Димитриев го прими извештајот на ЕК: Членството во ЕУ останува приоритет


3 копии

Членството во Европската Унија за Република Македонија останува приоритет и на тоа ќе бидеме силно фокусирани и во наредниот период, рече премиерот за спроведување на изборите, Емил Димитриев по средбата во среда со евроамбасадорот Самуел Жбогар, кој му го предаде извештајот од ЕК за напредокот на земјата. „Се надеваме дека со одржувањето на изборите со формирањето на политичката Влада, ЕУ агендата повторно ќе дојде на дневен ред, како еден од највисоките приоритети со многу посилен фокус од она што го имавме во изминатава година бидејќи оваа година беше година во која се соочувавме со големи политички предизвици, мигрантската криза, Владата функционираше во облик на техничка Влада за спроведување на изборите. И јас се надевам дека со реализација на последниот чекор од договорот помеѓу политичките партии, а тоа е одржувањето на изборите ќе создадеме услови за поголемо внимание на итните реформски приоритети кои што сметам дека Македонија ќе ја доближат до Европската Унија и понатака ќе ја внесат Република ...
| | веќе видена | слични
3 копии

За разлика од земјите во регионот кои напредуваат кон ЕУ, ние и годинава одиме во спротивна насока: нивните услови се смалуваат, нашите се зголемуваат, оценуваат за Дојче веле од Институтот за европска политика- Скопје.Повторно „лет во место“. Вака аналитичари ги коментираат европските оценки за напредокот на Македонија, кои вчера делумно паднаа во сенка поради вниманието фокусирано на изборните резултати во САД. „Нема напредок“ или „констатирано назадување“ се двете најчести квалификации содржани во Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија.Се однесуваат на владеењето на правото, состојбите во судството, реформата на јавната администрација, нефункционалните институции, застојот во борбата против корупцијата, перењето пари, слабите економски показатели… Поради овие и ред други причини, препораката за почеток на преговорите за пристапување во ЕУ, исто како и лани, повторно е условена со напредок во имплементација на договорите од Пржино, пред сé, со одржување на кредибилни избори и значителен напредок во ...
| | веќе видена | слични

Останато

Пратеникот Јоргос Псарианос соопшти дека ја напушта партијата „То Потами“(Река) поради поддршката на фракцијата за Преспанскиот договор, само неколку часа ...
сите 109 | | | веќе видена

Во Општина Илинден продолжува традицијата, среќникот што го фати Богојавленскиот крст што свештениците од црквата „Свети Константин и Елена“ го положија во ...
сите 332 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас, денеска изјави дека ќе го тужи својот некогашен колега од владата на Ципрас, ексминистерот ...
сите 124 | | | веќе видена

Од оваа ноќ јужните предели на Европскиот Континент вклучувајќи го и Балканот ќе подпаднат под влијание на силниот циклон Марко кој се развива некаде над ...
сите 204 | | | веќе видена

Законот за двојазичност е противуставен, донесен во нелегална процедура, а со тоа и штетен. Ова се главните причини заради кои што ВМРО-ДПМНЕ денес поднесува ...
сите 321 | | | веќе видена

Најмалку 40 повредени од кои 25 полицајци, еден фоторепортер и еден снимател, приведени 12, од кои уапсени седум лица, солзавец и сериозни инциденти, учество ...
сите 128 | | | веќе видена

Со високи тонови, со обвинувања за изборот на новите членови поради тоа што неколку пратеници ги напуштија нивните пратенички групи, со жестоки реакции од ...
сите 143 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Димитриев го прими извештајот на ЕК: Членството во ЕУ останува приоритет

Од:
До кого (е-маил):
Порака: