И вечерва блокада на патот над Битола


Магистралниот пат А3 Прилеп – Ресен кај нас.Баир е блокиран од група граѓани поради немање на електрична енергија. Забраната за сообраќај за тешки товарни возила за патниот правец Кичево-Охрид преку планинскиот премин Пресека е укината од 20:15 часот. Забраната за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец крак Маврово – Дебар во 21:20 часот се укинува. Забраната за движење на тешки товарни возила на планинскиот премин Стража се укинува во 22:05 часот. Патниот правец Македонски Брод – с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива тековно во зимски услови по претежно влажни коловози, наместа со остатоци од снег на коловозот по интервенција на екипите на Македонијапат. Во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово-Дебар-Струга, Д.Капија – Удово, Катланово-Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен-Буково.
| | веќе видена | слични
5 копии

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови и по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од ЈП Македонијапат. Забрана за тешки товарни возила има на кракот Маврово – Дебар, соопшти Автомотосојузот на Македонија. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолги задржувања за влез и за излез од државата, освен на граничниот премин Деве Баир кон Бугарија каде за излез од Македонија се чека до 30 минути. АМСМ апелира на исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични
4 копии

Во 11:15 часот е нормализиран сообраќајот за тешки моторни возила на патниот правец Валандово-Дојран, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Претходно укинати се забраните за камиони и на патниот правец Кичево - Охрид преку планинскиот премин Пресека, на планинските превои Плетвар и Стража, како и на магистралениот пат Скопје - граничен премин Долно Блаце. Забрана за камиони се уште има на планиските премини Ѓавато и Маврово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во 12:35 часот се укинува забраната за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот превој Ѓавато, соопшти АМСМ. Претходно укинати се забраните за камиони и на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека, на планинските превои Плетвар и Стража, на магистралениот пат Скопје – граничен премин Долно Блаце, како и на патниот правец Валандово-Дојран. Забрана за камиони се уште има на планискиот премин Маврово.
| | веќе видена | слични

На патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража, како и на патниот правец Ресен – Битола воведени се забрани за сообраќај за тешки товарни возила. Воведена е забрана за сообраќај за тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од Македонија пат. Снег со слаб интензитет паѓа во целата држава, освен во источниот дел на државата.
| | веќе видена | слични
2 копии

Претходно укинати се забраните за камиони и на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот премин Пресека, на планинските превои Плетвар и Стража, на магистралениот пат Скопје – граничен премин Долно Блаце, како и на патниот правец Валандово-Дојран. Забрана за камиони се уште има на планискиот премин Маврово.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од 09:30 часот укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Пресека, а од 10:00 часот се укинува и забраната за сообраќај на тешки товарни возила на планинскиот премин Плетвар. Нешто подоцна беше укината забраната за тешки товарни на Стража. Забрани за сообраќај за тешки товарни возила има на Ѓавато, како и на Маврово и на патниот правец Валандово-Дојран. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег, по интервенција на дежурните екипи од Македонија пат. Снег со слаб интензитет паѓа во целата држава. АМСМ препорачува исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони, особено на патните правци: Кочани -Мак. Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, Маврово – Дебар – Струга, Д. Капија – Удово, Катланово – Велес, Крушево – Демир Хисар и Ресен – Буково. Интензитетот на ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Магистралениот пат Скопје – граничен премин Долно Блаце во 10:30 часот е пуштен за сообраќај за тешки товарни возила, соопшти Автомото сојузот на Македонија. Со укинување на забраната за тешки товарни возила постепено се нормализира сообраќајот на патиштата низ Македонија. Забрани за камиони се уште има на планиските премини Ѓавато и Маврово, како и на патниот правец Валандово – Дојран.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од осум часот утрово магистралниот пат Скопје - Граничен премин Долно Блаце е затворен за сообраќај на тешки моторни возила Како што соопшти АМСМ, забрани за камиони има и на планиските премини Стража, Пресека, Ѓавато, Плетвар и Маврово, како и на патниот правец Валандово-Дојран.
| | веќе видена | слични

Магистралниот пат Скопје - ГП Долно Блаце е пуштен за сообраќај за тешки товарни возила. Укината е забраната за сообраќај на тешки товарни возила и на планинските премини Пресека, Плетвар и Стража.Забраните за сообраќај за тешки товарни возила и натаму важат за планискиот премин Ѓавато, како и на Маврово и патниот правец Валандово-Дојран.Патниот правец Скопје-Македонски Брод преку Јасен е непрооден.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

И вечерва блокада на патот над Битола

Од:
До кого (е-маил):
Порака: