Тарчуловски ќе ја дослужи затворската казна во Германија?

Неофицијално Германија веќе прифатила остатокот од казната од околу шест години Јохан да ја издржува во таа земја, иако се уште нема официјална најава или потврда за негово префрлување Хашкиот осуденик Јохан Тарчуловски, кој од Меѓународниот суд за воени злосторства во поранешна СФРЈ доби казна затвор од 12 години, откако одлежа шест години во затворот во Шевенинген, остастокот од казната најверојатно ќе ја дослужи во Германија. Ова вчера го најави неговата сопруга Соња Тарчуловска додавајќи дека Германија веќе прифатила остатокот од казната од околу шест години да го издржува во таа земја, иако се уште нема официјална најава или потврда за негово префрлување. - По шест години минати во затворот во Шевенинген треба да се бара негово помилување. Се надевам дека Јохан наскоро ќе излезе од затворот. Тој има голема поддршка од граѓаните и од одредени политичари - рече Тарчуловска во соборниот храм Свети Климент Охридски" во Скопје, каде што во организација на Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски по повод ...
| | веќе видена | слични

По шест години поминати во затворот во Шевенинген треба да се бара помилување на Јохан, изјави неговата сопруга Соња Тарчуловска вчера, од пред соборниот храм, каде што претставници на Здружението за поддршка на Јохан Тарчуловски запалија свеќа и се помолија за негово здравје. Пред шест години Јохан беше притворен во затворот во Шевенинген, а потоа Хашкиот суд го осуди на 12 години затвор поради воени злосторства во Македонија, за време на воениот конфликт од 2001 година. Неговата сопруга истакна дека Германија прифатила Јохан остатокот од казната затвор, околу шест години, да ја издржува во таа земја, иако се уште нема официјална потврда за тоа. - Масовната поддршка што ја добиваме покажува дека Јохан ниту во еден момент не е сам. Јохан докажа дека е вистински патриот, човек што е бескомпромисен, кого не го интересираат богатства, ниту политичка кариера и кој безусловно ја сака својата држава - изјави Александар Колевски, претседател на Здружението.
| | веќе видена | слични

Од адвокатскиот тим ја потврдија информацијата дека барањето за помилување е напишано и веќе е испратено до судот во Хаг. Професорот по кривично право Ѓорѓи Сламков вели дека можноста Тарчуловски да биде пуштен дома порано е реална Постојат шанси за две години Јохан Тарчуловски да биде пуштен на слобода, кога во 2013 година ќе одлежи две третини од 12-годишната казна затвор. На ваков расплет на единствениот случај на осуден Македонец во Хаг се надева семејството, како и неговите поддржувачи, кои вчера со молитва во соборниот храм „Св. Климент Охридски“ ја одбележаа шестгодишнината од неговиот притворенички престој во Хаг. - Деновиве се присетив дека пред шест години беше тажно и напорно. Во почетокот бев револтирана на некои луѓе, но јас сепак верувам во судот. Имавме информации дека Германија веќе прифатила Јохан да ја издржува преостанатата казна. Според мои сознанија, преостануваат уште две години. За префрлање сé уште нема најава, сé додека не ни соопштат од судот во Хаг. Поради безбедносни причини тоа ...
| | веќе видена | слични

Останато

По завршувањето на лидерската средба во Вила Водно, вчера претседателот на ДУИ Али Ахмети гостуваше во емисијата Клик плус на ТВ 21 каде изрази незадоволство ...
сите 616 | | | веќе видена

Зоран Заев во немоќ го прифати предлогот на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски за предвремени парламентарни избори напролет, наместо во октомври идната ...
сите 429 | | | веќе видена

Европскиот совет без договор за датум за почеток на преговори со Северна Македонија и Албанија. Првите луѓе на Советот и Комисијата во Брисел со разочарување ...
сите 445 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 15 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, по вчерашната лидерска средба изјави дека предложил сите политички партии во Парламентот да донесат ...
сите 199 | | | веќе видена

Неколку стотици приврзаници на независноста на Каталонија синоќа повторно, по седми пат, протестираа на улиците на Барселона поради неодамнешната пресуда на ...
сите 422 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Тарчуловски ќе ја дослужи затворската казна во Германија?

Од:
До кого (е-маил):
Порака: