Нова забрана за товарни возила на македонските патишта - снегот прави големи проблеми


Забрана за тешки товарни возила се воведува и на планискиот превој Пресека. Забрана за тешки товарни возила се воведува и на планискиот превој Пресека.Информираат од македонија пат.
| | веќе видена | слични
17 копии

Авто мото сојузот на Македонија вчера вечерта информира дека од 20 часот е воведена забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево- Охрид преку планинскиот превој Пресека.Поради обилните врнежите од снег на неколку патни правци е воведена забрана за движење за тешки товарни возила. Претходно, од 18.30 часот беше воведена забрана за тешки товарни возила и на патниот правец Гостивар-Кичево преку планинскиот превој Стража. Непроооден за секаков вид сообраќај е патниот правец Македонски Брод- село Здуње, на кој гравитираат 11 села. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на екипите на Македонија пат. Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични
4 копии

Сообраќајот на патиштата низ Македонија се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет има низ целата држава, освен во Гевгелија каде врне дожд. Од 20 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека, а од 18:30 часот и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража. Намалена видливост поради појава на магла од 80-100 метри има на планинскиот превој Плетвар. Јавното претпријатие „Македонија пат“ информира дека нивните екипи се постојано на терен и ги одржуваат проодни сите патни правци. Оттаму апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од 20 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека, а од 18:30 часот и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража. Намалена видливост поради појава на магла од 80-100 метри има на планинскиот превој Плетвар. Јавното претпријатие „Македонија пат“ информира дека нивните екипи се постојано на терен и ги одржуваат проодни сите патни правци. Оттаму апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. 
| | веќе видена | слични
6 копии

На неколку патни правци е воведена забрана за движење за тешки товарни возила поради врнежите од снег. Авто мото сојузот на Македонија вечерва информира дека од 20 часот е воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека. Претходно, од 18:30 часот беше воведена забрана за тешки товарни возила и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража. Непроооден за секаков вид сообраќај е патниот правец Македонски Брод – село Здуње, на кој гравитираат 11 села. На останатите патишта низ државата сообраќајот се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на екипите на Македонија пат. Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација.
| | веќе видена | слични

Најновите информации на автомото сојузот од 20 часот велат дека забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на патниот правец Кичево - Охрид преку планинскиот превој Пресека . Исто така, забрането движење за ваков тип на возила има и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража . Големи снежни наноси се причина и патниот правец Скопје-Македонски Брод преку ЈПУЗПП ЈАСЕН да биде непрооден. Доколку патувате вечерва имајте на ум дека без задолжителна зимска опрема не се тргнува на пат, а и казните се големи. Внимавајте и на коловозите кои се речиси влажни и на многу места вее снег.
| | веќе видена | слични

Јавното претпријатие „Македонија пат“ информира дека нивните екипи се постојано на терен и ги одржуваат проодни сите патни правци. Сообраќајот на патиштата низ Македонија се одвива во зимски услови по влажни коловози, со остатоци од кашест снег на коловозот. Врнежи од снег со променлив интензитет има низ целата држава, освен во Гевгелија каде врне дожд. Од 20 часот е воведена забрана за движење на тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека, а од 18:30 часот и на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот превој Стража. Намалена видливост поради појава на магла од 80-100 метри има на планинскиот превој Плетвар. Јавното претпријатие „Македонија пат“ информира дека нивните екипи се постојано на терен и ги одржуваат проодни сите патни правци. Оттаму апелираат на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот.
| | веќе видена | слични

Две лица биле повредени вечерва во куќа во населбата Баир во Битола од експлозија на плинска боца. Како што соопштуваат од битолската полиција кај нив настанот бил пријавен во 19:15. Според информациите две женски лица биле повредени. Од противпожарната единица на Битола велат дека тие испратиле четири противпожарни возила на интервенција. Повреденитe лица со возила на итната медицинска служба биле пренесени на клиниката во Битола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Од АМСМ информираат дека патниот правец Македонски Брод – село Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај. Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на екипите на Македонијапат. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Штип, Неготино, Демир Капија, Удово, Петровец, Кула и на планинските превои Стража и Ѓавато. Од АМСМ препорачуваат исклучително внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Во клисурите и засеците можна е почеста појава на одрони.
| | веќе видена | слични

Сообраќајот на државните патишта се одвива отежнато, во зимски услови, по влажни коловози со остатоци од снег на коловозот, по интервенција на екипите на Македонијапат, соопштуваат од АМСМ. Врнежи од снег со променлив интензитет се бележат во Тетово, Штип, Неготино, Демир Капија, Удово, Петровец, Кула и на планинските превои Стража и Ѓавато. Од 20.00 часот се воведува забрана за сообраќај за тешки товарни возила на патниот правец Кичево – Охрид преку планинскиот превој Пресека. Од 18.30 часот е воведена забрана за сообраќај на тешки товарни возила на патниот правец Гостивар – Кичево преку планинскиот премин Стража. Патниот правец Македонски Брод – с.Здуње на кој гравитираат 11 села, не е прооден за секаков вид на сообраќај. Патниот правец Скопје-Македонски Брод преку ЈПУЗПП ЈАСЕН исто така е непрооден поради големи снежни наноси. Од АМСМ велат дека во клисурите и засеците можна е појава на помали одрони, особено на патните правци: Кочани – М.Каменица – Делчево, Виница – Берово, Гостивар – Стража, ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Извори блиски до ВМРО-ДПМНЕ брифираат за Република дека во врска со барањето од Спасовски за да партијата предложи нов министер за труд и социјална политика, ...
сите 374 | | | веќе видена

Зоран Заев брза да донесе Закон за јавно обвинителство за да не може скандалозните аудио бомби да се користат против него на суд, тврди портпаролот на ...
сите 161 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Минхен, на маргините на 56. Минхенска безбедносна конференција, имаше билатерални средби со претседателот на ...
сите 384 | | | веќе видена

Вака другарчиња, не се гради држава во која ќе владее правото, вака само се доградува постоечкиот хибриден режим.Нека ви е на здравје законот на сите што ќе си ...
сите 100 | | | веќе видена

На магистралниот пат Струмица – Ново Село, кај „Робовска крстосница“, вчера се случила сообраќајна незгода помеѓу три возила – „тојота авенсис“, „шевролет ...
сите 198 | | | веќе видена

“Доцнам зошто бев физички нападнат од затворски слубежници” – рече обвинетиот  во “Рекет” Бојан Јовановски при влезот во судницата обраќајќи се на новинарите. ...
сите 268 | | | веќе видена

Ние од ВМРО-ДПМНЕ постојано сме на терен и добро е што ги слушаме граѓаните, нивните размислувања но и нивните критики па се разбира со една цел како да ...
сите 291 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Нова забрана за товарни возила на македонските патишта - снегот прави големи проблеми

Од:
До кого (е-маил):
Порака: