Груевски: Остварено ветувањето за рестартирање на Тораница и Добрево, работа за 900 македонски рудари

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски на социјалната мрежа Фејсбук објави одлична вест за македонските рудари – рестартирање на рудникот „Тораница“. Во продолжение интегрален текст од објавата на Груевски -Одлична вест за македонските рудари. Се рестартира рудникот за олово и цинк „Тораница“ од Крива Паланка. Дополнително ќе потсетам дека рудникот Добрево од Пробиштип беше рестартиран и започна со работа пред три месеци. Само овие два рудника ќе обезбедат вработување на 900 рудари што ќе преставува силен поттик и решавање на егзистенцијата на повеќе од 900 семејства од Крива Паланка, Кратово, Злетово, Пробиштип. Во рудникот Тораница моментално работат 210 вработени, а во наредните два до три месеци бројката ќе достигне над 450 вработени. Во рудникот Добрево работат 300 вработени со план оваа бројка да достигне околу 450. Станува збор за решавање на проблем на кој работевме во текот на минатата и оваа година, при што од една, навидум безизлезна ситуација, во која двата рудника Тораница и Добрево од ...
| | веќе видена | слични

Rудникот за олово и цинк Тораница од Крива Паланка повторно почнува со работа. За рестартирањето Минстрој во Македонија ја основаше фирмата Булмак 2016, која доби дозвола за експлоатација на олово и цинк која во август годинава го рестартираше производството и во рудникот Злетово во Пробиштип. Минстрој ќе ги менаџира Злетово и Тораница за годишна концесија од два милиона евра. По потпишувањето на договорот, концесионерот најави дека ќе ги врати на работа околу 1000 вработени во два рудника, со кои претходно стопанисуваше компанијата Индо Минерали. Во рударскиот сектор, кој учествува со 1,5 проценти во БДП на државата, се ангажирани околу 13.000 работници. Индексот на индустриското производство во секторот рударство и вадење камен во период јануари – јуни годинава, во однос на истиот период лани, бележи пораст од 3,5 проценти, а на бројот на работниците 1,4 проценти.
| | веќе видена | слични
5 копии

Над 150 активни рудници за експлоатација на олово, цинк, бакар, сребро и злато, учество со околу 1,5 проценти во БДП, 13 илјади вработени. Вака изгледа картата на македонскиот рударски сектор. Сликата значително и забрзано се менува, како резултат на новите инвестиции. Се вршат истражувања, се вложуваат милиони евра во нови капацитети, се отвораат работни места и се подига животниот стандард на рударите, пишува Лидер. Над 150 активни рудници за експлоатација на олово, цинк, бакар, сребро и злато, учество со околу 1,5 проценти во БДП, 13 илјади вработени. Вака изгледа картата на македонскиот рударски сектор. Сликата значително и забрзано се менува, како резултат на новите инвестиции. Се вршат истражувања, се вложуваат милиони евра во нови капацитети, се отвораат работни места и се подига животниот стандард на рударите, пишува Лидер.Нова страница во „Злетово“ и во „Тораница“! Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ покажа грижа за македонските рудари од Пробиштип и од Крива Паланка. Откако претходниот ...
| | веќе видена | слични

Нова страница во „Злетово“ и во „Тораница“! Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ покажа грижа за македонските рудари од Пробиштип и од Крива Паланка. Откако претходниот концесионер на рудниците „Злетово“ и „Тораница“, компанијата „Индо минерали и метали“ ги доведе во неповолна положба, државата пронајде стабилен партнер во бугарската „Минстрој“. Рестартирано е производството и во двата капацитета, на работа се враќаат околу 1.000 рудари „Платите се редовни и навремени, тоа е основната политика на компанијата. Ние имаме вкупно 3.000 вработени во нашите компании. И овие од рудниците, како и сите останати наши работници имаат еден датум кој го почитуваме за плата, и ако тој се паѓа во сабота, ние пуштаме плата во петок“ – вели првиот човек на бордот на директори на „Минстрој“, инвеститорот Николај В’лканов. Новата инвестиција е важна за сите вклучени. За Бугарите носи профит, за рударите значи редовни примања и сигурна иднина, за општината дополнителни приходи во локалниот буџет, пари кои потоа повторно се ...
| | веќе видена | слични

Рудникот за олово и цинк Тораница од Крива Паланка повторно почнува со работа. Рестартирањето на рударскиот капацитет беше одбележано со симболичен настан во општината, во соработка со новиот концесионер, бугарската компанија Минстрој, јавува Миа. За рестартирањето Минстрој во Македонија ја основаше фирмата Булмак 2016, којашто доби дозвола за експлоатација на олово и цинк. Согласно договорот со Владата, Булмак 2016 во август годинава го рестартираше производството и во рудникот Злетово во Пробиштип. Минстрој ќе ги менаџира Злетово и Тораница за годишна концесија од два милиона евра. По потпишувањето на договорот концесионерот најави дека ќе ги врати на работа околу 1.000-те вработени во двата рудника, со кои претходно стопанисуваше компанијата Индо минерали. Во двата рудника се очекува да бидат инвестирани над 20 милиони евра. Во моментот во Тораница се ангажирани 210 работници, инженери, стручни лица и рудари, а најавено е зголемување на оваа бројка. Според последните податоци на Министерството за ...
| | веќе видена | слични

Новиот концесионер, бугарската компанија „Минстрој“, во август годинава го рестартираше производството и во рудникот „Злетово“ Рудникот за олово и цинк „Тораница“ од Крива Паланка од саботата повторно почна со работа. Рестартирањето беше одбележано со симболичен настан во општината, во соработка со новиот концесионер, бугарската компанија „Минстрој“ што во Македонија ја основаше фирмата „Булмак 2016“ и во август годинава го рестартираше производството и во рудникот „Злетово“ во Пробиштип. „Минстрој“ ќе ги менаџира „Злетово“ и „Тораница“ за годишна концесија од два милиона евра. По потпишувањето на договорот концесионерот најави дека ќе врати на работа околу 1.000-те вработени во двата рудника, со кои претходно стопанисуваше компанијата „Индо минерали“. Во двата рудника се очекува да бидат инвестирани над 20 милиони евра. „Рудникот ’Тораница’ е поврзан речиси со сите сегменти на живеење во Крива Паланка. Поради тоа, ова е голем ден за нас. Враќање на работа и крај на неизвесноста за работоспособното население ...
| | веќе видена | слични

Рудникот за олово и цинк „Тораница“ од Kрива Паланка повторно почна со работа. Претходно во август од страна на фирмата „Булмак 2016“ , која во Македонија ја регистрира концесионерот „Минстрој“, беше рестартирано производството и во рудникот „Злетово“ во Пробиштип. „Минстрој“ ќе ги менаџира „Злетово“ и „Тораница“ за годишна концесија од два милиона евра. По потпишувањето на договорот, концесионерот најави дека ќе ги врати на работа околу 1.000-те вработени во двата рудника, со кои претходно стопанисуваше компанијата „Индо минерали“. Во двата рудника се очекува да бидат инвестирани над 20 милиони евра. Во моментот во „Тораница“ се ангажирани 210 работници, инженери, стручни лица и рудари, а најавено е зголемување на оваа бројка. - Kога првпат дојдовме во „Тораница“, наидовме на рушевина. Денес, пет месеци подоцна, можам да кажам дека ангажираните 210 лица направија напори рудникот да биде подготвен за работа. Ние вложивме многу, инвестиравме во нови машини, нови технологии и очекуваме уште механизација да ...
| | веќе видена | слични

Во рудникот Злетово ангажирани се околу 300 работници, а се очекува бројката да достигне до илјада кои, како според најавите концесионерот, ќе работат во современи безбедни услови и ќе примаат повисоки плати. Еден од најстарите рудници за цинк и олово „Злетово“ на денот на рударите 28 август го рестартираше своето производство. Денес, премиерот Емил Димитриев објави фотографии од новата опрема која е пристигната во рудникот. Инвестицијата на бугарски „Минстрој“, кој исто така ја има добиено и концесијата за рудникот „Тораница“ кој денес беше рестартиран, е 20 милиони евра. Во рудникот Злетово ангажирани се околу 300 работници, а се очекува бројката да достигне до илјада кои, како според најавите концесионерот, ќе работат во современи безбедни услови и ќе примаат повисоки плати.
| | веќе видена | слични

Останато

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска негираше дека имал редовни контакти со обвинетиот Бојан Јовановски во случајот „Рекет“. – Службени ...
сите 304 | | | веќе видена

Петте илјади амандмани на ДУИ за Изборниот законик дојдоа само како шлаг на тортата наречена коалициски недоразбирања меѓу владините партнери. Претходно ...
сите 116 | | | веќе видена

Полициски нуркачи во контаминираните води околу новозеланскиот вулкански Бел остров, каде нема речиси никаква видливост, денеска се обидуваат да ги пронајдат ...
сите 134 | | | веќе видена

Ту мач. Ова е премногу од кого и да е. Да се поднесат 5.000 амандмани е навистина премногу. Ние во наредниот период ќе ја разгледаме коалицијата со ДУИ. Ова е ...
сите 238 | | | веќе видена

Јавното обвинителство мора да отвори сериозна истрага во која што ќе ја утврди одговорноста на Министерот за здравство Венко Филипче во скандалот со ...
сите 126 | | | веќе видена

Бизнисменот Орце Камчев, кој се јавува како главен сведок во случајот „Рекет“, потврдува дека негов е гласот што се слуша на аудио-снимките кои се појавија во ...
сите 172 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Груевски: Остварено ветувањето за рестартирање на Тораница и Добрево, работа за 900 македонски рудари

Од:
До кого (е-маил):
Порака: