Лидерска средба - Приближени ставовите на партиите

Промена на границите на шестата изборна единица поради поголем број гласачи од законскиот лимит, враќање на партиските претставници во избирачките одбори како и 30-дневен рок за проверка на избирачкиот список. Ова е договорот постигнат синоќа, по шестчасовната средба меѓу Груевски, Црвенковски, Ахмети и Селмани. Алса-М, дознава дека за предлогот за промена на границите на шестката на маса бил предлогот Осломеј и Дебар да преминат во петтата изборна единица, а Желино во првата, а имало и конкретен роковник за останатите предизборни активности: на 20 април да се распушти Парламентот, а предвремените парламентарни избори да се одржат на 12 јуни. Претседателот на СДСМ Бранко Црвенковски, рече дека тие очекуваат исполнување на сите нивни четири услови, во спротивно не се враќаат во Собранието и ќе ги бојкотираат изборите. Забелешки и натаму има и Селмани. „Се постигна извесен напредок околу изборниот Закон. Едно од клучните политички барања, а тоа е да се зголеми бројот на партиски претставници во избирачките ...
| | веќе видена | слични

Скопје – Власта и опозицијата денес започнаа да се обвинуваат помеѓу себе за пропаѓањето на вчерашната лидерска средба. - Вчера не се одржа лидерска средба. Вчера се случи смислено, однапред планирано и режирано сценарио на Груевски за прекинување на договорот за предвремени избори, изјави денес Андреј Петров од СДСМ. - Вчера Никола Груевски дојде на средбата со план веднаш да замине, седна на столчето со идеја веднаш да стане. Само по пет минути од почетокот на средбата, лично најави дека сака таа да заврши. По пет минути, без дискусија, се повлече и се договори со Ахмети, и двајцата да ја напуштат лидерската средба, рече Петров, истакнувајќи дека „после вчера, не е точно дека СДСМ и опозицијата посакува да ги бојкотира изборите„. - Но, точно е дека Груевски е тој што сака да организира избори без опозицијата. Јасно е дека Груевски свесно ја турка не само СДСМ, туку целата опозиција во бојкот на изборите. После вчера, јасно е дека Груевски сака избори без опозиција, бидејќи само така, без противник, на ...
| | веќе видена | слични

По неуспешната вчерашна средба продолжија денеска политичките судири меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ. Од владејачката партија велат дека направиле сè што е во нивна моќ за во изборниот процес да бидат вклучени сите политички субјекти. Партијата на Груевски останува и понатаму на ставот дека единственото барање кое не може да го прифати е за деблокирање на сметките на А1 телевизија. СДСМ оценува дека вчерашната средба била претходно подготвено сценарио за да се прекинел договорот за предвремени избори. Според нив, не е вистина дека опозицијата сака да ги бојкотира изборите, туку Груевски сакал избори без опозицијата. „Не го прифативме и не можеме да го прифатиме барањето кое што се однесува на господинот Велија Рамковски, одмрзнување на сметките од фирмите на „Перо Наков“, рече Илија Димовски, ВМРО-ДПМНЕ. „После вчера, не е точно дека СДСМ и опозицијата посакува да ги бојкотира изборите. Јасно е дека Груевски сака избори без опозиција, бидејќи само така, без противник, на нелегитимни, нефер и недемократски избори може ...
| | веќе видена | слични

Власта сака да го распушти Парламентот до 10 април, а на избори да оди најдоцна до 5 јуни. Без оглед дали нив ќе ги бојкотира опозицијата. Ова се наметнува како императив во агендата на Груевски и Ахмети, по вчерашниот дебакл на лидерската средба, по која се продлабочи политичката криза. Дури се споменува и 31 март како датум кога ќе се распушти Собранието. Дотогаш ќе се вградат сите прифатени барања на опозицијата, кои владејачката ВМРО-ДПМНЕ упорно ги брои над 40. - Позициите се јасни, направивме се што можевме во рамките на можностите за да ја вратиме СДСМ во институциите. Прифативме околу 40 барања или три од т.н. четири клучни барања. Не можевме само барањето за Велија Рамковски, потенцираше Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Вчера се случи смислено сценарио за прекинување на договорот за предвремени избори, жестоко возврати СДСМ. По ова, не е точно дека опозицијата посакува да ги бојкотира изборите, туку Груевски свесно ја турка кон тоа. - Јасно е дека на фер избори, со учество на опозицијата, тој ...
| | веќе видена | слични

Смислено и однапред планирано и режирано сценарио на Груевски за прекинување на договорот за предвремени избори, обвинуваат од СДСМ. „После вчера, не е точно дека СДСМ и опозицијата посакува да ги бојкотира изборите. Јасно е дека Груевски сака избори без опозиција, бидејќи само така, без противник, на нелегитимни, нефер и недемократски избори може да победи“, рече Андреј Петров Не е компромис ако се што ќе посакаат биде прифатено, тоа е уцена, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ, на изјавата на Петров. Му порачуваат на Црвенковски дека никогаш повеќе не можел да ја украде довербата на граѓаните. Таа или се добива или се губи стои во писменото соопштение на владејачката партија. Најавија дека во Изборниот законик ќе вграделе 40 барања, но не и деблокирање на сметките на А1. Ќе го решеле и проблемот за 6 –та изборна единица во законски рамки. Либералдемократите ги повикуваат граѓаните да ја бојкотираат политиката и на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ. Средбата кај Иванов ја оценија како јалова. Од денеска ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Скопје - Вчера не се одржа лидерска средба. Вчера се случи смислено, однапред планирано и режирано сценарио на Груевски за прекинување на договорот за предвремени избори, изјави денес Андреј Петров од СДСМ. - Вчера Никола Груевски дојде на средбата со план веднаш да замине, седна на столчето со идеја веднаш да стане. Само по пет минути од почетокот на средбата, лично најави дека сака таа да заврши. По пет минути, без дискусија, се повлече и се договори со Ахмети, и двајцата да ја напуштат лидерската средба, рече Петров, истакнувајќи дека „после вчера, не е точно дека СДСМ и опозицијата посакува да ги бојкотира изборите„. - Но, точно е дека Груевски е тој што сака да организира избори без опозицијата. Јасно е дека Груевски свесно ја турка не само СДСМ, туку целата опозиција во бојкот на изборите.После вчера, јасно е дека Груевски сака избори без опозиција, бидејќи само така, без противник, на нелегитимни, нефер и недемократски избори може да победи.Јасно е дека на фер избори, со учество на опозицијата, тој ...
| | веќе видена | слични

Опозициската СДСМ денеска обвини дека лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, свесно ја турка целата опозиција во бојкот на изборите. Од владејачката ВМРО-ДПМНЕ пак враќаат дека СДСМ не знае за компромис „После вчера, не е точно дека СДСМ и опозицијата посакува да ги бојкотира изборите. Но, точно е дека Груевски е тој што сака да организира избори без опозицијата. Јасно е дека Груевски свесно ја турка не само СДСМ, туку целата опозиција во бојкот на изборите. Јасно е дека Груевски сака избори без опозиција, бидејќи само така, без противник, на нелегитимни, нефер и недемократски избори може да победи“, изјави Андреј Петров од СДСМ. Според него на фер избори, со учество на опозицијата, Груевски ќе биде поразен. „Го повикуваме да излезе од филмот на Гадафи, да не се плаши од соочување со опозицијата и народот на фер и демократски избори. Груевски и власта се на потег“, рече Петров. Од ВМРО-ДПМНЕ реагираат и велат дека не е компромис ако се што ќе посакаат им биде прифатено. „Тоа е уцена.Особено не работи ...
| | веќе видена | слични
4 копии

ВМРО-ДПМНЕ во законите ќе ги вгради сите барања што беа договорени во текот на лидерските средби освен тие што беа условно прифатени ако опозицијата се врати во Собранието За ова во средата информираше пратеникот од владејачката партија, Илија Димовск и. Тој додаде дека оние барање што денеска не можат според Деловникот да се вградат, ќе бидат вградени во наредните денови. „ВМРО-ДПМНЕ направи исчекор што се однесува на Избирачкиот список и Изборниот законик. Оние четириесетина барања што ги прифативме во изминатите денови ќе ги вградиме во Изборниот законик со исклучок на двете кои се условно прифатливи“, рече Димовски, посочувајќи дека е прифатено веднаш по изборите да има јавна расправа во која доминантна улога ќе имаат медиумите која би резултирала со Закон за правична распределба на средствата. Димовски дециден и во ставот дека ВМРО-ДПМНЕ не е подготвена и дека нема да го прифати одблокирањето на сметките од медиумите на „Перо Наков“ бб. Двете условни барања што ВМРО-ДПМНЕ ќе ги прифати ако СДСМ се ...
| | веќе видена | слични
3 копии

СДСМ Од опозициската СДСМ денеска со став дека вчерашната лидерска средба била само однапред планирано и режирано сценарио на премиерот Никола Груевски за прекинување на договорот за предвремени избори. „Вчера не се одржа лидерска средба. Вчера се случи смислено, однапред планирано и режирано сценарио на Груевски за прекинување на договорот за предвремени избори. Вчера Никола Груевски дојде на средбата со план веднаш да замине, седна на столчето со идеја веднаш да стане. Само по пет минути од почетокот на средбата, лично најави дека сака таа да заврши“, вели Андреј Петров, генерален секретар на СДСМ. Тој нагласи дека не биле точни тврдењата дека СДСМ и опозицијата сакаат да ги бојкотираат изборите, а вистината била дека Груевски е тој што сакал да организира избори без опозиција. „После вчера, јасно е дека Груевски сака избори без опозиција, бидејќи само така, без противник, на нелегитимни, нефер и недемократски избори може да победи. Јасно е дека на фер избори, со учество на опозицијата, тој ќе биде ...
| | веќе видена | слични

Социјалдемократите обвинија, вчера Груевски намерно ја минирал лидерската средба. Владејачката ВМРО - ДПМНЕ со став - ќе им ги исполниме сите 40 барања, а преостанатите две од трите ако одат на избори. Според Андреј Петров, Груевски вчера на средбата дошол со план веднаш да замине. ВМРО - ДПМНЕ денеска на собраниската комисја за политички систем ги достави предлог измените во изборниот законик што СДСМ ги бара. Според Илија Димовски, власта ќе прифати избирачките одбори да бидат составени од по двајца партиски членови и прочистувањето на избирачкиот список во Парламентот да трае 30 дена, aкo социјалдемократите се вратат во Парламетот. Либералдемократите вчерашната лидерска ја оценија како фијаско. Побараа бојкот на политичките на СДСМ и ВМРО - ДПМНЕ, а не на изборите. Денеска Собранието не ја контитуираше комисијата за прочистување на избирачкиот список. Власта ќе ја чека опозицијата. Филип Ѓурчиновски
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Новиот обвинител на Република Македонија, по денешното разрешување на досегашниот, Марко Зврлевски, согласно Законот за јавно обвинителство, го именува ...
сите 663 | | | веќе видена

Северна Кореја може да се исправи пред тешки воени последици доколку преземе воени дејствија, изјави американскиот министер за одбрана, Џејмс Матис, цитиран од ...
сите 249 | | | веќе видена

Со разрешувањето на Марко Зврлевски, пропадна последниот обид на Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) да го заштити криминалот во редовите на ...
сите 183 | | | веќе видена

Појасите, што ги носеа петтемина ликвидирани терористи во Камбрилс, биле лажни, изјави каталонскиот премиер Карлес Пуџдемон за локалното радио. Веста е ...
сите 247 | | | веќе видена

Талат Џафери го оправда незаконското гласање на пратениците на парламентарното мнозинство така што го изманипулира Законот за Собрание. И покрај мислењето на ...
сите 64 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Лидерска средба - Приближени ставовите на партиите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: