Косовските пациенти да се третираат како домашни!

Две третини од странските пациенти што користат здравствени услуги во Македонија се пациенти од Република Косово. Според министерот за здравство, Бујар Османи, овие услуги во иднина треба да се олеснат зашто Македонија треба да стане регионален центар за голем број на здравствени услуги, односно да се привлечат што поголем број пациенти што ќе се лекуваат во земјава. - Со тоа се зајакне и економската соработка меѓу двете држави. Токму затоа ќе се формира работната група што ќе има задача на дневна основа да го пручи патот на пациентот и да утврди на кој начин тој да се олесни - вели Османи. Министерот информира дека во моментов косовските пациенти во земјава плаќаат исто како и други странски пациенти, односно тие пациенти плаќаат повисоки цени во однос на пациентите од Македонија кои приватно се лекуваат. - Во согласност со Законот за здравствена заштита македонските граѓани секогаш ќе имаат приоритет пред странските, тврди Османи. За косовскиот министер за здравство д-р Ферид Агани граѓаните од Косово ги ...
| | веќе видена | слични

Реакцијата следува откако Министерот за здравство, Бујар Османи пред два дена го објави предлогот граѓаните на Косово да плаќаат иста цена за приватните медицинските услуги како и македонските граѓани
| | веќе видена | слични
2 копии

ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати изедначување на граѓаните на Косово, со здравствените осигуреници на Република Македонија. Вака денеска реагираа од партијата, по повод завчерашното барање на косовскиот министер за здравство Ферид Агани, Косовците да плаќаат иста цена за здравствените услуги како домашните пациенти. „ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните на Република Македонија треба да имаат апсолутен приоритет во нивниот третман, во здравствените установи и во болниците во Република Македонија“, се вели во соопштението. Вчера се огласи и министерот за здравство Бујар Османи кој по повод оваа иницијатива рече дека Македонија сака да стане регионален центар за пациентите и да развива медицински туризам, ќе ги направи сите можни олеснувања за привлекување на странски пациенти, но никако на штета на македонските граѓани.
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати изедначување на граѓаните на Косово со здравствените осигуреници на Република Македонија, рече на денешната прес-конференција Влатко Ѓорчев, член на Извршниот комитет на партијата, презентирајќи го ставот и позицијата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со условите за лечење на државјаните на Косово во болниците и во здравствените установи во Македонија. ВМРО-ДПМНЕ, посочи Ѓорчев, смета дека граѓаните на Република Македонија треба да имаат апсолутен приоритет во нивниот третман во здравствените установи и во болниците во Република Македонија
| | веќе видена | слични

Спротивставени ставови во владината коалиција за предлогот на Министерот за здравство Бујар Османи - граѓаните на Косово да плаќаат иста цена за приватните медицински услуги како и македонските. ВМРО-ДПМНЕ денеска од партиската говорница со став дека нема да прифатат изедначување на цените. „ВМРО-ДПМНЕ нема да прифатат изедначување на цените на граѓаните на Косово со здравствените осигуреници на Република Македонија и ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните на Република Македонија треба да имаат апсолутен приоритет“, изјави Влатко Ѓорчев, ВМРО-ДПМНЕ. Кој е одговорот на ДУИ, затоа што министерот за здравство е од ДУИ? „Во ДУИ ќе треба да се обратите во врска со ова, јас тука го соопштив ставот на ВМРО-ДПМНЕ“, одговори Ѓорчев. Дали оваа изјава на Ѓорчев докажува дека во владината коалиција комуникација нема. Како е возможно министерот за здравство сам да изнесува ставови, а коалиционите партнери од Владата за тоа да не бидат запознаени. Дали е ова само увод во поголеми несогласувања меѓу коалиционите партнери или ...
| | веќе видена | слични

На денешната прес- конференција пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Влатко Ѓорчев, го истакна ставот на владеачката партија за условите на државјаните на Косово во болниците во Македонија. Ставот и позицијата на ВМРО-ДПМНЕ во врска со условите за лечење на државјаните на Косово во болниците и во здравствените установи во Република Македонија е следниот: ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати изедначување на граѓаните на Косово, со здравствените осигуреници на Република Македонија. ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните на Република Македонија треба да имаат апсолутен приоритет во нивниот третман, во здравствените установи и во болниците во Република Македонија. Интегрален текст од прес-конференција Видеото е превземено од првата македонска интернет телевизија Македонија24. Превземањата се во согласност со условите пропишани од Македонија24.
| | веќе видена | слични

Нема одговор од надлежните инситутции дали ќе го прифатат барањето косовските пациенти да го имаат истиот третман како и македонските. Односно, приватното лекување да го плаќаат како да се државјани на Македонија. Министерот Османи два дена избегнува да даде прецизен одговор какво олеснување ќе добијат пациентите од Косово. Но вели тоа никако нема да биде на штета на македонските граѓани. - Ние тежнееме да бидеме регионален центар во делот на здравството и да привлечеме што повеќе пациенти. Тоа ќе биде економски оправдано за нас и затоа не сакаме да ги изгубиме косовските пациенти кои би ги презеле други соседни земји, вели Бујар Османи. Веќе е формирана работна група од двете земји која треба да пронајде соодветно решение за косовските пациенти. И додека двете министерства бараат решение, експерти за Сител коментираат дека една ваква одлука ќе падне на грбот на македонските пациенти. од причина што, како што велат, македонското здравство со децении се соочува со просторни и кадровски проблеми, нема доволно ...
| | веќе видена | слични

Изедначувањето на косовските и македонските приватни пацинети може да доведе до колапс на здравствениот систем во земјата, сметаат дел од лекарите. Велат, намалување, но никако изедначување на цената за приватните услуги можно е единствено во... Изедначувањето на косовските и македонските приватни пацинети може да доведе до колапс на здравствениот систем во земјата, сметаат дел од лекарите. Велат, намалување, но никако изедначување на цената за приватните услуги можно е единствено во областите со неискористени капацитети. На Османи му порачаа дека има здравствени установи каде цената за странските државјани мора да биде драстично повисока. -На пример Онкологија, во овој момент има застој и на домашни пацинети, чекањето е продолжено. Сега, ако и Косово се лекува тука, тогаш би имале практично ситуација која за домашните пациенти би била катастрофална, или целиот онколошки систем би дошол до колапс, што не е добро за нас. Од друга страна, треба да се води сметка дека тие установи се градени со средства од ...
| | веќе видена | слични

ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати изедначување на граѓаните на Косово, со здравствените осигуреници на Република Македонија. Ова е ставот и позицијата на владејачката партија во врска со условите за лечење на државјаните на Косово во болниците и во здравствените установи во Македонија. “ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните на Македонија треба да имаат апсолутен приоритет во нивниот третман, во здравствените установи и во болниците во земјава“, изјави Владимир Ѓорчев, член на извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ.
| | веќе видена | слични

Скопје - ВМРО-ДПМНЕ излезе со свој став во однос на условите за лечење на државјаните на Косово во болниците и во здравствените установи во Република Македонија. - ВМРО-ДПМНЕ нема да прифати изеднчачување на граѓаните на Косово, со здравствените осигуреници на Република Македонија, изјави В Владимир Ѓорчев, член на Извршниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ. Ѓорчев истакна дека ВМРО-ДПМНЕ смета дека граѓаните на Република Македонија треба да имаат апсолутен приоритет во нивниот третман, во здравствените установи и во болниците во Република Македон
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Премиерот Зоран Заев вечерва во Отворено на 24 ТВ изјави дека искрено се плаши дека може во Македонија да се појави национализам и радикализам. Според него, ...
сите 621 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во денешното интервју за порталот Слободен печат, нагласи дека барал од лидерите на останатите политички партии ...
сите 680 | | | веќе видена

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска на претседателот на Русија Владимир Путин му ги објасни целите на турската операција во Сирија. – Господинот ...
сите 620 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел на крајот на Самитот во Брисел изрази дека немало консензус меѓу лидерите на ЕУ за отворање пристапни преговори со Северна ...
сите 150 | | | веќе видена

Отставката од општествената функција е личен чин. Ако бев јас на местото на пратеничката Фросина Ременски ќе се повлечев и ќе чекав да го докажам тоа и да се ...
сите 127 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Косовските пациенти да се третираат како домашни!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: