

Има една неизбежна вистина, а тоа е дека членството на Македонија во НАТО, не само што е спречувано, туку и пред самитот во Букурешт имаше и фалби од официјални грчки претставници дека ќе се случи тоа, што е директно прекршување на членот 11 од Привремената спогодба. Ова го кажа професорот Пјер Клајн на вториот ден од судскиот процес пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Клајн, како дел од македонскиот тим во тужбата за Грција, рече дека одлуката на судот би имала правен ефект бидејќи ќе се стави крај на идните закани за блокада на Македонија во други меѓународни организации. - На крајот на денот важно е дали се исполнети условите за членство. Предмет на овој случај не е одлуката на НАТО туку одлуката на Грција да го блокира членството на Македонија, која била донесена пред самитот во Букурешт. Бараме да се утврди прекршување на членот 11 што ќе и овозможи на земјата статус кандидат за членство без да се соочи со противење на другата страна. Разликата е многу значајна - вели Клајн. Шон Марфи, професор ...
| | веќе видена | слични

Атина во контрааргументите не спори дека во меѓународни, мултилатерални или регионални организации, како што е прецизирано во спогодбата, спаѓаат ЕУ и НАТО Времената спогодба во Хаг Аргументите на Грција дека не ја прекршила Привремената спогодба се слаби. Ова во вчерашното јавно сослушување во Хаг се обидоа да го докажат адвокатите од македонскиот тим во тужбата што земјава ја поднесе против Атина пред Меѓународниот суд на правдата поради противењето Македонија да стане членка на самитот на НАТО во 2008 година. - Со формулацијата „да не се противи“ не се бара од Грција да лобира за Македонија или да се воздржи од изјави за името, но истовремено и не се поддржуваат силни кампањи и лобирање чија цел е да се спречи приемот - рече професорот Шон Марфи. Неоснована е и забелешката на Грција дека процесот што се води во судот ќе се меша со разговорите што се водат под покровителство на ОН, бидејќи се бара само одлука за правното прашање, аргументираа вчера адвокатите. Тимот што го застапува јужниот сосед, во ...
| | веќе видена | слични

Од јавната расправа пред Меѓународниот суд на правдата во Хаг Цврсти и сериозни факти, кои не оставаат простор за контрааргументи - оценка на домашните експерти за презентацијата на македонските ставови во Хаг. Дводневната јавна расправа во Хашкиот суд на правдата во која беа презентирани ставовите на македонската страна, која ја тужи Грција за прекршување на Времената спогодба, за експертите поминала добро и биле презентирани цврсти докази. Македонската страна побара од судот да и нареди на Грција да престане да го блокира членството на Македонија во Мое мислење е дека многу објективно ја прикажуваат и ситуацијата и доказите кои се дадени за случувањата околу нашето членство во НАТО. НАТО и да не и го попречува зачленувањето во ЕУ . Професор Димитар Мирчев вели дека аргументите кои биле изнесени се сериозни и нема да бидат игнорирани од страна на судот. „Сосема коректно започна претставувањето на македонските правни аргументи во апликацијата на судот. Мое мислење е дека многу објективно ја ...
| | веќе видена | слични

Тамара Грнчароска Грција ја прекршила Привремената спогодба со непочитување на член 11, кој пропишува таа да не го попречува членството на Македонија во меѓународни организации и институции под привремената референца: нејзините контраргументи на тужбата во Хаг се искривено толкување на членовите од Спогодбата, што би можело да доведе до уривање на значењето и читањето на Спогодбата од 1995 година. Ова е сублимат од излагањата на македонските правни застапници, вчера на вториот ден од усната расправа пред Меѓународниот суд во Хаг. Тие излегоа со аргументи и со контрааргументи на грчкото однесување и дејствување во поглед на блокирањето на Македонија во НАТО во април 2008 година. Нашите застапници изнесоа докази дека грчката блокада била најавувана, а грчките политичари дури и се фалеле со тоа што според македонска страна претставува прекршување на член 11 од Привремената спогодба. „Нерешавањето на името ќе го попречи зачленувањето на земјата во НАТО“, беше цитирана изјавата на грчкиот премиер Коста ...
| | веќе видена | слични

Македонија и вчера во Хаг, пред петнаесеттемина судии на Меѓународниот суд на правдата (МСП), продолжи да ги изнесува своите правни аргументи дека Грција ја прекршила Привремената спогодба со тоа што го спречила македонското зачленување во НАТО во 2008 година. Од друга страна, македонскиот правен тим тврди дека преименувањето на аеродромот или автопатот не може никако да биде валидна причина за спречување земјата да се зачлени во НАТО. Правната екипа долго аргументираше за тоа како Грција го нарушила членот 11 од Привремената спогодба со тоа што оркестрирала цела кампања, со испраќање, на пример, писма до сите земји-членки на НАТО, за да го спречи членството на нашата земја во алијансата. Тие повторуваа и докажуваа дека Македонија не бара да влезе во НАТО под уставното име, туку под привремената референца и дека со самото тоа Грција нема никаква основа да ја спречува нашата земја во оваа намера. Грција, според Спогодбата, како што подвлече тимот, имала обврска да не се противи на македонското зачленување ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Хаг, 21 март 2011 (МИА) – Атина ја прекрши Привремената спогодба од 1995. и нејзините контрааргументи со кои го негира тоа се неосновани, истакнаа на денешното рочиште во Меѓународниот суд на правдата во Хаг странските правни експерти кои ја застапуваат Македонија, презентирајќи ги аргументите за тужбата против Грција за прекршување на членот 11 од билатералната спогодба, со блокадата на македонскиот прием во НАТО на Самитот во Букурешт. Професорот по право Шон Марфи од Универзитетот „Џорџ Вашингтон“ се осврна и на неоснованоста на грчката аргументација дека привремената референца е привремено име на државата и оти со Резолуцијата 817 се забранува употребата на уставното име на Македонија. - Резолуцијата е препорака на Генералното собрание која се однесува на прием на нова членка. Нема доказ дека членовите на Советот за безбедност веруваат оти наметнуваат име на земјата апликант за членство. Напротив во дописот од Советот за нацрт-текстот на Резолуцијата се наведува дека „тоа не е случај на наметнување име ...
| | веќе видена | слични

Предмет на овој случај не е одлуката на НАТО, туку одлуката на Грција да го блокира членството на Македонија, која била најавувана, дури имало и фалби на грчки политичари за тоа што претставува прекршување на членот 11 од Привремената спогодба, аргументираше професорот Пјер Клаин, кој е член на македонскиот експертски тим Во Палатата на правдата во Хаг вчера, втор ден по ред, македонскиот експертски тим во јавната расправа ги образложуваше аргументите за тужбата што Македонија ја поднесе против Грција. Со оваа апликација Македонија бара Меѓународниот суд на правдата да потврди дека Грција ја прекршила Привремената спогодба склучена меѓу двете земји кога во 2008 година го попречила нејзиниот прием во НАТО на Самиотот во Букурешет. Од судот во Хаг, во кој за овој случај заседаваат 15 судии од целиот свет, но не од Македонија и Грција се бара и да и наложи на Грција понатаму да ја почитува Привремената спогодба склучена во 1995 година. Професорот Пјер Клаин, кој е дел од 15-члениот правен тим што ја застапува ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Од Министерството за финансии доставија графици на кои е прикажано движењето на јавниот и државниот долг на Република Македонија. Министерството за финансии ...
сите 76 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 216 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена

Разрешувањето на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски го означува почетокот на реформите во судството, кои што ќе донесат правда и правичност за сите. Ова ...
сите 663 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Заврши денешната расправа пред судот во Хаг

Од:
До кого (е-маил):
Порака: