2016 година во една фотографија


Фотографија која ја направил официјалниот фотограф на Белата куќа, Пит Соуз пред неколку месеци, а совршено илустрира колку изминатава година беше луда, особено кога станува збор за високата политика на западните демократии. Пит ја направил фотографијата на 25 април во Хановер, Германија, каде се сретнале претседателите на Америка, Велика Британија, Германија, Франција и Италија односно Барак Обама, Дејвид Камерон, Ангела Меркел, Франсоа Оланд и Матео Ренци. Половина година подоцна, половина од овие лидери повеќе не се на власт – освен Ангела Меркел.
| | веќе видена | слични
11 копии

Германската канцеларка Ангела Меркел денеска изрази жалење за бавното спроведување на договорот меѓу ЕУ и Турција за мигрантите, чија цел е прекинување на миграциската рута преку Егејското Море. – Границите на копно се чуваат многу полесно од овие на море. Затоа склучивме договор меѓу ЕУ и Турција. Но за жал, не го постигнавме саканиот напредок за неговото спроведување, рече Меркел во неделното обраќање. – За нас е неприфатливо луѓето да плаќаат многу пари, и да го изложуваат на опасност својот живот, додаде таа. Оспоруваниот договор склучен во март меѓу ЕУ и Анкара, предвидува враќање во Турција на сите мигранти кои влегле во Грција. Во замена, ЕУ презеде обврска за секој вратен Сириец да преселува по еден од Турција во земја од ЕУ. Од март, 1.187 мигранти беа вратени од грчки острови во Турција и 2.761 сириски бегалци од Турција беа раселени во европски земји, покажуваат податоците на Европската комисија. Приливот на мигранти на грчките острови нагло се намали, и во просек изнесува 92 на ден, во споредба ...
| | веќе видена | слични

Германскиот канцелар Ангела Меркел се пожали од непочитувањето на Пактот за бегалци, постигнат меѓу Брисел и Анкара во март оваа година, пренесува австрискиот медиум ORF. Механизмот за враќање на мигранти од Грција во Турција не функционира правилно, изјави Меркел во неделното видеобраќање. Има уште многу работа да се направи за да се пресретнат активностите на шверцерите, истакна канцеларката на СРГ мислејќи големиот број бегалци кои успеваат да стигнат до териториите на Италија во Средоземното Море.
| | веќе видена | слични

РИКО, Проектот за регионална соработка на младите од Западен Балкан, по неполни шест месеци од средбата на премиерите на државите од регионот, го добива својот лик. Не поминаа ни шест месеци откако шефовите на влади на Албанија, БиХ, Косово, Македонија, Црна Гора и Србија, го потпишаа основачкиот договор за РИКО во присуство на германската канцеларка Ангела Меркел, францускиот претседател и австрискиот канцелар, а веќе Проектот за регионална соработка на младите од Западен Балкан го добива својот лик. „Европа не може да се гради без придонес од младите од земјите на Западен Балкан“, изјави Харлем Деси, државен секретар за европски прашања во Министерството за надворешни работи на Франција на конституирачкото заседание на Проектот за регионална соработка на младите од Западен Балкан во Тирана (8.12). Формирањето на новиот младински центар е важен момент во разбирањето на народите, мирот и на прекуграничната соработка, токму во момент во кој Европа се наоѓа пред опасност од распарчување. Помирување преку ...
| | веќе видена | слични

Следната година, француските и германските гласачи ќе ги избираат своите парламенти и шефови на државите. Актуелни фаворити се Франсоа Фијон, бившиот француски премиер, кој неодамна победи на внатрепартиските избори со големо мнозинство за да биде кандидат за умерената десница, како и долгогодишната германска канцеларка Ангела Меркел, која неодамна најави дека ќе се кандидира за четвртиот мандат.Пред двајцата претстојат тешки задачи. Тие би ја воделе ЕУ во процесот за брегзит додека истовремено се соочуваат со руското наметнување на влијанието. Настрана од Британија и со новата непредвидлива администрација во САД, тие исто така ќе бидат задолжени за управување со европско-американските односи и ќе се обидат да го зачуваат Трансатлантското трговско и инвестициско партнерство (ТТИП), како и Парискиот договор за климатски промени. Другите прашања на нивните агенди ќе ги вклучуваат авторитарниот курс на Турција и можното обединување на Кипар.Колку и да се важни предизвиците во надворешната политика, сепак ...
| | веќе видена | слични

Во Германија се наближуваат сојузните избори и целата јавност е загрижена од развојот на десницата. Германската канцеларка Ангела Меркел не е личност која држи емотивни говори. Во текот на повеќе од десетгодишното владеење во Германија, говорите ѝ се темелат на сериозни анализи на политичките и економските проблеми, а гестикулирањето ѝ се сведува на склопување на рацете во карактеристичниот дијамант, пишуца CNN. Во вторникот вечерта, „Mutti“, како што ја нарекуваат, емотивно се обрати пред своите партиски колеги. „Барав навистина многу од вас, но и времето во кое живееме бара многу од нас. Свесна сум за тоа. Не можам да ветам дека иднината ќе биде полесна затоа што мораме да се соочиме со неа, и да направиме сè што времето во кое живееме бара од нас“, рече Меркел пред околу 1.000 собрани членови на ЦДУ. Големи предизвици Меркел се најде пред огромни предизвици и притисоци од бирачите и партиските колеги. Најмногу трпеше критики заради прифаќањето на околу 890.000 барања за азил само минатата година. ...
| | веќе видена | слични
9 копии

АВСТРИЈА, 10 декември - За магазинот на Европска унија "Политико", шефот на австриската дипломатија, најмладиот министер за надворешни работи во Европа, Себастијан Курц е личност која ќе ја обликува и потресе Европа. Курц е на 12. место на ранг-листата предводена од либералниот муслимански градоначалник на Лондон Садик Кан. За "Политико" Кан е Барак Обама на Европа. На второ место се наоѓа германската десничарка Фрауке Петри, бидејќи претставува опасност за германската канцеларка Ангела Меркел, а зад неа е нејзиниот шеф Рајанер Мајкел О Лири. "Политико" ја истакнува посебната улога на Курц во затворањето на балканската рута за бегалците, како и дека е најдобра опција за избирање на канцелар од редовите на десничарската Слободарска партија на Австрија (ФПО). Унгарскиот премиер Виктор Орбан минатата година беше прв на листата, како и германската канцеларка Меркел, но годинава двајцата не се на листата. На ранг-листата се лица кои според магазинот може да имаат позитивно или негативно влијание врз развојот на ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Полска има иста моќ како и Германија во Европската унија (ЕУ) и судбината на ЕУ зависи од полската влада подеднакво како што зависи од германската влада на чело со канцеларката Ангела Меркел, изјави во петокот претседателот на Европскиот совет Доналд Туск. Тој во интервју за неделникот „Полска“ го обвини Јарослав Качински, поранешниот премиер и лидер на владеачката партија „Право и правда“, дека за ЕУ говори на најлош можен начин и дека често испраќа негативни сигнали до Брисел со што го поткопува кредибилитетот на Полска како поуздан партнер, пренесува „Политоко“. „Во ситуација кога некоја земја има свој претставник на највисока позиција во Европа и поради тоа е незадоволна, истата не може да биде третирана сосема сериозно и тоа е проблемот тука,“ рече Туск, алудирајќи на своите долгогодишни несогласувања со претставниците на актуелната полска влада. „Иднината на ЕУ ќе зависи од добрата волја и јасна солидраност на нејзините членови, вклучувајќи ја и Полска, а не само на еден лидер“, рече Туск запрашан дали ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Курц е на 12-тото место на ранг-листата предводена од либералниот муслимански градоначалник на Лондон Садик Кан. За магазинот на Европска унија „Политико“ шефот на австриската дипломатија, најмладиот министер за надворешни работи во Европа, Себастијан Курц „ќе ја обликува и потресе“ Европа. Курц е на 12. место на ранг-листата предводена од либералниот муслимански градоначалник на Лондон Садик Кан. За „Политико“ Кан е Барак Обама на Европа. На второ место се наоѓа германската десничарка Фрауке Петри, бидејќи претставува опасност за германската канцеларка Ангела Меркел, а зад неа е нејзиниот шеф Рајанер Мајкел О Лири, „Политико“ ја истакнува посебната улога на Курц во затворањето на балканската рута за бегалците, како и дека е најдобра опција за запирање на канцелат од редовите на десничарската Слободарска партија на Австрија (ФПО). Унгарскиот премиер Виктор Орбан минатата година беше прв на листата, како и германската канцеларка Меркел, но годинава двајцата не се на листата. На ранг-листата се лица кои според ...
| | веќе видена | слични

Нејзината најава дека на изборите во 2017 година повторно ќе настапи како кандидатка за канцеларка, многу Германци со право на глас ја сметаат за добра, покажува најновата анкета „Дојчландтренд“. Кој всушност сака да ја победи оваа жена? Пред сѐ: Кој може да ја победи? Ако се земе како мерило репрезентативната месечна анкета „Дојчландтренд“, германската канцеларка Ангела Меркел во моментов нема никакви причини да стравува за својот реизбор . Речиси шест од десет Германци со право на глас (59 проценти) ја поздравуваат најавата на 62-годишната Меркел, по четврти пат да влезе во трката за канцеларската функција. Овие бројки призлегуваат од истражувањето на јавното мислење спроведено од агенцијата Инфратест димап, по нарачка на националната телевизија АРД и на весникот „Велт“. Особено висока поддршка разбирливо, Меркел која е на функцијата од 2005 година, ужива во сопствениот политички табор - демохристијаните (ЦДУ/СЦУ). Стапката на поддршка од 87 проценти речиси се поклопува резултатот (89,5) при нејзиниот ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Недела. Некаде околу пладне. Штипското село Чардаклија пусто. Вооружени со лаптоп низ него може да се сретнат само луѓето од Државниот завод за статистика ...
сите 234 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, по вчерашната средба со германската канцеларка Ангела Меркел, со видео преку Фејсбук се обрати до јавноста.„Вчерашната пријателска средба ...
сите 159 | | | веќе видена

По топлотниот бран изминатите денови, новата работна недела во гостиварскиот регион носи дестабилизација на времето, пад на дневната температурата и врнежи. ...
сите 188 | | | веќе видена

- На телефон се карав многу вулгарно со моја блиска личност, и таксистот го искористил моментот да ме снима, но верувам дека не очекувал дека ќе ме сними како ...
сите 97 | | | веќе видена

Во теко на вчерашниот ден силно невреме ја зафати Хрватска, посебно деловите Славонија и Далмација. Во овој дел од земјата удрил и град и тоа со големина на ...
сите 136 | | | веќе видена

Симона Димковска, актерка од Куманово ја доби наградата за млад актер на 54-тиот Македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ кој од 7 јуни се одржуваше ...
сите 69 | | | веќе видена

И додека сѐ уште трае официјалната истрага за инцидентите, иранскиот претседател Хасан Рухани порача дека Иран нема да исполни дел од своите обврски од ...
сите 105 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

2016 година во една фотографија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: