70 камиони заглавени на Евзони поради лошото време во Грција


Еден од заглавените камионџии за економски.мк соопштил дека немаат информација до кога ќе останат. Им кажале само дека патиштата во Грција не се проодни поради снегот. Колоната целосно го блокирала меѓуграничниот простор. И од МАКАМ- ТРАНС потврдија дека лошите временски услови го блокирале транспортот. За 50 отсто е падната нивната работа. Некои воопшто не возат, а оние кои работат се заглавени на дел од граничните премини. Целосно е отежнат протокот на стока. Надлежните ги советуваат возачите ако одат на пат со себе да носат храна вода и да бидат со полн резервоар, затоа што проблеми во сообраќајот има во целиот регион и пошироко. -Транспортот е отежнат се трудат да возат но тешко е. Ако претходно траснпортот траел 5 или седум дена сега се птолонгира за два до три днеа плус. Мора да се работи ако застане транспортот се застанува, вели Биљана Муратовска од МАКАМ- ТРАНС за ТВ Сител. Поради блокираниот транспорт проблеми во работата имаат и бизнисмените. Суровините им доцнат производството им е во прекин. ...
| | веќе видена | слични

Вториот дел од домашното футсал првенство ќе започне неколку дена подоцна од првично предвиденото. Поради лошите временски услови, комисијата за мал фудбал при Фудбалската федерација на Македонија денес одлучи да го пролонгира почетокот на пролетниот дел. Па така, возбудувањата од домашното првенство во футсал наместо на 21. јануари кога беше предвиден стартот на вториот дел, ќе започнат на 26. јануари. Во првото коло од новата календарска година, актуелниот шампион КМФ Железарец ќе го нагости лидерот на табелата КМФ Велес. Вицешампионот Хедис ќе се пресмета со Ројал Илирет, Шкупи ќе гостува кај СЕЕУ Тетово, Рудник Саса ќе го пречека Јувентус Серава. Во првиот дел од првенството, Велес заврши на првото место на табелата со 31 бод кој се должи на десет победи и едно реми. Шкупи е второпласиран со три бода помалку, но и еден натпревар помалку. Трет на табелата е СЕЕУ Тетово кој заостанува огромни 12 бода зад лидерот Велес. Последен на табелата е Рудник Саса со само четири освоени бодови кои се должат на една ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Грчките погранични органи во петок започна да ги пропуштат товарните возила на ГП Дојрани, со што полека товарниот сообраќај се нормализира, по неколкудневниот прекин заради лошите временски услови. Во четврток почна да се пропуштаат камиони на ГП Евзони, кои беа заглавени во меѓупросторот неколку дена. Грција забрани влез на товарни камиони од Македонија заради снежното невреме што го зафати северот на соседната земја.
| | веќе видена | слични
9 копии

Од вчера од попладневните часови нормализиран е сообраќајот за товарни возила на граничниот премин Дојрани, соопшти денеска Министерството за внатрешни работи. - Од страна на грчките полициски службеници добиено е известување за нормализирање на товарниот сообраќај на ГП „Дојрани“ и отпочнато е пуштање на товарни моторни возила за влез во Република Грција од 12 јануари во попладневните часови, соопшти МВР. Грчките погранични органи на граничниот премин „Евзони“ вчера во 9:30 часот почнаа да ги пропуштаат камионите што чекаа за влез во Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од лошите временски услови и состојбата на патиштата.
| | веќе видена | слични
2 копии

- Од страна на грчките полициски службеници добиено е известување за нормализирање на товарниот сообраќај на ГП „Дојрани“ и отпочнато е пуштање на товарни моторни возила за влез во Република Грција од 12 јануари во попладневните часови, соопшти МВР. Грчките погранични органи на граничниот премин „Евзони“ вчера во 9:30 часот почнаа да ги пропуштаат камионите што чекаа за влез во Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од  лошите временски услови и состојбата на патиштата. 
| | веќе видена | слични

Од Министерството за внатрешни работи (МВР) известија дека е нормализиран сообраќај за товарни возила на граничниот премин- Дојрани.„Од страна на грчките полициски службеници добиено е известување за нормализирање на товарниот сообраќај на граничниот премин- Дојрани и отпочнато е пуштање на камиони за влез во Грција од 12 јануари во попладневните часови“ ,стои во денешното сопштение на МВР.
| | веќе видена | слични

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека од страна на грчките полициски службеници добиено е известување за нормализирање на товарниот сообраќај на ГП Дојрани и отпочнато е пуштање на ТМВ за влез во Р.Грција од 12.01.2017 година во попладневните часови.
| | веќе видена | слични

Катаклизмичен верижен судир на повеќе од 100 возила Објавено на петок 13-ти при полна месечина Петок 13, полна месечина - силни зборови во кои многумина веруваат. Додадете снег, мраз и неисчистен автопат и ги добивате сите услови за еден ваков катаклизмичен верижен судир на повеќе од 100 возила. Се случи во Торонто, Канада, пред неколку дена и нема врска со денешниот ден, ниту со полната месечина. Причините се лошите временски услови, неисчистените патишта и невниманието на возачите - токму она што ние го имаме во изобилие, за жал… Видео видео на денот
| | веќе видена | слични
8 копии

Грчките погранични органи на граничниот премин „Евзони“ утрово од 9.30 часот почнаа да ги пропуштаат тешките товарни возила кои чекаа за влез во Грција во меѓупросторот поради забраната за движење предизвикана од лошите временски услови и состојбата на патиштата, соопшти Министерството за внатрешни работи. Во моментов се уште во меѓупросторот се наоѓаат околу 70-80 товарни моторни возила кои чекаат за влез во Грција. Од МВР информираат дека на граничниот премин „Дојрани“ се уште трае забраната за влез на товарни возила во Грција.
| | веќе видена | слични
2 копии

Грција во четврток почна да ги пропушта тешките товарни возила кои стоеја на меѓупросторот на македонско-грчката граница, кај преминот „Евзони“, а кои беа запрени заради лошите временски услови на патиштата во северна Грција, информира македонската полиција. Во моментот во меѓупросторот има уште околу 70 до 80 камиони кои чекаат да влезат во Грција. Исто така, Министерството за внатрешни работи известува дека на ГП Дојрани се уште трае забраната за влез на товарни возила во Грција.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Македонското Собрание се распушти отварајќи пат за предвремени избори на 12 април, осум месеци пред истекувањето на тековниот мандат, како голем тест за про-ЕУ ...
сите 360 | | | веќе видена

Армијата на Република Македонија стана Армија на Северна Македонија, но сè уште користи оружје од Југословенската народна армија. ​Војската во моментов користи ...
сите 265 | | | веќе видена

„Зоран и Вице Заев два дена бегаат од одговорите што разговарале со осомничените во случајот Рекет“, обвинија од ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија велат дека ...
сите 541 | | | веќе видена

- Сакам да ја информирам домашната и меѓународната јавност дека техничкиот премиер Оливер Спасовски продолжува да го попречува функционирањето на техничката ...
сите 177 | | | веќе видена

Левиот бек на Ливерпул, Енди Робертсон вели дека играчите на Атлетико Мадрид победата од 1-0 ја славеле како веќе да го добиле двомечот и ги потсети дека ги ...
сите 85 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

70 камиони заглавени на Евзони поради лошото време во Грција

Од:
До кого (е-маил):
Порака: