Мошти на Св.Василиј изложени во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Струмица


Православните верници од Струмица се поклонија пред моштите на Свети Василиј Велики. Традиционално во чест на столбот на светото православие Свети Василиј Велики и големиот христијански празник Обрезание Господово, моштите на големиот светец кои ги има единствено струмичката епархија беа изнесени за поклонение од страна на верниците. Голем број верници не само од Струмица туку и од другите делови на државата ја посетија црквата Свети Кирил и Методиј во која секоја година се изнесуваат моштите и се поклонија и помолија пред нив за здравје за себе и за своите семејства. -Од цела Македонија ние сме единствени што поседуваме мошти од светителот кои мошти се на чудесен начин дојдени во Струмица и ги пазиме затоа што ги чувствуваме особено ние во црквата, а и сите христијани што доаѓаат на тој ден и што се поклонуваат на моштите ја чувствуваат благодатта Божја која што во срцата им влева надеж, сила моќ, кроткост, смирение и блажена состоба. Таа моќ на Светите мошти кои што Светата православна црква ги ...
| | веќе видена | слични

Скопје денеска под снег го дочека големиот христијански празник – Водици. Но, ниските температури и студот не ги спречи стотината верници да влезат во ладните води на реката Вардар за да се обидат да го фатат крстот. Оваа година крстот отиде во рацете на 25 годишниот Бобан Павловски од Охрид. Вели дека ова му е шести пат да биде дел од капачите на Водици… Ивана Стојкова
| | веќе видена | слични

Светиот крст во водите на Преспанското Езеро оваа 2017 година го фати 19-годишниот Филип Беличевски од Ресен. Тој беше најсреќен меѓу 30 тина верници , што скокаа во студените езерски води во Отешево. Со чинот на осветување на водите кој го водеа свештеници од Преспанско-пелагониската епархија од ресенското архиерејско намесништво, беа осветени водите на Преспанското Езеро, каде најсреќен, по фрлањето на крстот, беше младиот Филип Беличевски. Тој беше даруван со телевизор од Општина Ресен и со други подароци од МПЦ и останати спонзори.Честитки до сите оние што на ова исклучително студено време имаа храброст, но пред се Божја волја да се фрлат во водите на Преспанското Езеро, испрати градоначалникот на Ресен Ѓоко Стрезовски. Околу 30-тина верници денес се фрлија во студените води на Преспанското Езеро, во месноста Отешево.
| | веќе видена | слични

Положениот крст во водите на Вардар, по повод големиот христијански празник Богојавленије Водици го фати охриѓанецот Бобан Павловски. Голем број на верници, денеска учествуваа во чинот на положување на светиот крст во водите на Вардар во Скопје. Павловски на сите им посака среќа и бериќет, а по повод фаќањето на крстот доби икона, златник и други подароци. На чинот на положувањето на крстот во Вардар присуствуваа премиерот Емил Димитриев и градоначалникот на Скопје Коце Трајановски.
| | веќе видена | слични

Традиционално, во Општина могила главната церемонија на фрлање на крстот се одржа во водите на реката Шемница. 18 годишно момче е среќниот пронаоѓач на крстот во ледените води на оваа река. Околу 10 млади момчиња од населеното место Могила по церемонијата на денешниот голем празник Богојавление-Водици, се фрлија по светиот крст во водите на реката Шемница. И покрај студеното време и големите количества снег, најсреќен од сите беше 18 годишниот Михаил Сакурмовски, кому Бог му даде сила да му се спротивстави на студот, но и среќа да го извади светиот крст од студените води на реката Шемница. Градоначалникот на Општина Могила Стево Пивковски го награди добитникот со микробранова печка и парични средства во вредност од 3000 денари. Исто така, во сите населени места на територијата на Општина Могила каде се одржа церемонијата на фрлање на светиот крст, среќните пронаоѓачи градоначалникот Пивковски ќе ги награди со парични средства во вредност од 2000 денари.
| | веќе видена | слични

Големиот христијански празник Богојавление-Водици беше одбележан и во Дебар, но за првпат немаше кој да скока по светиот крст. Тоа е поради фактот што во градот има сѐ помалку млади луѓе.Инаку, традиционално православните верници во Дебар беа во црквата „Света Петка“, каде беше одржана света литургија, со која чиноначалствуваше намесникот на Дебарската парохија, Миле Ангеловски.Тој, потоа ја освети водата во базенот во дворот на црквата. Бидејќи немаше пријавени светиот крст не беше положен во осветените води, но верниците по традиција зедоа од осветената вода. И намесникот и присутните верници си го честитаа празникот со желби и молби до Бога за здравје и бериќет.По повод Водици заживеаа селата од поширокиот регион, каде дојдени се поранешни жители и нивните потомци. Посебно, по празнувањето се препознатливи повеќе села, пред се Битуше, Горенци, Гари и Долно Мелничани.МИА
| | веќе видена | слични

Меѓу стотината верници кои утрово запливаа по богојавленскиот крст во осветените води на Охридското Езеро, чија температура беше само 6 степени Целзиусови, повторно најсреќен беше Петар Рупески од Варош. -Ова ми е четврти пат како го фаќам крстот. Многу сум среќен. Јас и мојата тајфа живееме за овој ден и едвај ќекаме да прославиме. - изјави фаќачот на крстот Петар Рупески. Втора година по ред Охрид нема кум за Водици. Фаќачот на крстот од црквата на подарок доби крст, а од локалната самоуправа икона. Согласно традицијата тајфата на фаќачот на крстот денеска ќе ги посети домовите на охриѓани кои ќе го даруваат. Настанот кај градското пристаниште го следеа неколку илјади граѓани, меѓу кои кои и многу туристи од регионот. Традиционално верниците полнеа вода од осветеното езеро и се миеа за здравје. Пиеја греана ракија и вино и заиграа оро. Повозрасните охриѓани се сеќаваат дека празникот Богојавление - Водици отсекогаш свечено се одбележувал. Во рамки на богојавленските чествувања во месноста Сараиште денеска ...
| | веќе видена | слични

Традицијата продолжи и во Мец. Големиот празник Богојавление Водици беше одбележан и на ова големо ракометно натпреварување. Крстот се најде во рацете на Мирослав Попоски, еден од малкутемина македонци, кој постојано ги следат настапите на македонските репрезентации во повеќе спортови. Посакуваме крстот на Попски да му донесе среќа,а на нашите ракометари прдолжување на традицијата на овој празник на големите натпреварувања нема пораз. Македонските навивачи, раководството на РФМ и сите православни христијани во Франција денес се собраа во православната црквата во Мец, каде беше извршен традиционалниот чин, фрлање на крстот.
| | веќе видена | слични

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, денеска, присуствуваше на одбележувањето на големиот христијански празник Богојавление – Водици во Струмица. Претседателот Заев традиционално напладне беше покрај водите на базенот Аквариус во којшто беше фрлен светиот крст. На Лазо Котуровиќ, кој беше најбрз и го фати светиот крст, му посака здравје и успех, а до своите сограѓани и до сите граѓани во Македонија упати порака за добар живот и благосостојба во семејствата. Претседателот Заев, ноќта присуствуваше на бдеењето во црквата Свети Григориј Палама и Свети Димитриј во Струмица во чест на празникот Богојавление – Водици.
| | веќе видена | слични

По седми традиционален пат, денес во осветените води на Охридското Езеро, денес на Сараиште се изврши групно крштевање на дванаесет верници од Охрид, како и други градови од земјава, но и од Мала Преспа..
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 359 | | | веќе видена

Познати се полуфиналните двојки по одигрувањето на денешните натпревари на Европското ракометно првенство. Словенија ќе игра против Шпанија, додека Норвешка ...
сите 263 | | | веќе видена

Tри вооружени лица најверојатно го извршиле грабежот во експозитурата на НЛБ банка во Ѓорче Петров. Тие го извршиле грабежот со „опел вектра“ која потоа била ...
сите 83 | | | веќе видена

Адвокатите на Орце Камчев ја дополниле понудената гаранција во жалбата пред Апелациониот суд од кој бараат да му ги врати одземените пасоши на осомничениот во ...
сите 73 | | | веќе видена

Денеска сите ја очекуваат одлуката на С ветската здравствена организација, дали ќе воведе меѓународна вонредна состојба поради коронавирусот. Досега од овој ...
сите 300 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Мошти на Св.Василиј изложени во црквата „Св. Кирил и Методиј“ во Струмица

Од:
До кого (е-маил):
Порака: