Зидан го израмни рекордот на Мурињо


2 копии

Реал Мадрид остана непоразен во дербито со Барселона, што и беше главната цел на Зидан и неговите фудбалери пред Ел Класико. Серхио Рамос го постигна голот за 1:1 во 90.минута. Реал на Зидан со нерешениот резултат во Барселона го израмни рекордот на Реал со Мурињо од 17 натпревари без пораз на гостувањата во Примера. Инаку, Реал е во серија од 33 натпревари безз пораз во сите конкуренции, последен пат играчите на Зидан загубиле во арил кај Волфсбург во Лигата на шампионите. Оваа серија од 33 мечеви без пораз е втора најдолга во клупската историја, а трета во шпанскиот фудбал.
| | веќе видена | слични

Израмнувачкиот гол на Серхио Рамос на големото „Ел Класико“ дерби против Барселона предизвика многу реакции во шпанската спортска јавност, но ако првично посебен акцент му се даде на непотребниот прекршок кој го направи Арда Туран и реакцијата на неколкуте фудбалери кои ја имаа улогата на гледачи во шеснаесетникот, сега каталонски „Спорт“ илзезе со сензационална вест. Еден од најугледните каталонски весници кој е близок до управата на Барселона излезе со фото-сторија за круцијалната акција на натпреварот кој се одигра на „Камп Ноу“, јасно прецизирајќи дека капитенот на Реал Мадрид направил прекршок во дадената ситуација. На првичните видео снимки можеше да се забележи дека Маскерано го загуби чекорот и дека се лизна во клучен момент, но „Спорт“ сега излезе со фотографија и образложување дека Рамос направил прекршок над Аргентинецот со својата лева нога пред да си создаде чиста позиција за гол. Реално гледано, од фотографијата не може да се заклучи баш најдобро дали стварно контактот меѓу Рамос и Маскерано е ...
| | веќе видена | слични

Шпанската Примера дивизија има за цел до 2018 година на глобално ниво да достигне гледаност до три милијарди луѓе, со што ќе се израмни со гледаноста на Премиер лигата. Според зборовите на директорот за меѓународен развој, Касадо, Примера очекува оваа сезона да достигне гледаност од две милијарди луѓе, а тоа е една милијарда повеќе од минатата сезона. Според него „клучна причина“ за овој пораст е попладневниот термин на „Ел Класико“, како и фактот дека Барса и Реал Мадрид своите натпревари во новата сезона ги играат во ударните саботни термини, што најмногу им годи на азиската публика. Најквалитетниот англиски шампионат веќе долги години е најгледано клупско фудбалско првенство со над три милијарди гледачи годишно, па сега преостанува да видеме дали политиката на шпанската Примера ќе биде успешна и до 2018 година ќе успее ја достигне бројката Премиер лигата.
| | веќе видена | слични

Серхио Рамос уште еднаш ги воодушеви фановите на Реал Мадрид со гол постигна во последната минута од натпреварот, а овојпат среќата му се насмевна во големото „Ел Класико“ дерби со Барселона на кое спречи пораз на неговиот тим по одлична реакција во шеснаесетникот. Капитенот на Реал претходно имаше идентично искуство на големи натпревари против Атлетико Мадрид (финале Лига на шампиони) и Севилја (Суперкуп финале), но во саботата привлече посебно внимание и поради гестикулацијата која ја изведе по израмнувачкиот гол. Рамос испрати порака до некого доловувајќи дека успеал да „се јави“ навреме, а на денешната прес-конференција образложи за кого била наменета неговата прослава. – Не се крие никаков спонзорски договор зад тоа, едноставно станува збор за мојот син, Серхио Јуниор. Му реков дека ќе му посветам гол доколку постигнам и дека потоа „ќе му се јавам“ од теренот. После повредата која ја имав и напорниот период на рехабилитација, враќањето со гол секогаш е одлично. Секогаш ќе ја имам сликата од прославата ...
| | веќе видена | слични

Додека мадридските архитекти решаваат како ќе изгледа новата скулптура на капитенот на Реал и како ќе се одразат неговите тетоважи, Рамос не се менува - сега одлучувачките голови ги префрли на Ел класико. Минатиот викенд Серхио Рамос постигна ефектен гол во самиот финиш на „Камп Ноу“ и ја одржа предноста меѓу Реал и Барса од 6 бода. Тој гол беше 75-ти во кариерата на импресивниот дефанзивец . 62 гола Рамос досега дал за Реал Мадрид 3 за Севиља 10 за репрезентацијата на Шпанија. 47 постигна во Ла Лига (45 за Реал, 2 за Севиља) 5 во Кралскиот Куп (сите 5 за Реал) 9 во Лигата на шампионите (сите 9 за Реал) 1 во Купот на УЕФА (за Севиља) 2 во Светското клупско првенство (за Реал) 1 во Супер Купот на Европа (за Реал). Само сезонава Рамос постигна три гола - само еден помалку од Карим Бензема и сите дефанзивци на Реал Мадрид заедно. Со ваквиот учинок се приближи до неверојатниот рекорд на Фернандо Јеро кој како централен дефанзивец во кариерата постигна 110 гола! Рамос како и Јеро го носи бројот 4 и ...
| | веќе видена | слични

Поп ѕвездата Шакира од трибините го следеше клубот на својот сопруг Жерар Пике, на натпреварот помеѓу Барселона и Реал Мадрид минатиот викенд, а тоа го правеше со голема возбуда. Се смееше, викаше, корнеше коса, се нервираше и навиваше – еве ги рекациите од Шакира на трибините.
| | веќе видена | слични

Дуелот „Ел Класико“ беше одбележан со резултат 1:1, а Реал во самиот финиш стигна до драгоцениот бод, благодарение на Серхио Рамос. Барселона поведе со погодокот на Луис Суарез, а Шпанија денес се прашува што всушност правеше Роналдо во тој момент? Јасно е видливо во следното видео, дека Кристијано не чуваше ниту еден играч на Барселона во својот шеснаесетник кога Нејмар шутираше од слободен удар. Многумина сметаат дека токму Португалецот делувал изгубено во тој момент на изведување на ударот, дури не се ни завртел по постигнатиот погодок за водство на Каталонците.
| | веќе видена | слични

Семејството на Шакира дефинитивно има прилика да слави. Минатата недела партнерот Жерар Пике ја грабна титулата “фудбалер на годината” на гала организирана од каталонската фудбалска федерација, а пред неколку часа пејачката прибра две награди на настанот 2016 Los 40 Music Awards во Барселона. 39-годишната ѕвезда блесна на сцената во топформа и култната 24-каратна насмевка, но погледите ги прикова не таа, туку тројцата мажи во животот. Партнерот на Шакира – 29-годишниот Жерар и нивните два сина Милан (3) и Саша (1) ѝ аплаудираа на дивата од публиката и играчот видливо изгледаше многу горд со нејзините постигнувања. Момченцата беа облечени како близначиња во зелени фармерки и црни маици, додека татко им изгледаше прилично секси и стилски во сив костум. Самата Шакира пак излезе на сцената со кратка сјајна наметка, со телесна основа. Додека пејачката ги извршуваше обврските на настанот Пике не се оддели од децата и покажа дека освен убавец и талентиран фудбалер, тој е и грижлив татко. Двојката се запозна во ...
| | веќе видена | слични

Шпанското „Ел класико“, дуелoт помеѓу вечните ривали Барселона и Реал на стадионот „Ноу Камп“, пред речиси 100.000 гледачи, заврши без победник, 1-1. Барса може да жали за загубените два бода бидејќи беше подобра, поведе со голот на Луис Суарез во 53-та минута, имаше и неколку изгледни шанси за потврда на победата, но во 90-та минута Серхио Рамос постигна гол за Реал за израмнување, прв за него на тој стадион по 2007 година, вкупно четврти на меѓусебните мечеви.Меси остана на 21 гол во „Ел класико“, најмногу од сите, а Роналдо на 16-те гола и не успеа да му се приближи на Алфредо ди Стефано, кој со 18 гола е најуспешниот во дресот на Реал на дуелите против Барселона.Тренерoт Зинeден Зидан го израмни рекордот на Жозе Мурињо од 17 натпревари по ред на гости без пораз. „Кралевите“ и по 14 кола сезонава не знаат за пораз (10 победи и четири ремија) и се на лидерската позиција со 34 бода, шест повеќе од Барселона.Најголемиот фудбалски меч во клупска конкуренција во светот, според некои податоци од Шпанија, во ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Суарез го постигна водечкиот погодок во саботниот дерби натпревар, но во 90 минута, капитеното на "кралскиот клуб", Серхио Рамос израмни на 1:1 За разлика од најверните фанови кои се максимално загрижени по ремито во дерби пресметката против вечниот ривал, тимот на Реал (М), уругвајскиот интернационалец Луис Суарез, изјави дека Барселона не е мртва и дека ќе се бори за шампионската титула до последното првенствено коло. Суарез го постигна водечкиот погодок во саботниот дерби натпревар, но во 90 минута, капитеното на "кралскиот клуб", Серхио Рамос израмни на 1:1. Дадовме се од себе за да стигнеме до трите бода, но тоа е фудбалот. Бевме подобри, но не стигнавме до победата што ја заслуживме. Штета е што не дадовме и втор гол, тогаш мечот дефинитивно ќе беше готов, вака Реал со гол во финишот стигна до голем бод. Признавам дека разлика е голема, но ние сигурно нема да се предадеме. Барса не е мртва и ќе се бори до крајот, а Реал сигурно ќе се „лизне" некаде на следните натпревари, изјави Суарез.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 668 | | | веќе видена

 Нејзиниот адвокат Дељо Кадиев рече дека ќе го испрашуваат Камчев директно откако ќе направат увид во доказите. Дељо Кадиев: Кажавте дека Катица Јанева ве ...
сите 567 | | | веќе видена

Додатокот за доверливост, повисок и од основната плата што ја земале обвинителите на СЈО го нема во нивните анкетни листови, вели за телевизија ...
сите 54 | | | веќе видена

Кумановец на возраст од 28 години е повреден и пренесен во болница, откако во неговиот дом во селото Доброшане експлодирала плинска боца.Како што информираат ...
сите 155 | | | веќе видена

Владата ги прифати сите седум барања од организаторите на „Марш за чист воздух“ што ги поставија минатиот петок на протест како услов за да одат на средба со ...
сите 101 | | | веќе видена

Претставници на актуелната владеачка партија во Грција сѐ почесто изјавуваат дека не се баш најсреќни со Преспанскиот договор и дека е штетен за Грција. Од ...
сите 245 | | | веќе видена

Сестрата на Орце Камчев, Кристина Камчева-Стојческа пред две недели се повлекла од управителската функција во фирмата Монт, во која денеска инспектори ја ...
сите 45 | | | веќе видена

Партијата нема должничко-доверителски односи со компаниите коишто беа споменати денеска во медиумите, рече вечерва во Ѓорче Петров претседателот на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 139 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Зидан го израмни рекордот на Мурињо

Од:
До кого (е-маил):
Порака: