Иванов: Потребен е нов модус за безбедност и почитување на човековите права


2 копии

Потребен е нов модус што ќе овозможи и одржување на безбедноста и почитување на човековите права и слободи, затоа што сегашниот концепт покажува дека во обидот да се обезбеди безбедноста од глабалниот тероризам, современата држава го стеснува просторот на човековите права и слободи. Оваа порака од Каиро, Египет ја испрати Претседателот Ѓорге Иванов, кој учествува на Форумот организиран од Александриската библиотека, на кој присуствуваат и голем број политичари, поранешни шефови на држави и премиери. Иванов го потенцираше примерот со Македонија, која проггласуваќи кризна состојба на границиата, за разлика од други држави, никогаш не ја употреби кризната состојба како инструмент за ограничување на човековите права. -Борејќи се против тероризмот и екстремизмот, современата држава ги проширува своите овластувања и надлежности, и со тоа го стеснува просторот на човековите права и слободи, истакна македонскиот претседател. Претседателот Иванов посочи дека Република Македонија беше првата држава во Европа што ...
| | веќе видена | слични

Државите да се борат со тероризмот и екстремизмот на начин што е конзистентен со правата и слободите на граѓаните, порача претседателот Ѓорге Иванов, на форумот што денеска се одржа во Каиро на тема „Демократската безбедност во време на екстремизам и насилство“, во организација Александриската Библиотека и на Меѓународниот центар „Низами Ганџави“. Иванов истакна дека од почетокот на овој милениум, сме во отворена борба со глобалниот тероризам, а во услови на зголемени закани за кои меѓународните организации не можат да понудат решенија, интернационализмот се повлекува пред растечкиот национализам. - Борејќи се против тероризмот и екстремизмот, современата држава ги проширува своите овластувања и надлежности, и со тоа го стеснува просторот на човековите права и слободи, истакна македонскиот претседател. Иванов посочи дека Република Македонија беше првата држава во Европа што прогласи кризна состојба за заканата од илегалната миграција и ја распореди армијата на границата. - Но, ние никогаш не ја употребивме ...
| | веќе видена | слични

Останато

Еден од најтиражните италијански весници „Ла стампа“ во своето онлајн издание објави репортажа од денешното одбележување на Богојавление од македонските ...
сите 330 | | | веќе видена

Триесет и тригодишен жител на селото Моноспитово вчера загинал откако автомобилот во кој бил сопатник изгубил контрола и излетал од коловозот, во близина на ...
сите 210 | | | веќе видена

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел в петок ќе престојува во Македонија, што е негова прва посета на земјава откако е на оваа функција.Шарл Мишел ќе ...
сите 390 | | | веќе видена

Македонија не успеа да ги оправда очекувањата, не успеа на ова ЕП 2020 да се пласира во втората фаза. Зошто? Кои беа причините? Еве сега кога минаа три дена од ...
сите 220 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Познатата холивудска актерка Џејми Ли Кертис на своите профили на Инстаграм и на Твитер објави дека „Медена земја“ е зачудувачки филм. „Колку совршен момент за ...
сите 156 | | | веќе видена

Град Скопје ја превзеде депонијата „Дрисла“ од италијанскиот оператор ФЦЛ Амбиенте. Денеска Централниот регистар објави дека Град Скопје влегува со влог од ...
сите 80 | | | веќе видена

Членовите на ДИК утре на седница ќе расправаат по барањето на министерот за внатрешни работи Наќе Чулев за мислење за тоа дали врзаните потписи се однесуваат ...
сите 203 | | | веќе видена

Во таа насока се и измените во Законот за извршување усовоени од Собранието со кои покрај што се намалува делот за извршување, целосно се иззема извршувањето ...
сите 43 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Иванов: Потребен е нов модус за безбедност и почитување на човековите права

Од:
До кого (е-маил):
Порака: