МЗТ Скопје не успеа да ја совлада Гран Канарија


3 копии

МЗТ Скопје не успеа да ја совлада Гран Канарија и со триумф над шпанската екипа да го одбележи јубелејот 20 години од големата клупска победа над Реал Мадрид. Македонскиот шампион претрпе пораз од 75-98. Гостите од Лас Палмас ја најавија победата уште во првиот дел .Гран Канарија поведе со 24-17 после првата четвртина и додаде уште 11 поени на крајот од втората за 51-33 на полувремето.Во седум минути од третиот период МЗТ успеа да анулира дел од негативата но во завршницата и потоа во последнта четвртина фаворитот ја врати двоцифрената разлика за убедлив триумф. Џош Скот очекувано беше главна фигура кај МЗТ Скопје со 22 поени, Тејмс реализираше 15 поени.,Мекиќ 11. Најефикасен кај Гран Канарија беше Кајл Кјурик со 19 поени. Поранешните македонски репрезетативци Мекејлеб И Хендрикс имаа просечен настап.Мекејлеб го заврши мечот со 6 коша ,Хендрикс за неполни седум минути реализираше три поени.Во следното коло од Еврокупот, МЗТ Скопје на 16 ноември е домаќин на Лиеткабелис. Поголемиот дел од славната генерација ...
| | веќе видена | слични

Само едно добро полувреме и се разбира нов пораз на МЗТ Скопје во Јадранската лига. На паркетот кај Крка со 97-87, иако македонскиот првак имаше контрола во првите 20 минути. Кларк и Лалиќ ги добија битките во рекетот со противникот, шутот функионираше до степен што „сините“ дадоа 30 коша во првата четвртина. Во осмата минута МЗТ создаде предност од 11 поени, во 18-тата имаше плус девет, но до крајот на полувремето не успеа да ја одржи. Крка намали на 43-42 на пауза, по што се насети дека ќе оди тешко. Откако словенечкиот тим примени агресивна одбрана , нашиот состав почна да греши, а Крка да погодува во серија. Предноста на Крка растеше до 19 коша во 34-та минута, иако и пред тоа стана јасно дека МЗТ ќе го претрпе петтиот гостински пораз во АБА друштвото, вкупно седми во девет натпревари. Кларк даде 18 коша, Синовец 16, Тејмс 15, а Лалиќ 13. Кај Крка најефикасен беше Ребец со 24 коша. Марко Луковиќ против поранешниот клуб постигна 19. Наредниот натпревар за МЗТ Скопје во Јадранската лига е дома против ФМП, ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Кошаркарите на МЗТ загубија во деветтоот коло, во АБА лигата, од Крка 97-87. Поразот во Ново Место е седми за македонскиот првак во регионалното натпреварување. МЗТ имаше шанса за позитивен резултатат, но не успеа да го искорисити моментумот во вториот период кога имаше предност од девет поени (34-43). Со серијата технички грешки „металците“ му овозможија серија 8-0 на домаќинот и негатива на полувреме од само еден поен. Клучна, за конечниот победник беше третата четвртина, поточно серијата на Крка 15-0 во само четири минути. Од 23. до 27.минута Крка од 48-49, стигна до 63-49. Домашниот тим во последниот период стигна и до максимални 19 поени, а во финишот МЗТ успеа да избори поднослив пораз. Ребец и Луковиќ со 24, односно 19 поени ја предводеа Крка, додека кај МЗТ најефикасни беа Кларк со 16, Тејмс со 15 и Дијабате со 14 поени. МЗТ, во наредното коло на 18.ноември, ќе го пречека тимот на ФМП.
| | веќе видена | слични
9 копии

Кошаркарите на МЗТ Скопје Аеродром го претрпеа петтиот пораз (87:97) во деветтиот меѓусебен меч со Крка, откако одиграа две дијаметрално спротивни полувремиња на гостувањето во Ново Место во рамки на 9. коло од АБА-лигата. „Металците“ почнаа добро, имаа и плус 11 во првата четвртина (27-16) како и контрола врз играта и резултатот до крајот на полувремето. Во третата четвртина, словенечкиот тимпостигна 31, а прими само 18 поени и дојдоа до убедливи 63:49, кои умешно ги одржуваа до самиот крај. Разликата во бројот на скокови (23-28) како и релативно големиот број загубени топки (17), од кои две третини беа во второто полувреме, се покажаа како клучни фактори за седмиот пораз на македонскиот шампион во регионалното натпреварување. Даниел Кларк со 16 поени, шест скока и по две украдени топки и асистенции и Стефан Синовец со 16 поени и осум асистенции беа најзабележителни кај МЗТ Скопје Аеродром. Ксавиер Темс постигна 15, Сулејман Диабате 14, а Јуре Лалиќ 13 поени. Следниот дуел од АБА лигата МЗТ ќе го има в ...
| | веќе видена | слични

АБА ЛИГА МЗТ Скопје го доживеа седмиот пораз во кошаркарската АБА лига. На гостувањето во Ново Место беше совладан од домашната Крка со 97:87 во рамките на деветото коло од Регионалното натпреварување.Македонскиот првак беше конкурентен само во првиот период кој го доби со 30:25, пред на одморот да замине со предност од само половина кош 43:42. Словенечкиот тим мечот го реши во третата четвртина во која беше доминантен со 31:18 и веќе го најави петиот триумф. Тимот од Јане Сандански доцна се разбуди бидејќи од минус 19 во 34 минута успеа да ја спушти негативата на само 10 поени на две минути пред крајот, разлика со која загуби седми пат во Јадранската лига.Во новиот пораз кај МЗТ Скопје Даниел Кларк и Стефан Синовец двајацата со по 16 поени беа најефиксани, додека во домашниот тим пет играчи беа двоцифрени а прв стрелец беше Матеј Ребец со 24 поени.Тимот од „Јане Сандански“ во следниот меч ќе биде домаќин на 18 ноември кога се среќава со ФМП. Кошарка Има видео?:
| | веќе видена | слични

МЗТ Скопје и по петти пат се враќа дома со празни раце од гостувањата во АБА лигата со таа разлика што овој пат негативен резултат беше запишан во Словенија кај Крка. Домаќините предводени од Ребец со 24 поени и 10 асистенции славеа со 97:87 за продолжување на победничката серија од четири натпревари. За нашиот тим кој добро го започна денешниот меч ова беше седми лош резултат во оваа кампања со што се наоѓа во долниот дел од табелата. – За разлика од претходните натпревари кога примавме повеќе од 50 поени во првото полувреме, овој пат почнавме добро, но во последните две минути од првиот дел почнавме да игравме нервозно. Така продолживме и во третиот пеирод, направивме големи грешки, кои Крка знаеше да ги искористи преку контранапади и прецизни шутеви за три поени. Направија голема разлика и потоа мечот смирено го приведоа докрај, -рече тренерот Александар Јончевски по дуелот во Ново Место. Во наредното 10 коло МЗТ е домаќин на ФМП.
| | веќе видена | слични

Слабата игра во третата четвртина на гостувањето кај Крка на МЗТ Скопје му го донесе седмиот пораз во АБА-лигата сезонава. Избранците на Александар Јончевски добро тргнаа, но пред крајот на второто полувреме и по одморот направија серија грешки кои на крајот ги чинеше убедлив пораз. „За разлика од претходните натпревари во кои по првите полувремиња примавме повеќе од 50 поени, овој пат имавме добар почеток, но во последните две минути одигравме доста нервозно. Во таков стил продолживме и во третата четвртина. Направивме недозволиви грешки од кои Крка успеа да профитира и тоа најчесто од контранапади. Им тргна и шутот за три поени и направија голема разлика, доволно за победа", изјави Александар Јончевски.
| | веќе видена | слични

Кошаркарскиот клуб Крка од Ново Место влезе во горниот дел на табелата на регионалната АБА лига, откако победи по четврти пат по ред. Тимот од Ново Место, во рамките на 9 круг го победи нашиот МЗТ Скопје со резултат 97:87 (25:30, 17:13, 31:18, 24:26). Матиќ Ребец заврши со 24 поени и 10 асистенции, а беше придружуван од Марко Луковиќ со 19 поени, 9 скока и 3 асистенции во победата Најефикасен во нашиот тим беше Стефан Синовец со 16 поени и 8 асистенции, проследен од Кларк со 16 и Тимс со 15 поени. Крка е сега со биланс од 5-3, додека МЗТ останува во долниот дел со само две победи од девет одиграни натпревари.
| | веќе видена | слични

Македонскиот кошаркарски шампион МЗТ Скопје и понатаму е без гостинска победа во новата сезона. Попладнево во Ново Место во мечот од 9. коло од АБА лигата е поразен од тимот на Крка со резултат од 97-87. Така сега избраниците на Александар Јончевски имаат ефект од само две победи и седум порази во регионалното натпреварување. Токму поранешниот кошаркар на МЗТ Скопје, Марко Луковиќ беше прво име во победничката екипа на Крка, завршувајќи го мечот со ефект од 19 поени 9 скока, заедно со Ребец кој оствари „дабл-дабл“ ефект од 24 поени на кој придодаде и10 асистенции. Во таборот на МЗТ Скопје со 16 поени прво име беше Кларк.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Момчето за кое вчера за малку ќе се удавеше скокајќи по крстот, пропаднал во кал. Нему не му се слошило како што првично се мислеше. Како што објави Досие.мк ...
сите 151 | | | веќе видена

Богојавленските чествувања во Охрид продолжија и денеска на Соборот на Свети Јовен Крстител, со капењето на рибарите во Охридското Езеро како продолжение на ...
сите 261 | | | веќе видена

Српскиот фудбалер Душко Тошиќ го прослави 34 роденден во Кина заедно сопругата Јелена Карлеуша и нивните две ќерки, Ника и Атина. Во 2008 година, кога Тошиќ ...
сите 209 | | | веќе видена

„Доколку (претседателот на Грција) Прокопис Павлопулос го потпише Преспанскиот договор кој не е потпишан од претседателот (на пјРМ) ќе учествува во уставно ...
сите 89 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

МЗТ Скопје не успеа да ја совлада Гран Канарија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: