Груевски: Со 63 пратеници до политичка стабилност и напредок на државата


Со масовна излезност на 11 декември народот ќе спречи промена на Уставот, двојазичност и кантонизација и ќе ја поддржи ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата за поддршка на унитарноста на државата, порача на вечерашниот митинг од Крива Паланка лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на кандидатската листа за пратеници од Четвртата изборна единица Никола Груевски.Тој пред жителите на Крива Паланка рече дека единствената гаранција за крај на политичката криза и нестабилност во Македонија се 63 пратеници за ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“. Со тоа, рече, ќе се овозможи и политичка стабилност и сигурен напредок на Македонија.- Две ипол години го малтретираа народот со приказната за фантомски гласачи за сега да излезат од ДИК и да речат дека не само што нема фантомски гласачи, туку дека има и пет илјади нови гласачи. Две и пол години го лажеа сопствениот народ, лажеа без срам два милиони луѓе за сега да бараат поддршка да продолжат да лажат. Исто толку време ја држеа државата во заложништво и ги бркаа инвеститорите - ...
| | веќе видена | слични
10 копии

На два дена до крајот на изборната кампања денеска партиите и коалициите кои учествуваат на предвремените парламентарни избори продолжуваат со презентација на нивната изборна програма пред граѓаните. Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во скопските општини Бутел, Гази Баба и Шуто Оризари, а Коалицијата „За живот во Македонија“ ќе има митинзи во Радовиш и во Струмица. Централен собир во Скопје ќе одржи Алијансата на Албанците. Изборниот караван на Коалицијата за промени и правда, предводена од Демократскиот сојуз, ќе одржи завршен предизборен митинг во Скопје. Коалицијата „ВМРО за Македонија“ ќе има средби со граѓани во општина Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Коалицијата „За подобра Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе одржи митинзи во скопските општини Бутел, Гази Баба и Шуто Оризари, а Коалицијата „За живот во Македонија“ ќе има митинзи во Радовиш и во Струмица. Централен собир во Скопје ќе одржи Алијансата на Албанците. Изборниот караван на Коалицијата за промени и правда, предводена од Демократскиот сојуз, ќе одржи завршен предизборен митинг во Скопје. Коалицијата „ВМРО за Македонија“ ќе има средби со граѓани во општина Ѓорче Петров. 
| | веќе видена | слични

Изборната кампања влегува во својот претпоследен ден, а до изборите има уште четири дена. Од утре на полноќ ќе почне изборниот молк, а во недела се одржуваат предвремените парламентарни избори 2016. Партиите уште два дена имаат за митингување . СДСМ и лидерот Заев вечерва пораките ќе ги праќаат од Струмица и Радовиш, додека ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски од Скопје.
| | веќе видена | слични

На претпоследниот ден од кампањата коалицијата „За подобра Македонија“, предводена од ВМРО-ДПМНЕ, ќе одржи митинзи во Бутел (17:00), Гази Баба (19:00) и Шуто Оризари (21:00). Коалицијата „За живот во Македонија“ предводена од СДСМ ќе има митинзи во Радовиш (17:30) и во Струмица.(19:00) Претседателот на СДСМ Зоран Заев ќе има средби со претставници на Стопанска комора на Македонија. Изборниот караван на Коалицијата за промени и правда, предводена од Демократскиот сојуз ќе го одржи завршниот предизборен митинг во Скопје. (ТЦ. Бисер/17:00) Носителот на кандидатската листа за ИЕ 1 Ден Дончев на Коалицијата ВМРО за Македонија и Ненад Новковски, поранешен министер за образование ќе имаат средби со граѓаните. (Пред Министерството за надворешни работи, Управата за јавни приходи и во населбата Припор/12:00-15:00) Во Скопје ќе одржи центарен митинг на Алијансата на Албанците. Коалицијата „ВМРО за Македонија“ ќе има средби со граѓани во општина Ѓорче Петров. (парк на општина Ѓорче Петров / 13:30)
| | веќе видена | слични
3 копии

ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „За Подобра Македонија” денеска закажа два митинзи. Првиот во Ѓорче Петров со почеток во 17.30 часот веќе заврши, а вториот е закажан за во 20 часот во Куманово.
| | веќе видена | слични

Просторот кај црквата „Св. Петар и Павле“ во населбата Ѓорче Петров е исполнет од голем број партиски знамиња и транспаренти за поддршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски Повеќе илјади симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ се собраа попладнево во скопската општина Ѓорче Петров на еден од финалните митинзи на владејачката партија. Просторот кај црквата „Св. Петар и Павле“ во населбата е исполнет од голем број партиски знамиња и транспаренти за поддршка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски . На митинзите на владејачката партија главни поенти се ставени на референдумското значење на овие избори, кои, како што истакна и Груевски, ја одредуваат иднината на Македонија. Како што може да се чуе од говорниците на ВМРО-ДПМНЕ и на коалицијата, граѓаните треба да одберат дали ќе гласаат за политичка опција која ќе се грижи за напредок на земјата или, пак, за опција
| | веќе видена | слични

Политичките партии влегуваат во завршната фаза од кампањата, со одржување митинзи и средби со граѓани и им остануваат уште три дена да ја претстават нивната политичка програма. Денеска СДСМ и коалицијата За живот во Македонија точно на пладне одржа митинг во Шуто Оризари, а во 19 часот митинг ќе одржи во Чаир. ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија ќе одржат митинзи во Ѓорче Петров, а централниот во Куманово во 20 часот. ДПА ќе има митинг во Струга во Домот на културата во 16.30 часот. Коалицијата за промени и правда ќе одржи митинг пред Општина Кисела вода во 17 часот, а ќе има средба и со граѓани во Општина Карпош. Коалицијата Алијанса за Албанците ќе одржи митинг во Гостивар во 19 часот.
| | веќе видена | слични

Главни патишта што планираат да ги градат се Велес – Прилеп – Битола – Меџитлија, Штип – Радовиш – Струмица, граница со Бугарија, Штип – Кочани – Виница – Делчево, Гостивар - Кичево, Требеништа – Струга – Ќафасан, Романовце – Крива Паланка – граница со Бугарија, рече Заев Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, изјави дека во нивниот изборен „План за живот во Македонија“ планираат да вложат 600 милиони евра за изградба на патишта во првите две години. Испланирани се, како што изјави, нови 600 километри автопати , 550 километри магистрални и 1.000 километри локални патишта. Главни патишта што планираат да ги градат се Велес – Прилеп – Битола – Меџитлија, Штип – Радовиш – Струмица, граница со Бугарија, Штип – Кочани – Виница – Делчево, Гостивар - Кичево, Требеништа – Струга – Ќафасан, Романовце – Крива Паланка – граница со Бугарија, рече Заев . Оценувајќи дека патиштата низ Македонија се оштетени, руинирани и необезбедени за граѓаните, најави дека планираат да ги модернизираат со современа сигнализација, да ги ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 186 | | | веќе видена

Дали е уставна или не амнестијата што ја потпиша, па под притисок на јавноста ја повлече поранешниот претседател на државата, Ѓорѓе Иванов? Оваа е доминантната ...
сите 411 | | | веќе видена

Претседателот Стево Пендаровски смета дека во очи на влезот на НАТО, можеме да бидеме предмет на кампањата на политичка пропаганда, или на „фејк њуз“. – Дали ...
сите 159 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Со 63 пратеници до политичка стабилност и напредок на државата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: