Кампања на граѓанин на РМ: Јас не сум А1, јас плаќам данок!

Мартин Пушевски Истрагата за случајот Пајажина се проширува – тврдат извори од Обвинителството за Македонската Телевизија. Обвинителството попладнево поднесе жалби за решението на Туфегџиќ за пуштање во домашен притвор на двајцата управители од Перо Наков. А Александар Илиевски, вработен во Водовод од денеска стартуваше со кампања: Јас не сум А1, јас плаќам данок! Еве што има ново во случајот Пајажина. Јас не сум А1, јас плаќам данок! Александар Илиевски, вработен во Јавното претпријатие Водовод, реши преку ваква кампања да реагира на начинот на кој, според него, оваа Телевизија ја злоупотребувала моќта на медиумот. На 6 локации низ главниот град, поставени се билборди со оваа порака, за што Илиевски платил 1300 евра, како што вели, од сопствени заштеди. Се надева дека граѓаните во масовен број, во наредниве 10 дена ќе го поддржат и ќе застанат зад пораката од билбордите. “Сето ова што го гледаме во последниве месеци, во кои некој газда пробува да го искористи својот медиум, затоа што има медиум, а ...
| | веќе видена | слични

Со незарасната рана од операцијата на слепото црево Ѓултен Џемаили беше пренесена од Шутка во судот да се соочи со новото проширување на истрагата. Но, таа немаше исказ пред истражниот судија затоа што по реакцијата на адвокатите беше однесена назад во притвор. Другите пак, предводени од Велија Рамковски не се изјасниле околу новите докази на обвинтиелството затоа што биле фотокопии и затоа што обвинителката во предметот Гордана Гешковска не се појавила да ја прецизира новата пресметана сума на штетата и да ги објасни доказите. “ни покажаа документи кои немаат врска со истрагата, затоа ние повикуваме еднаш конечно да се направи вештачење за да знаеме точно колку е штетата“ - изјави Мирослав Вујиќ, адвокат. Адвокатскиот тим тврди дека обвинителството претерува со постапките – во неможност да докаже финансиски криминал постојано ја проширува истрагата. Наместо да се фокусира да направи финансиско вештачење обвинтелството си поигрува со притворите. Сепак Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски завршуваат во домашен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Притворените од случајот „Пајажина“, Ѓултен Џемаили и братот на Велија, Амди Рамковски, заминуваат во домашен притвор. Кривичниот совет ја одби жалбата на Обвинителството, кое ја обжали одлуката на истражниот судија кој од обичен притвор ги пушти двајцата притвореници во домашен притвор поради здравствени проблеми. Сега во притвор остануваат деветмина од осомничените, откако уште тројца беа пуштени во домашен притвор. Осомничените од случајот „Пајажина“ денеска по третпат беа изведени пред истражен судија, откако Обвинителството предложи ново проширување на истрагата. Адвокатот на обвинетите, Мирослав Вујиќ не знаеше да каже за колкава сума се проширува истрагата. Овојпат обвинителката Гордана Гешковска не била присутна, па не можеле да се запознаат со тоа врз основа на кои докази и кои околности го заснова своето барање за проширување на истрагата. „Ни беа презентирани некои документи кои воопшто не се однесуваа на барањето и описот кој што беше во барањето за проширување. Ние бараме што побрзо да ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Истрагата во случајот Пајажина се проширува. Велија Рамковски и уште 6-мина од осомничените повторно се појавија пред истражниот судија Туфегџиќ и пред заменик-јавен обвинител. Обвинителството има нови докази. Се сомнева дека затајувале данок и дека не ги прикажувале приходите точно во завршните сметки од работењето на дел од фирмите. Седуммина од осомничените во случајот Пајажина повторно се појавија пред истражниот судија Туфегџиќ и пред заменик-јавен обвинител. Од Шутка претпладнето беа префрлени во Кривичниот суд. Истрагата се проширува. Им биле презентирани новите докази на Обвинителството, фотокопии од даночни биланси, бидејќи се сомничат дека затајувале данок и дека не ги прикажувале приходите точно во завршните сметки од работењето на дел од фирмите лоцирани на Перо Наков без број. Засега нема потврда на шпекулациите дека истрагата се проширува за уште 2 милиони евра, со што штетата за државата би изнесувала седум милиони. Обвинителството се уште нема излезено со ...
| | веќе видена | слични

По барање на обвинитилството истрагата во случајот „Пајажина“ се проширува со нови кривични дела од областа на затајување данок за седуммина од приведените, меѓу кои и сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски. Тие денеска по... По барање на обвинитилството истрагата во случајот „Пајажина“ се проширува со нови кривични дела од областа на затајување данок за седуммина од приведените, меѓу кои и сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски. Тие денеска по трет пат беа изнесени на распит пред истражниот судија, каде им беа презентирани документи за новите кривични дела. - Ни беа презентирани документи кои не се однесуваат на проширувањето однсоно на барањето на Обвинителството за проширување. Ние бараме што побргу сето тоа да биде однесено на вештачење за стручни лица да проценат за што се работи ,а не вака, секојдневно да ни се додаваат нови суми, вели адвокатот Мирослав Вуиќ. Вуиќ вели дека дополнително ќе утврдудваат и за колку пари се проширува сумата за која се води истрага бидејќи на денешниот ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на А1 Велија Рамковски и другите осомничени во случајот Перо Наков денеска по трет пат ќе бидат изведени пред истражен судија. Осомничените ќе треба повторно да дадат исказ за новите сомневања на обвинителството дека не бил платен персонален данок од доход и други приходи.Обвинителството има сознанија за даночно затајување за седум од веќе осомничените, меѓу кои и Рамковски. Обвинителството вчера поднесе жалба на одлуката на кривичниот суд од куќен притвор да се бранат братот на Велија, Амди Рамковски и управителката Ѓултен Џемаили поради здравствени проблеми.Судот треба да донесе одлука и по жалбата за замрзнатите сметки на А1 телевизија и 9 фирми од Перо Наков./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични

Скопје – Сопственикот на А1 телевизија, Велија Рамковски и неговите соработници денеска ќе бидат пренесени во судот за да се изјаснат во врска со новите докази кои се откриени во истрагата. Обвинителството ќе ја прошири истрагата за седум нови кривични дела и два милиони евра. Откако неколку пати беше измерена сумата, сега обвинителството пресмета дека штетата кон државата е 7 милиони евра. Кривичниот совет можно е денес да одлучи за притворот на Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски, откако обвинителството поднесе жалба против одлуката на истражниот – двајцата да одат во домашен притвор. Велија Рамковски и управителите на фирмите на Перо Наков ББ се осомничени за перење пари, затајување на даноци и злосторничко здружување.
| | веќе видена | слични

Обвинителството има нови сознанија за даночно затајување за 7 од веќе осомничените меѓу кои и за сопственикот Велија Рамковски. Тие утре по трет пат ке излезат пред истражен судија за да дадат исказ за новите сомневања на обвинителството дека не бил платен персонален данок од доход и други приходи. Обвинителството за организиран криминал поднело жалба за вчерашната одлука на судот во куќен притвор да оди брат му на Велија - Амди Рамковски и управителката Ѓултен Џемаили поради здравствени проблеми. Судот се уште не донесол одлука по жалбата за замрзнатите сметки на А1 телевизија и 9 фирми од Перо Наков./Е.И.
| | веќе видена | слични

Јавното обвинителство вчера го обжали домашниот притвор на двајцата притвореници од случајот „Пајажина“, на кои завчера истражниот судија им дозволи да ги напуштат ќелиите поради сериозно влошување на здравствената состојба. Сега одлуката е во рацете на Кривичниот совет, кој треба да пресече дали оперираната притвореничка од слепо црево од болница повторно ќе се врати во истражниот затвор. Исто така, на нивна совест е и дали братот на Велија Рамковски, со четири бајпаси на срцето и по седумдесет дена во притвор, ќе остане во истражниот затвор „Скопје“. Покрај жалбите за притворот, Јавното обвинителство од судот побарало и проширување на истрагата за „Пајажината“, односно да се истражи исплатата на плати на вработените. Од адвокатскиот тим на притворените истакнуваат дека ова е уште еден обид на обвинителството да ја одложат истрагата. - По кој знае кој пат се обидуваат да ја одолжат истрагата, се со цел да ги задржат осомничените што е можно подолго во притвор. Ова е злоупотреба на службената положба ...
| | веќе видена | слични

Истрагата за случајот „Пајажина“ се проширува. Неофицијално се дознава дека седуммина од приведените се осомничуваат за нови кривични дела. Ваквата информација никој од надлежните официјално не ја потврдува. Истрагата претходно беше проширена за бизнисмен од Струмица, кој во 1993 година соработувал со Велија Рамковски околу „американските копани“. Обвинителството вчера достави жалба за решението на Кривичниот суд да им дозволи куќен притвор на Амдри Рамковски и на Ѓултен Исмаили, кои од здравствени причини беа пуштени од затворот „Скопје“. Кривичниот совет, пак, се' уште не одлучил по жалбите на адвокатите за замрзнатите сметки на десетината фирми од „Перо Наков“. (Г.А.)
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 559 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 249 | | | веќе видена

И по два дена откако ја поднесоа иницијативата – опозиционерите повторно бараат поддршка од колегите пратеници за формирањето на анкетна комисија, која според ...
сите 355 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 270 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 189 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Кампања на граѓанин на РМ: Јас не сум А1, јас плаќам данок!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: