Албанско знаме и на митингот на СДСМ во Крива Паланка (ФОТО)


Зоран Заев и неговите изјави за двојазичност на целата територија на Р.Македонија и федерализација на државата како следна фаза ги подгреа албанските екстремисти во државата и дијаспората, а албанските знамиња на митинзите на СДСМ станаа редовен декор. На вечерашниот митинг на СДСМ во Крива Паланка, град на крајниот исток од државата, во кој скоро и да нема албанско население , беше забележано развиорено албанско знаме. Изјавите на Заев дека цела Македонија ќе ја направи двојазична и изјавите на претставниците на албанската дијаспора кои потврдија дека со Заев разговарале за федерализација ги окуражија албанците и нивна можна миграција на истокот од државата, територија со 90% македонско население. Извор: Курир
| | веќе видена | слични
2 копии

Двојазичност, федерализација, кантони, ова е понудата на СДСМ, но и на сите албански партии. Според познавачите, ситуацијата е јасна: планот е Македонија како албанска земја да влезе во ЕУ и НАТО, а Зоран Заев и СДСМ се само извршители на агендата. Утре, на 11 декември, гласачите ќе изберат: Дали в понеделник ќе се разбудат под македонско знаме доколку победи ВМРО-ДПМНЕ, или под албанско – доколку победи СДСМСамо два дена пред изборите стигна поддршката за СДСМ од Косовските радикали. Медиумскиот магнат, Бетон Хаџиу, кој е директор на косовската телевизија Клан и е еден од најистакнатите борци за идејата за "Голема Албанија#.Зоран Заев е единствениот човек кој може да ги спаси Албанците во Македонија, вели Хаџиу.Според Хаџиу, Али Ахмети, кој бил испратен од косовските Албанци во Македонија за тука да ги заштитува ветераните на УЧК и албанското население не успеал во таа задача, а наместо тоа почнал да се занимава со чување на овчар. Според зборовите на Хаџиу, Али Ахмети станал "овчар кој се занимава со ...
| | веќе видена | слични

Празни ветувања, подготвен проект, незавршена ревизија на проектот и се уште незавршен избор на компанија која ќе ја гради, ја следат изградбата на пругата Бељаковце – Крива Паланка која е дел од железничкото поврзување со Република Бугарија. Беше најавена како пруга која ќе се гради на крајот на 2015 година, а не е почната ниту на крајот на 2016, а треба да биде завршена до 2022 година. За железничко поврзување со соседна Бугарија најверојатно ќе се чека и по 2024 година за кога се предвидува изградбата и на последниот дел од делницата од Крива Паланка до границата. Доцнењето на изградбата на железничката пруга од Коридорот 8 чиј дел е и оваа пруга беше дел од забелешките на Европската комисија во извештајот за напредокот на земјава во интеграцијата кон ЕУ. - Транспортниот проект кој земјата го поднесе, попознат како Коридор 8, ќе се разгледува штом ќе се адресираат проблемите во тој сектор во поглед на стратегија и координација. Земјата треба да се фокусира на меки мерки кои би ја осигурале одржливоста на ...
| | веќе видена | слични

Македонија има одличен европски либерален Устав, одлична законска регулатива, регулатива по однос на правата на сите граѓани кои треба само да се применуваат. Ништо повеќе и ништо помалку, порача лидерот на СДСМ и носител на кандидатската листа за пратеници на ИЕ 4 Зоран Заев на вечерашниот митинг во Крива Паланка. Во обраќањето пред кривопаланчани рече дека Македонија ќе биде мајка на сите и заедно сплотени ќе го вратат животот во Македонија по 11 декември. - Знаете ли што бараат Албанците од Заев, повеќе пари во секое семејство, подобро здраство, подобри училишта, повеќе работни места за младите, рече Заев. Дополни дека од нив Албанците го бараат тоа што го бара секој граѓанин, Македонец, Турчин и останати. На сите, а посебно на работниците им порача дека на 11 декември одлучуваат за нивната егзистенција и повисоки плати и повика да изберат живот. - Се обврзуваме дека минималната плата во април 2017 ќе ја качиме на 12 илјади денари, а до крајот на мандатот ќе изнесува 16 илјади денари. Кога ќе порасне ...
| | веќе видена | слични

На вечерашниот митинг на СДСМ во Крива Паланка, град на крајниот исток од државата, во кој скоро и да нема албанско население , беше забележано развиорено албанско знаме. Изјавите на Заев дека цела Македонија ќе ја направи двојазична и изјавите на претставниците на албанската дијаспора кои потврдија дека со Заев разговарале за федерализација ги окуражија албанците и нивна можна миграција на истокот од државата, територија со 90% македонско население.
| | веќе видена | слични

Останато

До изборите министерското место за труд и социјална политика во техничката Влада ќе остане празно откако ВМРО-ДПМНЕ до вчерашното распуштање на Собранието не ...
сите 423 | | | веќе видена

СДСМ продолжува со заложбата за неселективна правда и правна држава. Основата ја поставија мнозинството пратеници преку изгласаниот Закон за јавно ...
сите 428 | | | веќе видена

Пратениците упатија пораки до граѓаните за кого да ја дадат довербата на 12 април. Пратеникот Никола Мицевски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека граѓаните не треба да ...
сите 275 | | | веќе видена

Кинеските здравствени власти денеска апелираа до лицата кои се излекувани од новиот коронавирус да дадат крв заради лекување други пациенти. Крвната плазма на ...
сите 404 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку својата ФБ страница соопшти дека со задоволство ја прифаќа поканата. -Не бегам од соочување и не бегам од вистината, а Заев ...
сите 79 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Албанско знаме и на митингот на СДСМ во Крива Паланка (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: