Папата Франциско го прими палестинскиот претседател Абас во Пакистан

Папата Франциско денеска се сретна со палестинскиот претседател Махмуд Абас, кој отвори амбасада на Палестина при Светата Столица, јави ТАСС. Абас изјави дека ако идниот претседател на САД Доналд Трамп ја исполни својата намера да ја премести американската амбасада во Израел од Тел Авив во Ерусалим, тоа ќе наштети на мировниот процес. – Чекаме да видиме дали тоа ќе се случи. Ако се случи, тоа нема да помогне на мирот и ние се надеваме дека нема да се случ”, рече Абас, откако разговараше со папата Франциско за ситуацијата на Блискиот Исток. После ауденцијата кај папата, Абас и формално ја отвори новата палестинска амбасада, која се наоѓа во истата зграда со амбасадите на Перу, Еквадор и Буркина Фасо.
| | веќе видена | слични

Шефовите на дипломатиите на ЕУ се против планот на новоизбраниот американски претседател Доналд Трамп за преместување на амбасадата на САД од Тел Авив во Ерусалим. Брисел, но и владата во Јордан, предупредија дека таквиот чекор ќе ги зголеми тензиите во регионот. Унијата и натаму ќе се придржува до меѓународниот консензус од резолуцијата 478 на Советот за безбедност на Обединетите Нации од 1980 година според кој Ерусалим не треба да биде седиште на амбасадата. Политиката на Трамп за Блискиот исток се уште не е конкретизирана, но тој сигнализираше дека ќе биде наклонет кон израелската крајна десница и најави дека дипломатското претставништво ќе биде преместено од Тел Авив во Ерусалим, чијшто источен дел Палестинците сакаат да биде главен град на нивната држава.
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Франција и Германија, упатија предупредувања за сериозни последици, во случај САД да го преселат дипломатското претставништво во Израел од Тел Авив во Ерусалим, пренесува Deutsche Welle. Соодветните апели, Жан-Марк Еро и Франк-Валтер Штајнмаер ги направија во рамките на мировната конференција за Блискиот Исток, која се одржа во неделата во Париз. „Само помислата за преместување на амбасадата веќе води до фактот дека палестинската страна ќе се закани со мерки и реакција“, истакна Штајнмаер, предупредувајќи за „ризик од нова ескалација“ на конфликтот во регионот. Францускиот министер за надворешни работи, исто така, алармира за можните последици. „Претседател на САД не треба да зазема толку еднострана позиција по прашањето. Треба да се вложат напори за да се создадат услови за мир“, прокоментира Жан-Марк Еро.
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 242 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Со интервенција на тетовската Територијална противпожарна единица за кусо време пожарот е локализиран и нема повредени. -Цел месец гасиме претежно пожари на ...
сите 211 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 79 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 215 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Папата Франциско го прими палестинскиот претседател Абас во Пакистан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: