Франција го декласираше Бразил на стартот


Франција го декласираше Бразил во првиот меч на Светското првенство. Домаќинот и атуелен светски шампион на мечот кој се одигра во Париз покажа доминантна игра и славеше убедлива победа од 31:16. Французите во целост го надиграа својот ривал, недозволувајќи му во ниту еден момент да парира. Првото полувреме заврши со дури десет голови разлика, 17:7. Во второто полувреме Франција ја пушти и втората постава која исто така беше супериорна над Бразил. Најефикасен во победата на Франција беше Порт со 6 гола, а одличен на голот на домаќинот беше Омејер кој имаше блескава партија со 15 одбрани. Кај Бразил се истакна Толедо со 5 гола на мечот. Во второто коло Франција ќе се сретне со Јапонија, додека Бразил ќе ги одмери силите со Полска.
| | веќе видена | слични

Првите пет дена од стартот на 25. светско ракометно првенство, кое се одржува во Франција, според статистичките показатели на остварениот ефект се во корист на македонската репрезентација, која се најде во топ-10 во неколку категории. Ако се споредат сите тие категории, се доаѓа до заклучок дека македонскиот тим игра, барем ако се суди по првите два одиграни натпревара од групата, многу рационално и ефикасно. Овие показатели, објавени пред синоќешниот меч на Македонија со Словенија, секако ќе претрпат промени до крајот на СП, на подобро или на полошо. Сепак, останува впечатокот дека овој старт на СП е навистина успешен за македонската репрезентација. Пред с`, ако се гледа индивидуалната статистика, во нашиот тим драстично се издвојува капитенот Kире Лазаров, кој во првите два натпревара од Мундијалот има просек од 11 гола, односно вкупно 22, со кои е убедлив лидер на листата со стрелци на целото СП. Веднаш зад него е Амин Банур од Тунис со 19 гола, но тој има три одиграни натпревари, исто како и неговиот ...
| | веќе видена | слични

На тактиката на Лино Червар со седуммина ракометари во напад и без голман му одговори и стариот ривал Вујовиќ кој ја практикуваше речиси на целиот меч и на крај заслужено славеше за три од три на Светско ракометно првенство. Македонија не беше онаа истата од дуелите против Тунис и Ангола. Тргна слабо уште на стартот и не успеа да се подигне ниту играчки, ниту психолошки во ниту еден период од средбата. Во 10 минута Словенија имаше 5:2, а во 20-та 11:6, резултати кои уште на стартот покажаа дека на Македонија не и оди. Избраниците на Лино Червар правеа многу грешки, играа слабо во одбрана и често пати гаѓаа во дирекот, а згора на се имаа пред себе и расположен голман, Матевж Скок кој беше прогласен за играч на натпреварот со 14 интервенции. Дополнителен проблем беше повредата на Миркуловски уште во 4 минута кој се врати на терен, но потоа беше поштеден. На полувреме имавме негатива од 16:10, а кога во вториот дел Словенците фатија уште посилен ритам и стигнаа до највисоки +9 изгледаше како да нема назад. ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Најпријатното изненадување во француската ракометна репрезентација на Светското првенство што се одржува во нивната земја е резевниот голман Винсет Жерард, кој покажува дека селекторот Диде Динар, нема да загуби на квалитет доколку легендарниот Тиери Омејер, одлучи да замине во пензија. Многумина мислеа дека Франција не може без Омејер, но на ова првенство се покажа дека легендарниот 40 – годишен голман доби достојна замена. Се работи за резервниот голман Винсет Жерард, играч на Монпелје, кој навистина блеска во групната фаза на првенството. Жерард (30) не добива голема минутажа, но тоа што го добива го користи максимално. Во првиот натпревар против Бразил собра девет одбрани во втрото полувреме, што е 50 % учинок, а успеа и да постигне гол и беше прогласен за најдобар играч на натпреварот. Ништо послаб не беше и на наредните натпревари, против Јапонија и Норвешка, држи просек од импресивни 44% , а на она што најмногу треба да биде горд е 67% одбранети седмерци. Со ваква замена Омејер може да почне да ...
| | веќе видена | слични

„Црвено-жолтите“ ја исполнија основната квота за групната фаза во првите две кола. Во второто беше совладана и Ангола со 31:22 за голем исчекор кон осминафинале Македонија ја исполни првичната цел со која замина во Франција. Победи во двата меча што важеа за најлесно решливи, ако воопшто и може да се каже така, за позиционирање на едно од четирите места во групата кои водат во главната фаза на Светското ракометно првенство. Архивирани се африканските ривали - Тунис со 34:30 и Ангола со 31:22 по што следуваат судири со три европски ривали. Првиот, условно речено, сериозен тест е попладнево од 17:45 часот. „Црвено-црните“ наспроти себе ја имаат Словенија, која, исто така, е со максимален ефект по две кола (ги совлада Ангола и Исланд) и лидер е во Б-конкуренцијата во Мец. Потоа и со Шпанија (среда, 20:45 ч.) и против Исланд (четврток, 20:45 ч.) за освојување на што повисоко место на табелата и избегнување на домашната репрезентација која е единствен фаворит за врвот во групата А. Талески: Шампионатот за нас ...
| | веќе видена | слични

Македонија го оствари посакуваниот старт со две победи на 25. светско ракометно првенство за мажи, кое од 11 до 29 јануари се одржува во Франција. Во групата Б, македонската репрезентација ја оправда фаворитската улога на стартот против африканските претставници Тунис ( 34-30) и Ангола (31-22) и е на вистинскиот пат да биде една од четирите селекции по групната фаза што ќе продолжат во осмина-финалето. Освен Македонија, и денешниот противник Словенија и Шпанија имаат по две победи во првите две кола, а Исланд, Тунис и Ангола се без бодови по два одиграни меча во групата на мундијалот. Рекомпонираниот македонски состав, предводен од искусниот трофеен хрватски стратег од клупата, Лино Червар, и од рекордерот според постигнатите голови на мундијалите, искусниот 36-годишен Kирил Лазаров, кој и на овој турнир е водечки на листата по две одиграни кола, со 22 постигнати гола, осцилира во играта, но успешно ги приведува мечевите до посакуваната завршница. Вистинскиот предизвик „црвено-жолтите“ го имаат попладнево ...
| | веќе видена | слични

Домаќинот на 25. светско ракометно првенство за мажи, Франција, на стартот обезбеди убедлива победа и најави одбрана на титулата. Покрај сигурната игра и убедливата победа против Бразил (31-16) Французите предводени од новиот селектор Дидие Динард, поставија и рекорд според посетеноста на првите мечеви на мундијалите. Настапот на домаќините против Бразил се одигра пред 15.609 гледачи, што е најголема посета досега. Претходниот рекорд на отворањата на СП со 12.000 гледачи беше сопственост на селекцијата на Хрватска на шампионатот одигран пред осум години. Франција очекува нов рекорд според бројот на гледачите во втората фаза. Ако домаќинот Франција обезбеди пласман понатаму, ќе ги игра своите натпревари на стадионот во Лил, кој кога ќе се трансформира во затворена сала, ќе има капацитет од 27.500 гледачи.
| | веќе видена | слични
5 копии

Македонската репрезентација со победа ја започна авантурата наречена Светско ракометно првенство Франција 2017. Совладана беше репрезентацијата на Тунис со 34:30, а најинтересните моменти можете да ги погледнете на следниов линк:
| | веќе видена | слични

Со феноменалната игра против Бразил на отворањето на 25. Светско ракометно првенство и убедливата победа со 31-16 (17-7), селекцијата на Франција ја потврди својата фаворитска улога на Мундијалот, најавувајќи ја својата амбиција и испраќајќи сериозна порака до сите селекции дека со домаќинот нема шега.Покрај тоа што Французите првенството го почнаа со една од највисоките победи на отворањата досега (15 разлика), репрезентацијата предводена од новиот селектор Дидие Динард, постави рекорд и во посетеност на воведен меч на светските првенства. Мечот со Бразил домаќините го одиграа пред точно 15.609 гледачи што е најголема посета досега. Претходниот рекорд на посетеност на отворањата на СП (12.000 гледачи) беше во сопственост на селекцијата на Хрватска, од воведниот меч со Јужна Кореја на отворањето на мундијалот пред осум години.Организаторите на СП во Франција нов рекорд според бројот на гледачи на натпревар од СП очекуваат во втората фаза, во која ако Франција обезбеди пласман натпреварите ќе ги игра на ...
| | веќе видена | слични

Во денешниот Актуел со Стевче Стефановски поранешен голман, селектор на Македонската репрезентација и познавач на приликите во ракометот. Тој вели дека грешка е што селекторот со дебитанти голмани оди на ова светско првенство. Вели дека групата во која се наоѓаме не е толку опасна за да се плашиме од неуспех, освен Шпанија, но вели дека се зависи од тоа како ќе се покажат на терен.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 406 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 185 | | | веќе видена

Министерката за правда никако не работи според Уставот и законите, таа реши да си ја уништи својата кариера со тоа што кажа да дека биле технички грешки во ...
сите 96 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Франција го декласираше Бразил на стартот

Од:
До кого (е-маил):
Порака: