Масовна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ во Крива Паланка (ФОТО)


Се веат македонски знамиња - Масовна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ во Крива Паланка Во моментов митингот е во тек, а пред присутните свое обраќање ќе има и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ 4 Никола Груевски.
| | веќе видена | слични

Празни ветувања, подготвен проект, незавршена ревизија на проектот и се уште незавршен избор на компанија која ќе ја гради, ја следат изградбата на пругата Бељаковце – Крива Паланка која е дел од железничкото поврзување со Република Бугарија. Беше најавена како пруга која ќе се гради на крајот на 2015 година, а не е почната ниту на крајот на 2016, а треба да биде завршена до 2022 година. За железничко поврзување со соседна Бугарија најверојатно ќе се чека и по 2024 година за кога се предвидува изградбата и на последниот дел од делницата од Крива Паланка до границата. Доцнењето на изградбата на железничката пруга од Коридорот 8 чиј дел е и оваа пруга беше дел од забелешките на Европската комисија во извештајот за напредокот на земјава во интеграцијата кон ЕУ. - Транспортниот проект кој земјата го поднесе, попознат како Коридор 8, ќе се разгледува штом ќе се адресираат проблемите во тој сектор во поглед на стратегија и координација. Земјата треба да се фокусира на меки мерки кои би ја осигурале одржливоста на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Македонија има одличен европски либерален Устав, одлична законска регулатива, регулатива по однос на правата на сите граѓани кои треба само да се применуваат. Ништо повеќе и ништо помалку, порача лидерот на СДСМ и носител на кандидатската листа за пратеници на ИЕ 4 Зоран Заев на вечерашниот митинг во Крива Паланка. Во обраќањето пред кривопаланчани рече дека Македонија ќе биде мајка на сите и заедно сплотени ќе го вратат животот во Македонија по 11 декември. - Знаете ли што бараат Албанците од Заев, повеќе пари во секое семејство, подобро здраство, подобри училишта, повеќе работни места за младите, рече Заев. Дополни дека од нив Албанците го бараат тоа што го бара секој граѓанин, Македонец, Турчин и останати. На сите, а посебно на работниците им порача дека на 11 декември одлучуваат за нивната егзистенција и повисоки плати и повика да изберат живот. - Се обврзуваме дека минималната плата во април 2017 ќе ја качиме на 12 илјади денари, а до крајот на мандатот ќе изнесува 16 илјади денари. Кога ќе порасне ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Зоран Заев и неговите изјави за двојазичност на целата територија на Р.Македонија и федерализација на државата како следна фаза ги подгреа албанските екстремисти во државата и дијаспората, а албанските знамиња на митинзите на СДСМ станаа редовен декор. На вечерашниот митинг на СДСМ во Крива Паланка, град на крајниот исток од државата, во кој скоро и да нема албанско население , беше забележано развиорено албанско знаме. Изјавите на Заев дека цела Македонија ќе ја направи двојазична и изјавите на претставниците на албанската дијаспора кои потврдија дека со Заев разговарале за федерализација ги окуражија албанците и нивна можна миграција на истокот од државата, територија со 90% македонско население.
| | веќе видена | слични

На вечерашниот митинг на СДСМ во Крива Паланка, град на крајниот исток од државата, во кој скоро и да нема албанско население , беше забележано развиорено албанско знаме. Изјавите на Заев дека цела Македонија ќе ја направи двојазична и изјавите на претставниците на албанската дијаспора кои потврдија дека со Заев разговарале за федерализација ги окуражија албанците и нивна можна миграција на истокот од државата, територија со 90% македонско население.
| | веќе видена | слични

Во обраќањето пред кривопаланчани рече дека Македонија ќе биде мајка на сите и заедно сплотени ќе го вратат животот во Македонија по 11 декември. - Знаете ли што бараат Албанците од Заев, повеќе пари во секое семејство, подобро здраство, подобри училишта, повеќе работни места за младите, рече Заев. Дополни дека од нив Албанците го бараат тоа што го бара секој граѓанин, Македонец, Турчин и останати. На сите, а посебно на работниците им порача дека на 11 декември одлучуваат за нивната егзистенција и повисоки плати и повика да изберат живот. - Се обврзуваме дека  минималната плата во април 2017 ќе ја качиме на 12 илјади денари,  а до крајот на мандатот ќе изнесува 16 илјади денари. Кога ќе порасне минималната плата ќе се твори спиралата на покачување и на другите плати. Државата преку буџетот ќе им помогне на домашните претпријатија. Нашата цел е просечна плата во Македонија од 30 илјади денари, рече Заев. На митигнот се обрати и носителот на кандидатската листа за ИЕ 3 од СДСМ и Колицијата Љупчо Николовски кој ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, во вторник вечер во Крива Паланка им се обрати, меѓудругите, и на работниците, на кои им порача дека на 11 декември одлучуваат за нивната егзистенција и повисоки плати и повика да изберат живот. „Се обврзуваме, минималната плата во април 2017 дека ќе ја качиме на 12 илјади денари, до крајот на мандатот минималната плата ќе изнесува 16 илјади денари. Кога ќе порасне минималната плата, тоа ќе ја отвори спиралата на покачување и на другите плати. Државата преку буџетот ќе им помогне на домашните претпријатија. Ако народот има пари и дуќаните ќе имаат пари. Ако дуќанот има пари ќе има и повисоки плати за вработените. Така ќе има пари во државниот буџет, така државата преку буџетот ќе ги помага домашните фирми за да имаат можност да даваат повисоки плати и да отвораат нови работни места. Нашата цел е просечна плата во Македонија од 30 илјади денари. Со двајца вработени во секое семејство, тоа се илјада евра приход за достоинствен живот“, рече Заев. Тој додаде дека просечната ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Минималната плата во април 2017 дека ќе ја качиме на 12.000 денари, до крајот на мандатот минималната плата ќе изнесува 16.000, порача лидерот на СДСМ Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, вечерва во Крива Паланка испрати порака до работниците, на кои им порача дека на 11 декември се одлучуваат за нивната егзистенција и повисоки плати и повика да изберат живот. - Се обврзуваме, минималната плата во април 2017 дека ќе ја качиме на 12 илјади денари, до крајот на мандатот минималната плата ќе изнесува 16 илјади денари. Кога ќе порасне минималната плата, тоа ќе ја отвори спиралата на покачување и на другите плати. Државата преку буџетот ќе им помогне на домашните претпријатија. Ако народот има пари и дуќаните ќе имаат пари. Ако дуќанот има пари ќе има и повисоки плати за вработените. Така ќе има пари во државниот буџет, така државата преку буџетот ќе ги помага домашните фирми за да имаат можност да даваат повисоки плати и да отвораат нови работни места. Нашата цел е просечна плата во Македонија од 30 илјади денари, ...
| | веќе видена | слични

На денешната трета, завршна сесија од општинскиот буџетски форум во Крива Паланка локалната самоуправа на општината се изјасни за прифаќање 63 предлози од граѓаните кои ќе бидат интегрирани во буџетот за 2017 година. Од предложените деведесет, компленто се прифатени 63, 15 делумно, додека 12 предлози поради објективни причини нема да бидат буџетирани. -На претходните сесии граѓаните даваа предлози за проекти кои мислат дека треба да бидат реалзиирани, ние ги сумлимиравме, разгледавме со стручните општински служби што може да биде завршено, кои проекти се издржани, ќе ги инкорпорираме во програмата на буџетот за следната година. Драго ми е што граѓаниет масовно се одзваа на повикот да учествуваат во транспарентното носење на буџетот и што и во 2017 ќе имаме еден издржан буџет по мерка на граѓаните, од и за граѓаните, изјави Арсенчо Алексовски, градоначалник на Крива Паланка. Тој истакна дека благодарение на Швајцарската агенција за развој и соработка е инициран ваквиот модел на транспарентно носење на буџетот ...
| | веќе видена | слични

Се обврзуваме, минималната плата во април 2017 дека ќе ја качиме на 12 илјади денари, до крајот на мандатот минималната плата ќе изнесува 16 илјади денари. Кога ќе порасне минималната плата, тоа ќе ја отвори спиралата на покачување и на другите плати. Државата преку буџетот ќе им помогне на домашните претпријатија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

За друго лице била претходно распишана централна потерница, информираат од МВР, и тоа ќе се врати на доиздржување на затворска казна. За останатите десетмина ...
сите 187 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 430 | | | веќе видена

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски на прес-конференција беше запрашан за ставот на опозициската партија во однос на на вицепремиерот Бујар Османи ...
сите 83 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Масовна поддршка за ВМРО-ДПМНЕ во Крива Паланка (ФОТО)

Од:
До кого (е-маил):
Порака: