Гешковска против домашен притвор

Обвинителката Гордана Гешкоска се жали на домашниот притвор што истражниот судија вчера им го одреди на двајца од притворените за случајот „Перо Наков“. Додека Кривичниот совет не се изјасни по жалбите, Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски остануваат во притвор. Џемаили пред три дена итно беше итно оперирана од слепо црево, а страда и од болест на тироидната жлезда и од анемија. Но, денеска, наместо таа да биде пуштена дома по операцијата, повторно е вратена во притворски услови и покрај тоа што нејзиното здравје е видно влошено. Со нејзиниот живот си поигрува обвинителката Гешкоска, која жалбата ја поднела во 14.30 часот - кога Џемаили од Клиниката беше однесена во Истражниот затвор само за да си ги земе личните работи и да замине дома. Тогаш стигнала веста дека Гешкоска бара болната притвореничка да остане во Шутка. Трите малолетни деца на Џемаили веќе ја чекале дома. Но, таа и оваа вечер ќе ја помине во Истражниот затвор, додека Кривичниот совет не се произнесе по жалбата. До одлуката, во притвор ќе остане и ...
| | веќе видена | слични

Останува нејасно како е можно оперирана жена, со претходни здравствени проблеми со тироидната жлезда, само три дена по операција да биде пратена во затвор, а адвокатите прашуваат зарем не можело Џемаили одлуката на судот по жалбата на Обвинителство да ја дочека во болница. Фиктивни нови два милиони евра затаен данок и нови седум кривични дела за седуммина управители на фирми, меѓу кои и за Велија Рамковски му предложи завчера Обвинителството на судот, па поради соочување со наводните докази, вчера по третпат на распит пред истражниот судија Владимир Туфегџиќ се четиринаесетте управители на фирми од Перо Наков. Пред судијата се појави и управителката Ѓултен Џемаили, која во неделата попладне беше оперирана од слепо црево, а од вчера попладне поради несфатливиот однос на Обвинителството, таа повторно се наоѓа во ќелиите во истражниот затвор во Шутка. Џемаили вчера незакрепната од операцијата, со силни болки не можела воопшто да стои во судницата, по што стражарите на раце ја вратиле во притворот, а ...
| | веќе видена | слични

Немајќи сила да оди сама, притвореничката од случајот „Пајажина“, која во неделата беше оперирана од слепо црево, вчера, буквално, беше влечена од тројца полицајци до Кривичниот суд, каде што, поради проширување на истрагата, требаше да даде исказ заедно со другите осомничени во случајот. Снемоштена од операцијата и од несоодветната нега во истражниот затвор „Скопје“, притвореничката немаше сила да зборува и да стои поради што истражниот судија Владимир Туфегџиќ веднаш побара да биде вратена во затворот. До затворањето на весникот се уште се чекаше таа да биде пуштена во домашен притвор според одлуката на Кривичниот совет. Истата одлука беше донесена и за братот на Велија Рамковски, кој има четири бајпаса на срцето. - Ситуацијата и е толку влошена што не можеше да стои и да зборува. Но, што требаше да очекуваме кога само два дена по операцијата беше вратена во ќелијата - истакна адвокатот Мирослав Вуиќ. Иако здравствената состојба на притвореничката се повеќе се влошува поради операцијата, но и ...
| | веќе видена | слични

Во кривичниот суд Скопје 1 вчера на распит повторно беа повикани седуммина од притворените во случајот „Пајажина“ за да дадат исказ дали ги сториле новите кривични дела за кои обвинителството бараше проширување на истрагата - Воопшто не е јасно врз основа на кои докази и околности обвинителството го базира барањето за ново проширување на истрагата. На распитот ни беа презентирани некои документи од даночни биланси со суми што никој не можеше да ги пресмета. Ние бараме овие наводи што побрзо да одат на вештачење за точно да се утврди за колкава вредност се однесува новото проширување на истрагата - вели Мирослав Вујиќ, еден од адвокатите на Рамковски. Додека осомничените беа на распит пред истражниот судија, Кривичниот совет ја потврди одлуката на истражниот судија да пушти во домашен притвор уште двајца од осомничените во „Пајажина“ и покрај тоа што обвинителството се жалеше на ваквата одлука на судот.
| | веќе видена | слични

Осомничените во случајот „Пајажина“ вчера повторно беа повикани на распит во Основниот суд Скопје 1. Како што дознаваме, надлежните им ги презентирале најновите докази против нив околу приходот што го пријавувала фирмата „Хедис“, како и околу легалноста при исплаќањето на платите за вработените во спорните фирми. Осомничените, меѓу кои и Велија Рамковски, во полициски комбиња беа донесени од затворот „Скопје“ и внесени во судот на задниот дел. На распит беше повикана и управителката Ѓултен Исмаили, која пред неколку дена беше оперирана од слепо црево. Според адвокатот Мирослав Вуиќ, добро е што судијата не ја распрашувал поради нејзината тешка здравствена состојба. Адвокатот го оцени најновото продолжение на истрагата како „пародија и перверзија“. Обвинителството, пак, смета дека се обезбедени нови докази за низа криминални дела на Рамковски и неговите соработници. Неофицијално, сумата што фирмите под истрага и' ја должат на државата се издигна на седум милиони евра. Судот ја одби жалбата на ...
| | веќе видена | слични

Со незарасната рана од операцијата на слепото црево Ѓултен Џемаили беше пренесена од Шутка во судот да се соочи со новото проширување на истрагата. Но, таа немаше исказ пред истражниот судија затоа што по реакцијата на адвокатите беше однесена назад во притвор. Другите пак, предводени од Велија Рамковски не се изјасниле околу новите докази на обвинтиелството затоа што биле фотокопии и затоа што обвинителката во предметот Гордана Гешковска не се појавила да ја прецизира новата пресметана сума на штетата и да ги објасни доказите. “ни покажаа документи кои немаат врска со истрагата, затоа ние повикуваме еднаш конечно да се направи вештачење за да знаеме точно колку е штетата“ - изјави Мирослав Вујиќ, адвокат. Адвокатскиот тим тврди дека обвинителството претерува со постапките – во неможност да докаже финансиски криминал постојано ја проширува истрагата. Наместо да се фокусира да направи финансиско вештачење обвинтелството си поигрува со притворите. Сепак Ѓултен Џемаили и Амди Рамковски завршуваат во домашен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Притворените од случајот „Пајажина“, Ѓултен Џемаили и братот на Велија, Амди Рамковски, заминуваат во домашен притвор. Кривичниот совет ја одби жалбата на Обвинителството, кое ја обжали одлуката на истражниот судија кој од обичен притвор ги пушти двајцата притвореници во домашен притвор поради здравствени проблеми. Сега во притвор остануваат деветмина од осомничените, откако уште тројца беа пуштени во домашен притвор. Осомничените од случајот „Пајажина“ денеска по третпат беа изведени пред истражен судија, откако Обвинителството предложи ново проширување на истрагата. Адвокатот на обвинетите, Мирослав Вујиќ не знаеше да каже за колкава сума се проширува истрагата. Овојпат обвинителката Гордана Гешковска не била присутна, па не можеле да се запознаат со тоа врз основа на кои докази и кои околности го заснова своето барање за проширување на истрагата. „Ни беа презентирани некои документи кои воопшто не се однесуваа на барањето и описот кој што беше во барањето за проширување. Ние бараме што побрзо да ...
| | веќе видена | слични

Мартин Пушевски Истрагата во случајот Пајажина се проширува. Велија Рамковски и уште 6-мина од осомничените повторно се појавија пред истражниот судија Туфегџиќ и пред заменик-јавен обвинител. Обвинителството има нови докази. Се сомнева дека затајувале данок и дека не ги прикажувале приходите точно во завршните сметки од работењето на дел од фирмите. Седуммина од осомничените во случајот Пајажина повторно се појавија пред истражниот судија Туфегџиќ и пред заменик-јавен обвинител. Од Шутка претпладнето беа префрлени во Кривичниот суд. Истрагата се проширува. Им биле презентирани новите докази на Обвинителството, фотокопии од даночни биланси, бидејќи се сомничат дека затајувале данок и дека не ги прикажувале приходите точно во завршните сметки од работењето на дел од фирмите лоцирани на Перо Наков без број. Засега нема потврда на шпекулациите дека истрагата се проширува за уште 2 милиони евра, со што штетата за државата би изнесувала седум милиони. Обвинителството се уште нема излезено со ...
| | веќе видена | слични

По барање на обвинитилството истрагата во случајот „Пајажина“ се проширува со нови кривични дела од областа на затајување данок за седуммина од приведените, меѓу кои и сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски. Тие денеска по... По барање на обвинитилството истрагата во случајот „Пајажина“ се проширува со нови кривични дела од областа на затајување данок за седуммина од приведените, меѓу кои и сопственикот на А1 телевизија Велија Рамковски. Тие денеска по трет пат беа изнесени на распит пред истражниот судија, каде им беа презентирани документи за новите кривични дела. - Ни беа презентирани документи кои не се однесуваат на проширувањето однсоно на барањето на Обвинителството за проширување. Ние бараме што побргу сето тоа да биде однесено на вештачење за стручни лица да проценат за што се работи ,а не вака, секојдневно да ни се додаваат нови суми, вели адвокатот Мирослав Вуиќ. Вуиќ вели дека дополнително ќе утврдудваат и за колку пари се проширува сумата за која се води истрага бидејќи на денешниот ...
| | веќе видена | слични

Сопственикот на А1 Велија Рамковски и другите осомничени во случајот Перо Наков денеска по трет пат ќе бидат изведени пред истражен судија. Осомничените ќе треба повторно да дадат исказ за новите сомневања на обвинителството дека не бил платен персонален данок од доход и други приходи.Обвинителството има сознанија за даночно затајување за седум од веќе осомничените, меѓу кои и Рамковски. Обвинителството вчера поднесе жалба на одлуката на кривичниот суд од куќен притвор да се бранат братот на Велија, Амди Рамковски и управителката Ѓултен Џемаили поради здравствени проблеми.Судот треба да донесе одлука и по жалбата за замрзнатите сметки на А1 телевизија и 9 фирми од Перо Наков./www.kanal5.com.mk
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Засега нема закажано средба на работните групи за законот за јавно обвинителство в сабота, велат од Министерството за правда, по информациите објавени во дел ...
сите 532 | | | веќе видена

Стевче Донев ќе продолжува да го застапува предметот „Триста“, односно истиот кој му беше доделен од СЈО, а сега од редовното Јавно обвинителство, објави ...
сите 249 | | | веќе видена

И по два дена откако ја поднесоа иницијативата – опозиционерите повторно бараат поддршка од колегите пратеници за формирањето на анкетна комисија, која според ...
сите 357 | | | веќе видена

Ранет лекар на работно место, претепан доктор во ходник во болница, нападнат медицински персонал, хорор услови за работа, разрушени болници, хаос во кој освен ...
сите 256 | | | веќе видена

Милионот и пол евра, кои Орце Камчев му ги предаде на Бојан Јовановски во објавената снинка за „Рекет“, биле наменети за неговиот нов пасош. Како што пренесува ...
сите 189 | | | веќе видена

Постојат три хороскопски знаци кои кога повредуваат, ретко имаат грижа на совест, дури и во љубовните односи. Тие освен што се однесуваат површно со туѓите, ...
сите 154 | | | веќе видена

Едноставна техника. Доколку не знаете како да направите нешто тогаш прашајте професионалец. Еве што професионалните актерки за возрасни препорачуваат за во ...
сите 40 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Гешковска против домашен притвор

Од:
До кого (е-маил):
Порака: