Дополнително вештачење на возилото пред американска амбасада

Сомнителното возило застава пикап кое вчера беше паркирано пред амбасадата на САД во Скопје веќе е на вештачење, а сопственикот на автомобилот и е познат на полицијата. Амбасадата пак се огласи и изрази загриженост за настанот. „Може да потврдиме дека вчера вечер имаше паркирано возило на улицата пред амбасадата, што предизвика загриженост. Побаравме поддршка од Министерството за внатрешни работи и единици на Министерството реагираа соодветно. Возилото беше отстрането без инцидент. Ве упатуваме до МВР за какви било информации во врска со текот на истрагата. Ова нема никаква врска со проблемите што ги имавме со телефонските линии.“ Паркираниот пикап бил забележан во доцните вечерни часови. Експертите од америкаската амабасада пак од направениот увид првично се сомневаа дека во возилото може да има експлозив по што веднаш била повикана полиција. Од таму за 24 вести го потрвдуваат случајот со паркираниот автмобил, но велат дека нема индиции оти екплозив бил поставен во возилото. Во своето објаснување ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Делегација на Амбасадата на Република Кина во Република Македонија, денеска беше во работна посета на Секторот за внатрешни работи Охрид. На средбата, претставниците на кинеската амбасада, на раководниот тим на СВР Охрид им искажале задоволството од, како што стои во соопштението, високиот степен на безбедност во Охрид забележано од кинеските туристи што во изминатиов период го посетиле Охрид. -Се грижиме за туристите што од Кина доаѓаат во Република Македонија и во Охрид, водиме сметка за нивните права и посебно за начинот на решавање на евентуалните безбедносни проблеми со кои би се соочиле, рече Цуј Шиукуан, прв секретар на Амбасадата на Народна Република Кина во Република Македонија. Военото аташе Сун Хиаовен, посебно ја нагласил извонредната соработка што амбасадата ја има со Министерството за внатрешни работи на Република Македонија и изразил надеж дека соработката посебно ќе биде интензивна со СВР Охрид, со оглед дека се поголем е бројот на кинески туристи што пројавуваат интерес за туристички престој ...
| | веќе видена | слични

Останато

Законот за амнестија кој вчера беше изгласан во Собранието веќе е испратен до кабинетот на претседателот Ѓорѓе Иванов. Според законот, обвинетите за крвавиот ...
сите 444 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ предводено од Никола Груевски свесно го закочи интегративниот процес, Македонија стана изолирана држава од која побегнаа стотици илјади граѓани, ...
сите 164 | | | веќе видена

Две најтешко повредени жени, од патниците во македонскиот автобус кој излета кај Лесковац, се борат за живот на Клиниката за анестезија и интензивна терапија ...
сите 360 | | | веќе видена

Царинската управа вчера отвори истрага за царинскиот службеник Александар Трајковски, кој беше фотографиран со експремиерот Никола Груевски, азилант, во ...
сите 88 | | | веќе видена

Снимката која ја вознемири јавноста покажува човек кој за малку не настрада од воз.Имено, на снимката може да се види како еден безгрижен минувач избегнува ...
сите 75 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Дополнително вештачење на возилото пред американска амбасада

Од:
До кого (е-маил):
Порака: